21.11.2024
Vesna Rajnoha uspela je da hipotireozu i Hašimoto drži pod kontrolom uz promenu ishrane i načina života
Usled problema sa ciklusom 2014. godine, Vesnu Rajnohu ginekolog je uputio na endokrinološki pregled gde je ustanovljena dijagnoza hipotireoze i Hašimota. Kako se u to vreme odselila sa porodicom u inostranstvo, taj period joj je, kako kaže, generalno bio emotivno i fizički naporan. Iscrpljenost, tugu, uznemirenost, gubitak kilograma tada nije dovodila u vezu sa bolešću.
Kako ste u početku prihvatili dijagnozu i šta ste odmah preduzeli?
– U samom startu dijagnoza je bila šok. Najviše zbog činjenice, kako mi je lekar objasnio, da se radi o neizlečivoj, hroničnoj bolesti sa kojom ću morati da živim do kraja života. Dobila sam terapiju sintetičkim T4 hormonom koju sam odmah počela da koristim redovno.
Koje greške ste pravili dok niste konačno ustanovili šta vam pomaže?
– Početnička greška bila je ta što sam bez čitanja nuspojava leka krenula sa terapijom. Osim toga, nisam dovoljno istražila svoju dijagnozu, nisam se posvetila otkrivanju svih mogućih uzroka bolesti. Genetika je samo jedan od faktora na koji se lekari obično pozivaju, ali treba pogledati širu sliku. Zašto se baš u ovom trenutku javljaju prvi simptomi? Čime to sama doprinosim razvoju bolesti?
Kada ste prešli na prirodno lečenje?
– Dolazim iz porodice u kojoj se uvek prvo koristi prirodna medicina, lekovito bilje, pa tek onda lekovi. U startu sam krenula da tragam po knjigama Rike Zarai, Marije Treben, Jovana Tucakova, za čajevima koji bi mogli da pomognu oporavku moje štitne žlezde. Prvi prirodni suplementi koje sam uvela bili su pasiflora i valerijana, čaj od kantariona – za umirenje nervne napetosti. Naime, već dve nedelje nakon korišćenja terapije lekovima pojavile su mi se aritmije i povišen krvni pritisak. Nisam mogla da prepoznam svoje telo. Završila sam u hitnoj pomoći sa jakom tahikardijom. Nakon toga je usledila insomnija. U apoteci sam potražila biljne preparate za umirenje i bolji san. To je bio samo početak.
Kako ste ishranu prilagodili procesu zaceljenja?
– Puno mi je pomogao integrativni nutricionizam koji sam tada počela da studiram, u cilju pronalaženja prirodnog leka za moje stanje. Posle samo dve nedelje bilo je jasno da reagujem loše na terapiju lekom, posle dva meseca, u dogovoru sa endokrinologom, terapija mi je prekinuta. Ja sam se u potpunosti oslonila na promenu ishrane i načina života, uz redovne kontrole svakog meseca. U integrativnom nutricionizmu postoji primarna i sekundarna hrana. Sekundarna hrana je ono što dolazi na tanjiru. Tu sam uvela puno izmena. U startu sam isključila gluten, šećer i mlečne proizvode iz ishrane, a dodala više zelenog, lisnatog povrća. Počela sam da obraćam pažnju na to koliko vode pijem. Poseban akcenat sam stavila na primarnu hranu – fizičku aktivnost, okruženje, pronalaženje svrhe života, kretivnost i duhovnost. Moja ishrana je i danas tesno povezana sa mojim načinom života jer sve to zajedno nas održava zdravima.
Šta je sve, po Vama, važno za pravilnu terapiju hipotireoze i Hašimota?
– Važno je posvetiti se pronalaženju uzroka bolesti, a ne samo maskiranju simptoma. Važno je prilagoditi ishranu, obezbediti telu minerale i vitamine kako bi ono imalo snage da se izbori sa bolešću. Hormoni štitaste žlezde transportuju se u mastima do svih naših ćelija. Dobre masnoće iz avokada, maslina, kokosa i orašastih plodova veoma su bitne. Telo koje se bori sa autoimunom bolešću poput Hašimota, mora da dobija dovoljno kvalitetnih proteina svakodnenvno. Ovde ne mislim na jaja i meso u velikim količinama, već na celovitu biljnu ishranu – orašaste plodove, semenke, mahunarke, pečurke. Često je uzrok hormonalnog disbalansa u našem digestivnom traktu. Da li postoje alergije ili osetljivost na hranu? Da li ima parazita? Da li živimo u toksičnom okruženju, ili u toksičnim odnosima? I posebno treba obratiti pažnju na to kako reagujemo na lek kada se uvede terapija. Uvek savetujem da se vodi neka vrsta dnevnika u tom periodu, da se osluškuje telo. Dobar endokrinolog koji će saslušati pacijenta i uvažiti to kako se pacijent oseća je zlata vredan. Podrška sa strane (koučevi, psiholozi, endokrinolozi, edukacije) i podrška samom sebi – to je ključ.
Kako održavati hormonalni balans? Zašto je hormone teško dovesti u red?
– Održavanje hormonalnog balansa u današnje vreme jeste izazov. Hormonalne terapije, kontraceptivne pilule, antibiotici, lekovi generalno se vrlo lako prepisuju. A onda, mlečni proizvodi i hleb više ne prave bake na selu, na tradicionalan način, s ljubavlju. Radi se o industrijskoj proizvodnji, pesticidima, herbicidima, GMO sortama, antibioticima i hormonima koji su svuda oko nas. Balans hormona je slika balansa koji postoji u duši, u glavi, u životu. Uz sav stres savremenog života, uz udaljavanje od naših korena, tradicije, vere, uz konzumerizam koji smo masovno prihvatili, životni balans je sasvim narušen – a to se onda odražava i na štitnu žlezdu i ceo endokrini sistem.
Koji vitamini i minerali su važni za štitnu žlezdu?
– Treba proveriti nivo vitmina D, B12, nivo gvožđa i feritina. Selen se pokazao kao vrlo efikasno sredstvo za smanjivanje nivoa antitela kod Hašimota. Tu su i magnezijum i cink. Svi minerali i vitamini koji su nam neophodni nalaze se u izbalansiranoj, prirodnoj ishrani. Svakako treba uraditi analize i utvrditi da li postoji neki deficit u organizmu. Onda se posvetiti otkrivanju uzroka deficita. Zbog čega ne apsorbujemo nutrijente koje unosimo putem hrane? Posle toga potražiti savet lekara ili farmaceuta – koje to prirodne preparate možemo primeniti da bi nam bilo bolje. Lek nam najčešće raste pored puta. Koprive ima sada svuda, ona je fantastičan lek za anemiju. Već krajem leta skupljam je i sušim seme koprive, koje posle stavljam u med, smuti, limunadu. Kantariona takođe ima svuda. On je odlična podrška kod depresije, insomnije, anksioznih poremećaja. Kurkuma, ili tumerik ima jako antiupalno dejstvo.Dr Nikola Stojković, lekar opšte prakse savetuje kako da snizite holesterol i pomognete organizmu da efikasnije metaboliše hranu