22.11.2024
Andrijana Simović otkriva kako je naučila da se oseća dobro u svojoj koži
Vremenom je Andrijana Simović naučila da bude „na ti“ sa svojim telom. Dugo je, kaže, pokušala da osvesti da njeno telo nije njena kazna već rezultat rada na sebi.
– Telo je odraz načina života, navika i truda koji ulažemo. Promenila sam prioritete i počela da učim da se bolje osećam u svojoj koži. Ova promena je zahtevala vreme, trud, veliku želju i izgrađenu disciplinu. Ali, to se sve nauči kad imamo cilj koji je vredan, kaže naša sagovornica.
Kako ste uspeli da smršate 14 kg za tri meseca?
– Kilograme sam izgubila tako što sam ishranu obogatila proteinima i fokusirala se na visok unos vlakana. Kako sam tad jela pretežno vegetarijansku hranu i ribu, svaki obrok je sadržao povrće uz dodatak ribe (tunjevine, najčešće) i mladi sir. Danas sam svesna raznih propusta koje sam imala tad – nedovoljni unos žitarica, kao izvora vitamina B i raznih minerala, nedovoljno kvalitetnih masti u ishrani… Tada je fokus bio samo na mršavljenju i smršala sam uspešno, sa minimalno brige o svom zdravlju.
Šta se dogodilo nekoliko godina kasnije kada ste vratili meso u ishranu?
– Meso sam vratila nakon sedam godina jer sam počela sa redovnim treninzima u teretani i osećala da mi treba više kvalitetnih proteina. Ta promena je bila odlična i došla je u pravom trenutku. Biti vegetarijanac ima svoje prednosti, ali svaka ishrana ih ima. Ključno je slušati svoje telo i dopustiti mu da pravi promene ako mu tako prija. Promene koje sam osetila su bolji oporavak mišića, veća sitost nakon obroka, manja kalorijska vrednost obroka, a ispunjen unos proteina.
Kako ste se izborili sa neredovnim i bolnim menstruacijama, policističnim jajnicima, strahom od hrane i društvenih događaja?
– Odlaskom kod ginekologa i endokrinologa i proverom svih hormona, za početak. U ishranu sam ubacila dovoljnu količinu masti jer su one, same po sebi, regulatori hormona. Kad su hormoni sređeni – telo je zahvalno i sarađuje. Bolne menstruacije i policistični jajnici česta su pojava kod devojaka. Bolovi su blaži uz kvalitetnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost. Takođe suplementacija uljem noćurka, maka prahom i omega 3 masnom kiselinom mogu da budu od pomoći. Strah od hrane se javlja posle dijete. Kad telo izgladni tera nas na prejedanje. Posle prejedanja grize nas savest i plašimo se situacije kad opet sednemo sami sa hranom. Ukoliko je ishrana izbalansirana i nismo gladni, neće doći ni do prejedanja.
Kako se danas hranite?
– Danas slušam svoje telo. Ne plašim se hrane, viška kilograma, slatkiša, niti bilo čega. Hrana je tu da bih živela i da bih, ponekad, uživala. Najčešće jedem povrće, voće, žitarice, nemasno meso i ribu, maslinovo ulje uz salate i orašaste plodove. Zvuči dosadno i jednolično, ali zaista ima milion preukusnih kombinacija. Ishranu pripremam unapred i uvek imam pripremljene obroke. Tako mi je mnogo lakše – kad sam gladna samo zagrejem jelo i pojedem.
Šta savetujete devojkama koje žele da dovedu svoju liniju do perfekcije?
– Prefekcija ne postoji. Svaka devojka ima svoju građu i može da se potrudi da iz tela izvuče najbolje. Svakako, najvažnije je da nema epizode prejedanja i gladovanja. Trening tri do pet puta nedeljno, preporuka je da bude težinski. Telo će dati onoliko koliko mu pružimo, ali moramo da budemo nežne prema sebi.
Kako izbeći emotivno prejedanje?
– Redovnim i izbalansiranim obrocima. Kao što sam pomenula, kad nema gladi, nema ni prejedanja. Emocije se ne leče hranom. Leče se razgovorom sa terapeutom, knjigama, pisanjem dnevnika. Ipak, većina devojaka se prejeda “džank fudom” ili slatkišima i dobija trenutno zadovoljstvo. Nažalost, situacija posle prejedanja je još gora. Hrana nije namenjena za zloupotrebu.
Navedite primer jelovnika za jedan dan.
Doručak: hleb od integralnog brašna, dva jajeta, mladi sir, paradajz.
Ručak: žitarica po izboru (pirinač, kinoa, proso…), šnicla pilećeg filea, grilovano povrće i šopska salata.
Večera: velika obrok salata od zeleniša, badema, kukuruza i tunjevine sa prelivom od grčkog jogurta i maslinovog ulja.
Užine: (rapoređene tokom dana): dve porcije voća, integralne pločice sa kikiriki puterom i šolja kakao napitka (sa medom/stevijom/eritritolom).