22.11.2024
Hemoglobin je protein bogat gvožđem koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima. On je od vitalnog značaja za prenošenje kiseonika iz pluća do tkiva i organa. Takođe prenosi ugljen-dioksid iz tkiva nazad u pluća.
Hemoglobin je protein bogat gvožđem u crvenim krvnim zrncima (eritrociti). Normalni raspon hemoglobina za muškarce je 13,8 — 17,2 g/dl i 12,1 — 15,1 g/dl za žene. Veoma je važno održavati koncentraciju hemoglobina.
Zašto je hemoglobin toliko važan?
Glavna funkcija hemoglobina je da prenosi kiseonik do tkiva po celom telu. Neki uobičajeni uzroci niskog hemoglobina su:
- Značajan gubitak krvi
- Nedostatak gvožđa, vitamina B i folata
- Oboljenje bubrega
- Hipotireoza
- Bolesti pluća
- Prekomerno pušenje
Bilo koja vrsta gubitka krvi može izazvati anemiju, uključujući gubitak krvi nakon operacije, obilne menstruacije i krvarenje u gastrointestinalnom traktu. Ekstremno nizak nivo hemoglobina u telu uključuje ove simptome:
- Brz ili nepravilan rad srca
- Umor
- Česte ili neobjašnjive modrice
- Kratak dah
- Bolesti jetre i bubrega
- Bleda koža i desni
- Slabost mišića
- Glavobolje
- Vrtoglavica
- Slab apetit
Namirnice koje mogu da podignu hemoglobin
Određene namirnice mogu da pomognu da se poveća nivo hemoglobina:
Hrana bogata gvožđem: Konzumirajte namirnice kao što su riba, meso, jaja, proizvodi od soje, brokoli, zeleno lisnato povrće koje uključuje spanać, karfiol, zeleni grašak, kupus, mahunarke, orašaste plodove i semenke i puter od kikirikija.
Vitamin A: Važno je konzumirati hranu sa vitaminom A za povećanje hemoglobina jer apsorbuju više gvožđa. Tu vam mogu pomoći vitamin A i beta-karoten. Vitamin A se nalazi u životinjskim izvorima hrane, kao što su riba i jetra. Beta-karoten se nalazi u crvenom, žutom i narandžastom voću i povrću.
Folat: Folat je vrsta vitamina B koji igra suštinsku ulogu u proizvodnji hemoglobina. Nedostatak folata može sprečiti sazrevanje crvenih krvnih zrnaca, što dovodi do anemije. Neki dobri izvori folne kiseline su govedina, pirinač, crnooki pasulj, zelena salata i kikiriki.
Hrana bogata vitaminom C: Kombinacija gvožđa i vitamina C može se pokazati korisnom. Ovo poslednje se koristi za bolju apsorpciju gvožđa. Namirnice bogate vitaminom C uključuju pomorandže, limun, jagode, papaju, paprike, brokoli i paradajz.
Voće: Za povećanje nivoa hemoglobina savršeno je voće kao što su jabuka, lubenica, papaja, pomorandže, kivi, jagode, grejpfrut, banana i breskva. Osim toga, suvo voće, poput urmi, može povećati broj eritrocita, čime se povećava nivo hemoglobina. Sadrže gvožđe, vitamin C, kompleks vitamina B i folnu kiselinu, koja pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Suvo grožđe je takođe bogat izvor gvožđa i bakra neophodnih za formiranje crvenih krvnih zrnaca.
Izbegavajte blokatore gvožđa. To su namirnice koje umanjuju sposobnost tela da apsorbuje gvožđe, kao što su kafa, alkohol i gazirana pića.
Saveti za povećanje nivoa hemoglobina
Evo nekoliko saveta koje treba imati na umu da biste povećali nivo hemoglobina:
Pređite na smeđi pirinač: Kao superhrana, smeđi pirinač može pomoći u prevenciji raznih bolesti povezanih sa holesterolom i gastrointestinalnim sistemom. Bogat je gvožđem i sadrži 0,52 miligrama gvožđa na svakih 100 g.
Uživajte u crnoj čokoladi: Sa preko 80% kakaoa, crna čokolada prirodno poboljšava nivo hemoglobina. Osim toga, puna je minerala, hranljivih materija i antioksidanasa.
Pijte čaj od koprive: Ova biljka se takođe pokazala kao dobar izvor gvožđa i vitamina B i C. Takođe mogu igrati ulogu u povećanju nivoa hemoglobina.
Vežbajte: Bavite se vežbom umerenog do visokog intenziteta kako biste pomogli telu da proizvede više hemoglobina kako bi zadovoljio potrebe vašeg tela za kiseonikom.
ustas7777777 / gettyimages.com