21.11.2024
Otkrijte kako da napravite masku i kremu od želatina i izbrišete nekoliko godina sa lica. Pored toga, ovi recepti su zdravi za kožu i mogu da budu odlična alternativa skupim tretmanima.
Želatin izgleda tako jednostavna stvar koja se najviše koristi u kulinarstvu. Ali, on je korsitan i za negu kože. Tajna je u tome što sadrži sastojak koji je danas veoma popularan u antiejdžing tremtanima. Dakle, pokazažemo vam jednostavne recepture za negu kože.
Maska i krema od želatina brišu godine sa lica
Želatin je kolagen ekstrahovan iz kože, kostiju i vezivnog tkiva životinja kao što su ribe, svinje, krave i kokoške. Najviše koristi dobijate unosom želatina – kladite se da niste znali da je jedenje želea dobro za vašu kožu – ali takođe možete dobiti neke nagrade tako što ćete ga naneti direktno na kožu. Otuda je uključen u mnoge kreme, losione i balzame protiv starenja.
Kako se pravi maska za lice od želatina?
Želatin je koristan kao maska za lice jer se vezuje kada se pomeša sa tečnošću i ostavi da se osuši. Želatin takođe ima tendenciju da postane lepljiv i vezuje se za kožu tokom nekoliko minuta. Ovo nežno lepljivo svojstvo postaje važno kada koristite želatin kao sastojak maske za lice.
Želatin se takođe lagano vezuje za prljavštinu, ulje, mrtve ćelije i toksine koji se nalaze na površini vaše kože. Kada skinete suvu masku, sa njom idu prljavština, ulje, mrtve ćelije, toksini, pa čak i mali sloj kože. Ovaj piling otkriva noviju, mekšu kožu ispod. Zato je vaša koža uvek glatkija nakon što skinete kozmetičku masku.
Takođe je važno da ne koristite aromatizovani ili obojeni želatin. Ti aditivi mogu zaprljati vašu kožu, što može zahtevati nekoliko dana da se potpuno ukloni. Držite se običnog starog, bez ukusa, neobojenog želatina i biće vam dobro.
Evo šta će vam trebati da pomešate sopstvenu želatinsku masku za lice: Sipajte u posudu jednu kašiku želatina (nearomatizovanog, neobojenog želatina za hranu). Dodajte dve kašike mleka koje ima 2% masnoće. Dobro promešajte dok želatin ne poprimi gustu, gustu konzistenciju nalik lepku. Stavite u mikrotalanu pećnicu na 15 sekundi.
Toplu smesu (ne sme da bude prevruća niti hladna) prstima nanesite na celo lice. Izbegavajte obrve, kožu oko očiju, direktno na usnama i svuda gde imate kosu koju ne želite da čupate. Zapamtite, skidanje želatinske maske može biti poput depilacije lica voskom, pa je nanesite u skladu sa tim.
Pustite da se smeša osuši petnaest minuta. Kada prođe predviđeno vreme, počnite od dna (vilice i brada) i skinite masku nagore. Kada završite, višak možete isprati mlakom vodom. Preporučuje se da u ovom trenutku ne koristite nikakvo sredstvo za čišćenje jer može iritirati nežnu kožu.
Završite proces prskanjem lica hladnom vodom da zatvorite i zategnete pore. Ako apsolutno morate da napustite kuću nakon što skinete želatinsku masku za lice, obavezno nanesite kremu za sunčanje sa SPF 30 ili 45 da biste zaštitili novoizloženu kožu.
Kako se pravi krema koja briše bore sa lica?
Pomešajte jednu kašičicu želatina, sa 100 ml vode, dodajte tri kašike meda, 0,5 dl glicerina i 1 g (na vrhu noža) salicilne kiseline. Stavite posudu sa smesom u vruću vodu i mešajte dok masa ne postane homogena.
Izvadite posudu sa mešavinom iz vode i ohladite uz stalno mešanje da dobijete kremu nalik na žele. Nanesite gotovu kremu na kožu dnevno 2 sata pre spavanja 20 minuta. Preostalu kremu koja se ne upije u kožu uklonite maramicom.
Dobijena krema je dovoljna za 1 mesec upotrebe. Čuvajte na gornjoj polici frižidera. Od ukupne mase izaberite kremu koliko je potrebno za jedno nanošenje, ostavite da se malo zagreje i nanesite na kožu.
Liudmila Chernetska / gettyimages.com