13.11.2024
Nizak krvni pritisak ne bi trebalo zanemarivati jer na neki način može da ugrozi zdravlje. Pored konsultacije s lekarom, mogu da budu od pomoći i neke namirnice.
Nizak krvni pritisak ili hipotenzija se generalno smatra očitavanjem krvnog pritiska niže od 90 milimetara žive (mm Hg) za gornji (sistolni) ili 60 mm Hg za donji (dijastolni) pristisak. Ono što se smatra niskim krvnim pritiskom za jednu osobu može biti u redu za nekog drugog.
Kako nizak krvni pritisak utiče na telo
Baš kao i visok krvni pritisak, hipotenzija je takođe uobičajena briga za zdravlje. Razlog je smanjen dotok krvi u srce, mozak i druge vitalne organe, zbog čega može da se javi vrtoglavica, mučnina i zbunjenost. U nekim slučajevima, nizak krvni pritisak može biti normalan i možda neće pokazivati nikakve simptome. Međutim, kada nizak pritisak izaziva simptome onda ne smete olako shvatati situaciju. Ako se zanemari, nizak krvni pritisak može čak dovesti do ozbiljnih problema kao što su šok, moždani udar, srčani udar i otkazivanje bubrega.
Uzroci i vrste
Uzroci niskog krvnog pritiska mogu da se kreću od dehidracije do ozbiljnih zdravstvenih stanja. Važno je saznati šta uzrokuje nizak krvni pritisak kako bi se mogao lečiti, ako je potrebno. Postoji nekoliko vrsta hipotenzije koje uključuju:
Ortostatska hipotenzija: Ovo je nagli pad krvnog pritiska kada ustanete iz sedećeg položaja ili posle ležanja. Uzroci uključuju dehidraciju, dugotrajno spavanje u krevetu, trudnoću, određena medicinska stanja i neke lekove. Ova vrsta niskog krvnog pritiska je uobičajena kod starijih osoba.
Postprandijalna hipotenzija: Ovaj pad krvnog pritiska se javlja 1 do 2 sata nakon jela. Najverovatnije će uticati na starije osobe, posebno na one s visokim krvnim pritiskom ili bolestima autonomnog nervnog sistema kao što je Parkinsonova bolest. Jedenje malih obroka sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, pijenje više vode i izbegavanje alkohola može pomoći u smanjenju simptoma.
Neuralno posredovana hipotenzija: Ovo je pad krvnog pritiska koji se dešava nakon dužeg stajanja. Ova vrsta niskog krvnog pritiska najviše pogađa mlade odrasle osobe i decu. To može biti posledica disfunkcionalne komunikacije između srca i mozga.
Simptomi hipotenzija mogu uključiti: zamagljen vid, vrtoglavicu, nesvesticu, umor, probleme s koncetracijom i mučninu. Za neke ljude, nizak krvni pritisak može biti znak osnovnog zdravstvenog stanja, posebno kada naglo padne ili se javlja sa simptomima.
Nizak krvni pritisak: Korisne namirnice
Da biste se izborili sa simptomima niskog krvnog pritiska, evo nekoliko kućnih lekova koje možete isprobati:
Slana voda
So je neophodna za pravilno funkcionisanje tela, balansiranje nivoa tečnosti i sprečavanje hipotenzije. Prekomerni unos soli je zaista štetan, ali ako patite od problema niskog krvnog pritiska, onda morate da konzumirate više soli. Dakle, kada počnete da osećate vrtoglavicu ili mučninu, pijte slanu vodu. Dodajte 1/2 kašičice soli u čašu vode, dobro promešajte i popijte. Ova mešavina će vam pomoći da stabilizujete krvni pritisak kada je nizak.
Ulje ruzmarina
Esencijalno ulje ruzmarina ima brojne zdravstvene prednosti. Sadrži kamfor, koji je efikasan u lečenju niskog krvnog pritiska. Ovo ulje stimuliše respiratorni sistem i podstiče cirkulaciju krvi. Možete utrljati nekoliko kap ulja ruzmarina na dlan i nekoliko puta duboko udahnuti.
Popijte kafu
Napici s kofeinom poput čaja ili kafe može povećati broj otkucaja srca i podići nivo krvnog pritiska. Možete da pijete nezaslađena pića koja će vam pomoći kod simptoma niskog krvnog pritiska. Međutim, kafa pomaže u stabilizaciji krvnog pritiska samo u kratkom vremenskom periodu, a može da izazove i dehidrataciju.
Bademi i suvo grožđe
Prema ajurvedi, najlakši način za ublažavanje simptoma niskog krvnog pritiska je konzumiranje badema i suvog grožđa. Možete potopiti nekoliko zrna suvog grožđa u vodu preko noći i uzeti ih ujutru na prazan stomak, a takođe popiti vodu u kojoj su natopljene. Možete ih koristiti nekoliko nedelja. Badem je još jedan alternativni kućni lek za nizak krvni pritisak. Možete slediti isti postupak kao i za suvo grožđe.
Pijte sok od šargarepe i cvekle
Započnite dan čašom svežeg soka od šargarepe s medom jer pomažu u regulaciji rada srca i bubrega. Sok od cvekle ponovo je efikasan za stabilizaciju krvnog pritiska.
bhofack2 / gettyimages.com