15.11.2024
Poznato je da određeno voće i povrće obezbeđuju izvesno simptomatsko olakšanje i mogu pomoći u održavanju statusa kvo kada je kamen u žučnoj kesi u pitanju.
Žuč se stvara u jetri i neophodna je za varenje masti u hrani. Dok jedete, žuč se kreće iz jetre u tanko crevo. Međutim, kada ne jedete, žuč se skladišti u žučnoj kesi. Tokom unosa masti, žučna kesa se skuplja da oslobodi žuč koja se nalazi u njoj i gura je u tanko crevo. Iznenadni ili brzo pojačavajući spazam ili bol u gornjem desnom uglu stomaka ili leđa, obično nakon večernjeg obroka, mučnina i povraćanje signaliziraju da možda nije sve u redu sa žučnom kesom. U nekim slučajevima bolovi traju od nekoliko minuta do nekoliko sati.
Šta je kamen u žučnoj kesi i kako olakšati simptome?
Kamen u žuči ili holelitijaza, kako je poznato u medicinskoj terminologiji, najčešći su uzrok problema vaše žučne kese. Kamen u žuči su čvrsta zrna holesterola ili bilirubina, odnosno žučne soli.
U većini slučajeva jedva da postoje simptomi rasta kamenja u žučnoj kesi. Možda veselo plivaju u pohranjenoj žuči, ne nanoseći vam nikakvu štetu, bol ili nelagodu, ne dajući nikakve naznake o svom postojanju. U ovom stanju, kamenci u žučnoj kesi ostaju nepoznati osim ako se ne otkriju ultrazvučnim pregledom. Vremenom, dolazi do sledećih simptoma:
- Iznenadni i intenzivan bol u gornjem desnom delu stomaka.
- Intenzivan i brzo rastući bol u centralnom delu abdomena ispod grudne kosti.
- Bol između lopatica.
- Oštar bol u desnom ramenu.
- Osećaj mučnine ili povraćanja.
Prirodni pomoćnici za kamen u žučnoj kesi
Još uvek nema velikih naučnih osnova da su kućni lekovi efikasan tretman za kamenje u žučnoj kesi. Međutim, poznato je da obezbeđuju izvesno simptomatsko olakšanje i mogu pomoći u održavanju statusa kvo. Pokrićemo neke isključivo prirodne lekove za održavanje dobrog zdravlja probave i žučne kese. Takođe, cvaka osoba je drugačija, tako da vam ovi recepti mogi ili ne moraju odgovarati. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što pokušate bilo šta novo.
Jednostavni recepti
- Uzmite mešavinu jednakih delova šargarepe, cvekle i krastavca dva puta dnevno.
- Da biste ublažili grčeve i trenutno olakšali bol u žučnoj kesi, možete piti čaj od nane.
- Kašičica limunovog soka dnevno može delovati kao prevencija protiv stvaranja holesterola.
- Tri puta dnevno konzumirajte svež sok jedne kruške pomešan sa pola čaše tople vode i kašičicom meda.
Jabukovo sirće sa sokom od jabuke
Mešavinu soka od jabuke i jabukovog sirćeta kao sredstvo za čišćenje. Poznato je da jabukovo sirće ima neke zdravstvene prednosti, ali njegova efikasnost kod žučnih kamenaca nije naučno utvrđena. Konzumiranje velikih količina soka od jabuke nije preporučljivo za osobe sa dijabetesom, hipoglikemijom (nizak nivo šećera u krvi) i čir na želucu. Pomešajte 1/4 šolje soka od jabuke s kašičicom sirćeta i dodajte 250 ml vode.
Artičoka
Poznato je da ekstrakt ovog artičoke pomaže u proizvodnji žuči i funkcionisanju jetre i žučne kese. Možete je kuvati na različite načine po vašem ukusu ili koristiti ekstrakt.
Psilijum ljuspice
Psillium ljuscpice su popularan lek koji se koristi za regulisanje pražnjenja creva. Takođe, poznato je da inhibira stvaranje holesterola u žuči.
Preventiva
Preventivne akcije su uvek najbolje:
- Osigurajte sebi ishranu koja se sastoji od vlakana, orašastih plodova, kalcijuma, vitamina C i biljnih proteina.
- Uključite kurkumu, đumbir, karanfilić ili šargarepu u svakodnevno kuvanje.
- Povećajte fizičku aktivnost.
Nije poznat svaki razlog za stvaranje kamena u žuči; stoga se može dobiti kamen u žučnoj kesi čak i bez poznatih faktora rizika ili osnovnih problema. Preporučuje se rana dijagnoza i tretman kod lekara.
Roxiller / gettyimages.com