Kako ublažiti bol u kolenu pri savijanju?
Bol u kolenu pri savijanju se ne javlja sam od sebe. Pre bilo kakve obloge ili stavljanja zavoja, pročitajte tekst u nastavku. Zašto se javlja b...
U zavisnosti od vrste bola otkrijte kada se primenjuju ovi oblozi
Tople i hladne obologe se od davnina koriste u slučaju upala, otoka, istegnuća i bola. Međutim, mnogi ne znaju kada se praktikuje jedna vrsta obloga, a kada druga. Otrkivamo vam za šta je svaka od njih namenja.
Osnovno pravilo je da tople obloge kosite u slučaju hroničnih bolova i ukočenosti, dok se hladne obloge koriste za upalu i otok. U nastavku teksta saznajte nešto više o tome.
Primena toplote na povređeno područje podstiče cirkulaciju, može da umiri bol i poveća fleksibilnost mišića. Terapija toplotom je idealna za hronične bolove, bolove u zglobovima, kao i kod ukočenosti. Zato se savetuje tuširanje toplom vodom pre jače fizičke aktivnosti jer to opušta mišiće.
Terapija toplotom ne bi trebalo da se primenjuje na akutne povrede s upalom jer je uzrokovana krvarenjem u tkivu. U tom slučaju toplota bi mogla da povećati protok krvi i na taj način pogorša situaciju. Tople obloge koriste se za opuštanje i umirivanje bolova u mišićima, hronični bol ili ukočene mišiće i zglobove.
Ove obloge se takođe dele po vrstama na:
Kod lakših povreda savetuje se termoterapija u trajanju od 15 do 20 minuta. Umerene do teške povrede zahtevaju duže sesije toplotne terapije kao što su tople kupke. Iako je toplotna terapija dobar metod za ublažavanje bolova, ne treba je koristiti na mestima gde je povređeno mesto upaljeno, ili postoje otvorene rane.
Trudnice, kao i osobe sa dijabetesom, dermatitisom, vaskularnim oboljenjima, dubokom venskom trombozom, multiplom sklerozom treba da se konsultuju sa lekarom pre primene toplotne terapije jer su u većem riziku od komplikacija.
Obloge ne smeju da budu prevruće jer mogu da opeku kožu.Takođe, primena toplote u zaraženom području može povećati rizik od širenja infekcije. Ako ne vidite rezultate nakon primene toplotne terapije nakon nedelju dana, obratite se lekaru.
Hladna terapija smanjuje dotok krvi u povređeno područje smanjujući upalu i otok. Hladnoća umrtvljuje nerve i usporava signal receptora bola do mozga i tako deluje kao lokalna anestezija.
Krioterapija je najefikasnija u roku od 48 sati od povrede. Leči otečeni i upaljeni zglob ili mišić. Nikada ne treba direktno stavljati led na ranu, jer može učiniti više štete nego koristi. Hladne obloge su dobre za smanjenje otoka i ublažavanje upale.
Postoje različiti načini nanošenja hladnog obloga na povređeno mesto:
Najjednostavnija primena krioterapije je da nekoliko puta dnevno u kratkom vremenskom periodu nanesite paket leda umotan u peškir na povređeno mesto. Nikada ne treba da stavljate led duže od 10-15 minuta jer može oštetiti nerv, kožu i tkiva. Ljudi sa srčanim oboljenjima treba da se konsultuju sa lekarom pre stavljanja hladnog obloga. Ako hladna terapija nije uspela u roku od 48 sati, obratite se lekaru.
Foto: AndreyPopov / gettyimages.com