Da li pijenje vode snižava krvni pritisak?

by | 26.09.2024
pijenje vode i krvni pritisak

Pošto voda čini skoro 60% težine ljudskog tela, nije iznenađenje podatak da količina koju pijemo može značajno da utiče na veliki broj telesnih funkcija, uključujući regulaciju telesne temperature, varenje, pa čak i zdravlje srca. Ali, da li pijenje vode snižava krvni pritisak?

Bez obzira na to koliko vode pijete, važno je da naučite kako održavanje hidratacije može uticati na vaše kardiovaskularno zdravlje.

Pijenje vode, dehidracija i krvni pritisak

Dehidracija je stanje koje se javlja kada telo gubi više tečnosti nego što je unelo. A dehidracija može imati veliki efekat na krvni pritisak.

Članak se nastavlja posle reklama

„Kada postanete dehidrirani, volumen krvi se smanjuje, što u početku može dovesti do pada krvnog pritiska“, objašnjava kardiolog dr Ijan Del-Konde. „Međutim, kako telo pokušava da to nadoknadi, ono oslobađa određene hormone koji mogu da suze krvne sudove i izazovu porast krvnog pritiska. To znači da dehidracija može paradoksalno dovesti i do niskog i visokog krvnog pritiska.”

Opservacijske studije povezale su uobičajeni mali unos vode sa izazovima regulacije krvnog pritiska, ali je potrebno više podataka da bi se to potvrdilo. Jedna studija iz 2022. godine sugeriše da ljudi sa hipertenzijom (visok krvni pritisak) imaju niži procenat ukupne vode u telu, što ukazuje na vezu između statusa hidratacije i visokog krvnog pritiska.

Članak se nastavlja posle reklama

Druga studija objavljena u Frontiers in Public Health pokazala je da među preko 3.000 odraslih osoba postoji trend smanjenja rizika od hipertenzije kako se povećava pijenje vode.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko vode treba da popijem u toku dana?

Količina vode koju treba da pijete dnevno varira u zavisnosti od mnogih faktora, uključujući zdravstveno stanje, nivo aktivnosti i pol. Ali Health Direct tvrdi da je ženama u proseku potrebno oko osam šoljica (2,1 litar) tečnosti dnevno, a muškarcima oko 10 šoljica (2,6 litara) tečnosti dnevno.

Ovo ima za cilj da podrži osnovne telesne funkcije, uključujući regulaciju temperature, transport hranljivih materija i eliminaciju otpada. Individualne potrebe mogu varirati i ključno je prilagoditi unos vode na osnovu nivoa lične aktivnosti i okolnosti u okruženju (recimo, ako provodite vreme napolju tokom toplotnog talasa).

Mogu li druga pića sniziti krvni pritisak?

Dok je voda jedan od najefikasnijih načina da ostanete hidrirani, potencijalno pomaže u održavanju zdravog krvnog pritiska, neka druga pića takođe mogu sniziti krvni pritisak.

Čaj od hibiskusa: Bogat antioksidansima, pokazalo se da čaj od hibiskusa pomaže u smanjenju i sistolnog i dijastolnog krvnog pritiska.
Sok od nara: Sadrži kalijum i polifenole, koji mogu poboljšati zdravlje srca i pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Sok od cvekle: Sadrži dijetetske nitrate ili jedinjenja koja se u telu pretvaraju u azot-oksid. Azot oksid može pomoći u opuštanju krvnih sudova i održavanju zdravog krvnog pritiska.
Mleko sa niskim sadržajem masti: Obezbeđuje kalcijum, kalijum i magnezijum—tri hranljiva sastojka naglašena u ishrani za zaustavljanje hipertenzije.
Zeleni čaj: Sadrži katehine, koji mogu poboljšati funkciju krvnih sudova i smanjiti krvni pritisak.

Članak se nastavlja posle reklama

Prirodni načini za snižavanje krvnog pritiska

Status hidratacije je samo jedan faktor koji može uticati na krvni pritisak. Sledeće navike mogu pozitivno uticati na krvni pritisak:

Održavanje zdrave težine
Učestvovanje u redovnim vežbama
Smanjenje unosa natrijuma
Ograničavanje konzumiranja alkohola
Upravljanje stresom
Uključuje hranu bogatu kalijumom, magnezijumom i vlaknima.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Miljan Živković/GettyImagesPlus