
11.04.2025
27.05.2024
U slučaju anemije trebalo bi da povedete računa o ishrani. Naime, pojedine namirnice mogu da ometaju apsorpciju gvožđa, zato je važno da ih izbegavate. Saznajte o kojoj hrani se radi.
Anemija je stanje u kojem vaše telo ne proizvodi dovoljno crvenih krvnih zrnaca. Nastaje zbog uništavanja crvenih krvnih zrnaca ili nemogućnosti vašeg tela da stvori dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca.
To je ozbiljan globalni problem javnog zdravlja koji se javlja u bilo kojoj fazi života. U stvari, to je jedan od najčešćih nedostataka u ishrani. Anemija može biti privremeno ili dugoročno stanje i može se kretati od blage do teške. Takođe može biti znak ozbiljne bolesti i ne sme se zanemariti. Ali da li ste znali da se to može lečiti i sprečiti? Posavetujte se sa lekarom i pratite preporučeni tretman kako biste držali hemoglobin i druge CBC parametre pod kontrolom.
Postoji mnogo znakova i simptoma koji upućuju na mogući uzrok anemije. Obratite pažnju na sledeće:
Mnogo je slučajeva anemije do kojih nije došlo zbog nedostatka gvožđa. Ovi uključuju:
Osobe pate od ove vrste anemije kada im nedostaje nešto što se zove unutrašnji faktor koji pomaže u apsorpciji vitamina B12. Bez vitamina, zdrava crvena krvna zrnca se ne mogu proizvesti. Ako telu nedostaje vitamin B9, osoba može dobiti nešto što se zove anemija zbog nedostatka folne kiseline, ali češće nego ne, svaka anemija povezana sa nedostatkom vitamina B je povezana sa ovim.
Ovaj tip može biti genetsko ili stečeno stanje u kojem vaše telo proizvodi deformisana crvena krvna zrnca, koja vrlo brzo odumiru.
Ovaj genetski oblik anemije se dešava kada je oblik eritrocita neispravan. Srpastog su oblika, koji začepljuje krvne sudove. Ovo dovodi do oštećenja, a hemoglobin možda neće raditi ispravno kao rezultat.
Ovo je uzrokovano oštećenjem koštane srži koja ne može proizvesti dovoljnu količinu crvenih krvnih zrnaca. Drugo ime za to je aplazija koštane srži.
Ako patite od anemije, trebalo bi da vodite računa da izbegavate sledeće namirnice i da sledite specifičan plan ishrane da biste brzo lečili ovu bolest. Ukratko, zdrava ishrana je vaša prva linija odbrane.
Tanini su prirodne supstance biljnog porekla. Čaj i kafa koje pijete takođe sadrže tanine. Takođe su prisutni u voćnim sokovima, bobičastom voću, naru, orasima, mahunarkama, bilju i začinima.
Apsorpcija gvožđa se javlja pretežno u duodenumu i gornjem jejunumu tankog creva. Ove supstance zatim vezuju molekule gvožđa i ometaju apsorpciju gvožđa u telu. Zbog ove smetnje, gvožđe se ne apsorbuje u potpunosti iz vašeg tela.
Namirnice bogate glutenom moraju se izbegavati kod ljudi sa netolerancijom na gluten jer to može pogoršati anemiju. Gluten može oštetiti crevni zid i sprečiti apsorpciju gvožđa i folne kiseline, koji su neophodni za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.
Kod celijakije (bolesti u kojoj je tanko crevo oštećeno jer su pacijenti alergični na gluten), folat i gvožđe se ne apsorbuju u potpunosti u telu. Kao rezultat, ova malapsorpcija može dovesti do anemije. Međutim, gluten se mora izbegavati samo ako ste alergični na njega, a ne drugačije.
Fitati, takođe nazvani fitinska kiselina, prisutni su u mahunarkama, celim žitaricama, orašastim plodovima i smeđem pirinču. Fitinska kiselina se vezuje sa gvožđem prisutnim u digestivnom traktu i inhibira njegovu apsorpciju. Stoga, anemični pacijenti moraju izbegavati hranu koja sadrži fitate.
Ovaj mineral ometa apsorpciju gvožđa, pa stoga konzumiranje prehrambenih proizvoda koji sadrže kalcijum u kombinaciji sa drugim namirnicama bogatim gvožđem može uticati na to koliko gvožđa apsorbuje vaše telo.
Mlečne namirnice poput mleka, jogurta i sira treba da budu raspoređene u određenim intervalima ako uzimate suplemente gvožđa. Zbog toga je preporučljivo uzimati hranu koja sadrži kalcijum u različitim vremenskim intervalima.
Ovo su značajni inhibitori apsorpcije gvožđa. Razne namirnice kao što su kakao, kafa, jabuke, začini, orasi, itd. sadrže polifenole ili fenolna jedinjenja – stoga ih treba uzimati sa razmakom od 2-3 sata od suplemenata gvožđa.
Ne samo anemija, već alkohol takođe može izazvati ili pogoršati nekoliko drugih zdravstvenih problema i mora se izbegavati. Previše alkohola može dovesti do anemije, može uticati na proizvodnju i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.
Ovo uzrokuje abnormalnost ili disfunkciju ćelija. Alkohol takođe može uticati na to kako se hranljive materije apsorbuju iz hrane i dovesti do nedostatka gvožđa i folne kiseline, koji su odgovorni za pravilno formiranje hemoglobina.
Određeni faktori mogu povećati rizik od anemije:
Daisy-Daisy / gettyimages.com
Web-urednik za magicnobilje.com
Zahvaljujući dugogodišnjem uredničkom i novinarskom iskustvu, pronalazi za
vas zdravstvene teme koje vas najviše interesuju. Oslanjajući se na
renomirane izvore i naučna istraživanja dosnosi vam pouzdane informacije
kao svojevrstan vodič za zdrav život – što je i moto ovog sajta.
3.900,00 RSD
5.900,00 RSD
Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.1.690,00 RSDТренутна цена је: 1.690,00 RSD.