Koren belog sleza (marshmallow root): Prednosti, upotreba i nuspojave

by | 21.09.2024
Koren belog sleza (marshmallow root): Prednosti, upotreba i nuspojave

Koren belog sleza, poznatog i kao Althaea officinalis, vekovima se koriste u tradicionalnoj medicini zbog svojih lekovitih svojstava. Ovaj koren može pomoći kod različitih zdravstvenih tegoba, uključujući kašalj, suva usta, čir na želucu, iritacije kože i refluks želudačne kiseline. U ovom članku istražićemo potencijalne koristi belog sleza, kako ga koristiti, kao i moguće nuspojave.

Šta je koren belog sleza?

Beli slez je biljka iz koje se koristi koren, cvetovi i listovi u lekovite svrhe. Koren izgleda kao vlaknasta, braon kora, a lekovita svojstva potiču od sluzi koju biljka proizvodi. Ova sluz ima antioksidativna svojstva i može da obloži sluzokožu, što pomaže kod iritacije kože i probavnog sistema.

Nekada se sluz belog sleza koristila za pravljenje slatkiša, što je danas retko, jer moderni slatkiši sadrže šećer i želatin umesto ove biljke.

Članak se nastavlja posle reklama

Prednosti korena belog sleza

  1. Ublažava kašalj
    Sluz iz belog sleza može obložiti jednjak i grlo, čime se umiruje nadraženost. Studije su pokazale da prirodni sirupi i pastile za kašalj koji sadrže beli slez mogu pomoći u smanjenju suvog kašlja. Takođe, biljne mešavine koje sadrže beli slez, kamilicu i običan slez pokazale su se korisnim kod dece sa upornim kašljem.
  2. Poboljšava suva usta
    Suva usta (kserostomija) mogu izazvati probleme sa zubima i desnima. Beli slez se može koristiti kao pastila ili u obliku čaja za ublažavanje simptoma suvoće. Preporučuje se da se pastila polako rastopi u ustima, ili da se čaj od belog sleza konzumira 2-3 puta dnevno.
  3. Štiti od čira na želucu
    Istraživanja na životinjama pokazala su da beli slez može zaštititi sluzokožu želuca i smanjiti rizik od nastanka čira, posebno onih izazvanih upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID). Ovo svojstvo se pripisuje sluzi i flavonoidima koji oblažu sluzokožu želuca.
  4. Ublažava iritaciju kože
    Beli slez može pomoći u smanjenju upala i iritacija kože, uključujući ekceme i oštećenja od UV zračenja. Iako pomaže kod oštećenja od sunca, ne bi trebalo da se koristi kao zamena za kremu sa zaštitnim faktorom.
  5. Pomaže u lečenju rana
    Ekstrakti belog sleza mogu ubrzati zaceljivanje rana i ubiti određene bakterije, čime se smanjuje rizik od infekcija. Studije na životinjama pokazale su pozitivan efekat na zarastanje rana nakon primene belog sleza.
  6. Štiti jednjak kod želudačnog refluksa
    Refluks kiseline može oštetiti jednjak, ali sluz iz belog sleza može obložiti jednjak i zaštititi ga od oštećenja izazvanih želudačnom kiselinom. U ovim slučajevima, prašak od belog sleza može biti efikasniji od čaja jer direktno dolazi u kontakt sa sluzokožom.

Nuspojave

Beli slez generalno ima nisku stopu nuspojava kada se koristi pravilno. Retko može izazvati alergijske reakcije. Pre upotrebe na koži, preporučuje se da se mala količina primeni na unutrašnji deo lakta i sačeka 24 sata kako bi se proverilo da li postoji alergijska reakcija.

Kako se koristi koren belog sleza?

Koren belog sleza može se koristiti na nekoliko načina:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Čaj od korena belog sleza: Dovoljno je preliti prokuvalom vodom suvi koren, pokriti i ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Nakon toga procediti i piti 2-3 puta dnevno.
  • Prašak od belog sleza: Prašak se može pomešati sa vodom ili sokom, ili potopiti u vodi preko noći kako bi se dobio gusti, sluzavi napitak koji smiruje grlo i usnu šupljinu.
  • Melem za kožu: Melem se može napraviti mešanjem čaja od belog sleza ili tečnog ekstrakta sa kokosovim uljem, a zatim nanositi na kožu.

Beli slez ima dugu tradiciju upotrebe u biljnim lekovima, posebno za ublažavanje kašlja, lečenje rana i zaštitu probavnog sistema. Iako se smatra bezbednim, preporučuje se konsultacija sa lekarom pre nego što ga uključite u svoju rutinu, posebno ako ga koristite za lečenje dece ili ako već uzimate druge lekove.

Članak se nastavlja posle reklama

matrixnis/gettyimages