
04.04.2025
Da li ste znali da opadanje kose može signalizirati dublje zdravstvene probleme? I to od neravnoteže štitne žlezde do nedostataka u ishrani i autoimunih poremećaja.
Imamo loše dane za kosu, ali ako potraju dugo, to može biti ozbiljan razlog za zabrinutost. Opadenje kose je više od samo kozmetičke brige. Za mnoge, to služi kao indikator osnovnih zdravstvenih problema, ponekad ukazujući na ozbiljnija stanja koja zahtevaju pažnju.
Promene u teksturi kose, gustini i obrascima osipanja su načini na koje vaše telo daje tragove o svom unutrašnjem stanju. Ovo su neki od ključnih zdravstvenih poblema koji mogu da uzrokuju opadanje kose:
Jedno od najčešćih zdravstvenih stanja povezanih sa gubitkom kose je disfunkcija štitne žlezde, posebno hipotireoza (nedovoljno aktivna štitna žlezda) i hipertireoza (previše aktivna štitna žlezda). Štitna žlezda je ključna u regulisanju metabolizma, uključujući ciklus rasta kose.
Kada su tiroidni hormoni neuravnoteženi, oni ometaju normalne faze rasta dlake, što dovodi do prekomernog opadanja i stanjivanja, prvenstveno na koži glave, a ponekad i na obrvama.
Gubitak kose zbog disbalansa štitne žlezde je tipično difuzan, što znači da se javlja po celoj koži glave, a ne u pečatima.
Ishrana kojoj nedostaju esencijalne hranljive materije može uticati na snagu i rast kose. Ključni vitamini i minerali, kao što su vitamin B12, vitamin D, gvožđe i cink, neophodni su za održavanje zdravih folikula kose. Kada nedostaju ovi hranljivi sastojci, kosa može postati krhka, dosadna i sklonija opadanju.
Stres je dobro poznati faktor koji doprinosi gubitku kose. Kada telo doživi fizički ili emocionalni stres, to može dovesti do stanja poznatog kao telogen efluvium. U telogenom efluvijumu, veliki broj folikula dlake istovremeno ulazi u fazu mirovanja (telogen). Ovo uzrokuje naglo povećanje opadanja kose, što može biti alarmantno.
Dok je telogen efluvijum uglavnom privremen, hronični stres može pogoršati problem, što dovodi do dugoročnog gubitka kose. Tehnike upravljanja stresom, uključujući redovnu vežbu, praksu svesnosti i adekvatan san, mogu igrati značajnu ulogu u promovisanju oporavka kose. U slučajevima ozbiljnog gubitka kose izazvanog stresom, traženje podrške od stručnjaka za mentalno zdravlje može biti od koristi.
Hormonske fluktuacije su još jedan glavni faktor koji utiče na gubitak kose, posebno kod žena. Stanja kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS) dovode do prekomerne proizvodnje androgena, muških hormona koji mogu uzrokovati stanjivanje kose na skalpu, istovremeno podstičući rast kose u drugim delovima tela, poput lica.
Visok nivo androgena može smanjiti folikule dlake, što dovodi do obrasca gubitka kose poznatog kao androgena alopecija. Ovaj oblik gubitka kose se dešava proređivanjem duž vrha vlasišta. Tretmani za balansiranje hormona, promene u ishrani, a ponekad i lekovi kao što su anti-androgeni mogu pomoći u upravljanju gubitkom kose povezanim sa hormonskom neravnotežom.
RUSKI PREPARAT ENDONORM
Endonorm normalizuje biohemijske procese u štitnoj žlezdi i obezbeđuje joj širok spektar makroelemenata i mikroelemenata, uključujući organska jedinjenja joda koja su deo kompleksa. Preporučuje se kao dodatak ishrani i kao izvor biološki aktivnih supstanci, vitamina i L-tirozina, koji obezbeđuju obnavljanje funkcije štitne žlezde i stabilizaciju homeostaze.
Autoimune bolesti poput alopecije areate uključuju imuni sistem koji napada zdrave ćelije, uključujući i one u folikulima dlake. To dovodi do neujednačenog gubitka kose na glavi i drugim delovima tela. Alopecija areata može se pojaviti iznenada i varirati po težini, od malih ćelavih mrlja do rasprostranjenijeg gubitka kose.
Upravljanje autoimunim gubitkom kose uključuje rešavanje osnovnog imunološkog odgovora. Tretmani za alopeciju areatu mogu uključivati lokalne ili injekcione kortikosteroide, imunoterapiju, a ponekad i biološke lekove koji moduliraju imuni sistem.
Anemija, često uzrokovana nedostatkom crvenih krvnih zrnaca zbog nedostatka gvožđa, je još jedno stanje koje se obično povezuje sa gubitkom kose. Folikulima kose je potrebno stalno snabdevanje kiseonikom da bi ostali zdravi i proizveli novu kosu. Kada je broj crvenih krvnih zrnaca nizak, isporuka kiseonika do folikula dlake se smanjuje, što dovodi do slabijih pramenova i pojačanog osipanja.
Gubitak kose izazvan anemijom obično se pojavljuje kao opšte stanjivanje, a ne kao različite ćelave mrlje. Dopuna nivoa gvožđa kroz ishranu ili suplemente može pomoći u obnavljanju vitalnosti kose. Uključivanje hrane bogate gvožđem poput sočiva, pasulja i nemasnog mesa u obroke takođe može biti od koristi.
Foto: FotoDuets / gettyimages.com
Web-urednik za magicnobilje.com
Zahvaljujući dugogodišnjem uredničkom i novinarskom iskustvu, pronalazi za
vas zdravstvene teme koje vas najviše interesuju. Oslanjajući se na
renomirane izvore i naučna istraživanja dosnosi vam pouzdane informacije
kao svojevrstan vodič za zdrav život – što je i moto ovog sajta.
3.900,00 RSD
5.900,00 RSD
3.500,00 RSD