Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Upala mišića: 5 efikasnih recepta koji će vam pomoći da je se brzo rešite

24.02.2024

Upala mišića može biti posledica napora ili fizičkog vežbanja, kao i zdravstvenih problema. Eliminisanje ovih simptoma je neophodno da biste mogli da nastavite sa svakodnevnim aktivnostima.

Upala mišića može nastati iz različitih razloga. Na primer, nakon što ste počeli da trenirate u teretani ili nakon što ste uložili neobičan napor. U svakom slučaju, važno je znati kako da postupite kako ne biste morali da provedete dan sa bolovima u mišićima i drugim tegobama.

Zašto se javlja upala mišića i kako je ublažiti?

Ponekad zazvoni budilnik i nema načina da ustanemo iz kreveta. A, ako to uradimo, svaki pokret izgleda nemoguć i zahteva mnogo energije. Upala mišića ne mora biti posledica lošeg pokreta ili velikog napora koji smo uložili – postoje i drugi razlozi.

Ponekad to može biti zbog takozvanog „sindroma hroničnog umora“, koji uglavnom pogađa žene. Drugi razlog je slabljenje imunog sistema ili čak određene bolesti kao što su mišićna distrofija ili inflamatorna miopatija.

Naravno, ne možemo ostaviti po strani artritis i osteoartritis, koji takođe izazivaju upalu mišića. Žene koje su prošle ili su u fazi menopauze možda nemaju dovoljno kalcijuma u ​​telu. Nedostatak ovog minerala stimuliše kontrakciju mišića i može izazvati bol ili upalu.

Kako rešiti problem?

U slučaju da je upala izazvana vežbanjem ili većim naporom od uobičajenog, veoma je važno omogućiti mišićima da se odmore i oporave.

Sačekajte između 24 i 48 sati da ponovo trenirate i za to vreme pokušajte da dobro spavate i ne radite fizičke aktivnosti. Takođe je neophodno da istegnete mišiće.

Kada je upala mišića posledica intezivnog treninga, možete koristiti hladne obloge tako što ćete ih držati na mišićima do 10 minuta.

Dijeta je takođe od vitalnog značaja za upalu mišića: jedite hranu koja uključuje složene proteine, kao što su mahunarke, mlečni proizvodi i meso. Tako ćete uključiti esencijalne aminokiseline koje su telu potrebne da se oporavi. I, naravno, ne zaboravite na hidrataciju, ona dva litra vode dnevno za koje ste verovatno već čuli ili čitali.

Kućni lekovi i upala mišića

Ovi kučni lekovi mogu da vam pomognu da se osećate bolje. Osim toga, možete ih uključiti u svoju rutinu za zdraviji način života.

1. Smuti od ovsene kaše, banane i meda

Sastojci:

  • 1 banana (60-80 g)
  • 3 kašičice meda (15 g)
  • 1 šolja ovsa (100 g)

Priprema: Potopite ovsene pahuljice u toplu vodu na nekoliko minuta.
Zatim ih sipajte u blender zajedno sa bananom i medom. Mešajte dok ne dobijete homogenu smesu. Uživajte u ovom trenutku.

2. Smuti od spanaća, dinje i grožđa

Mešavina spanaća, dinje i grožđa je dobra opcija da svom telu date dodatnu energiju. Ovaj smuti kombinuje zdrave sastojke, koji telu nude ne samo hranljive materije, već i malo vlakana.

Sastojci:

  • 10 zrna grožđa
  • 50 g spanaća
  • 1 čaša vode
  • 150 g dinje

Priprema: Spanać dobro operite. Isecite dinju na male komade i zajedno sa ostalim sastojcima obradite ih u blenderu. Pijte ujutru, najbolje na prazan stomak.

3. Čaj od đumbira

Čaj od đumbira se često pije za ublažavanje bolova u stomaku, mučnine i drugih tegoba. Sada, da li ste znali da ga možete konzumirati i kao energično bezalkoholno piće?

Sastojci: 

  • 1 čaša vode
  • 15 g iseckanog korena đumbira

Priprema: Sipajte đumbir u šerpicu s vodom. Kada proključa, smanjite teptemarutu i ostavite da kuva još 10 minuta. Procedite i pijte šolju dnevno.

4. Čaj od ženšena

Dugi niz godina se čaj od ženšena preporučuje za poboljšanje pamćenja, jer su mu u tom pogledu pripisivana stimulativna svojstva. A prema studiji objavljenoj 2003., uopšteno govoreći, ženšen „stimuliše centralni nervni sistem sa opštim toničnim dejstvom, povećava nespecifičnu otpornost na bolesti zajedno sa antistresnim delovanjem.

Sastojci:

  • 1 šolja vode
  • ¼ kašičice mlevenog korena ženšen (1,25 g)
  • 5 kašičica meda po želji
  • Limunov sok po želji

Priprema: Da biste napravili čaj od ginsenga, sameljite koren i prelijte šoljom ključale vode. Poklopite, ostavite da odstoji pet minuta. Procedite i pijte topao čaj.

5. Maka prah

Maka je još jedan koren južnoameričkog porekla sa energetskim svojstvima i vitaminom B. Dostupna je u raznim prezentacijama, ali preporučujemo maku u prahu, koji se može dodati u voćni sok, tost sa sirom ili smuti. Naravno, možete da koristite i tinkture, a konzumirate ih prema uputsvu na pakovanju.

Upala mišića zahteva dobru hidrataciju i odmor. Naravno, ne bi trebalo da zloupotrebljavate ovo poslednje, jer je preporučljivo izbegavati da ostanete potpuno statični jer bi to moglo pogoršati problem.

S druge strane, mora se uzeti u obzir da ako je upala mišića veoma česta pojava najbolje je konsultovati lekara.

PeopleImages / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.

Mico-Leo (lavlja griva) kapsule

Mico-Leo je jedinstveni dodatak posebno je formuliran od čistog i visoko koncentriranog ekstrakta lavlje grive. Pravi rudnik hranjivih materija uključujući beta-glukane, triterpene, fenole i ergosterole. Ove bioaktivne molekule izvor su dobrobiti i za crevni trakt i za mozak. Mico Leo Hericium Extract je organski dodatak ishrani u biljnim kapsulama sa 100% čistim EKO ekstraktom lavlje grive (Hericium) i vitaminom C iz acerole. Suplement je u ECO kapsulama, ne sadrži teške metale i pesticide.

5.690,00 RSD