
04.04.2025
Hajde da istražimo činjenice o o zdravstvenim prednostima jagode, potencijalnim rizicima na koje treba paziti i kako možete uživati u njima kao deo zdrave ishrane.
Zanimaju vas jagode i kako one mogu uticati na vaše zdravlje? Ispostavilo se da ovi sitni naleti slatkoće nude više od divnog ukusa sa svojom visokom hranljivošću i sadržajem antioksidanata. Nije ni čudo što su jagode jedno od najtraženijih bobica u svežem i smrznutom obliku, prema istraživanju iz 2019. objavljenom u Nutrients.
Ali šta se dešava sa vašim telom kada jedete jagode svaki dan? Hajde da istražimo činjenice o ovom slatkom bobičastom voću. Jedna šolja celih jagoda (otprilike 144 g) sadrži sledeće, prema USDA:
Ovo su neke od zdravstvenih prednosti ovog slatkog ploda koje su naučno dokazane:
Jagode su bogate antioksidansima i vitaminom C, prirodnim antiinflamatornim agensima koji pomažu u smanjenju hronične upale i povezanih zdravstvenih problema. Prema studiji iz 2021. godine, antioksidansi koji se nalaze u jagodama mogu pomoći u prevenciji i upravljanju uslovima povezanim sa upalom, kao što su kardiovaskularne bolesti i dijabetes.
Antioksidansi koji se nalaze u jagodama povezani su sa smanjenjem upale. Istraživanja pokazuju da konzumiranje jagoda takođe može povećati vaš ukupan antioksidativni status.
Zahvaljujući visokim nivoima jedinjenja koja vole srce, kao što su antocijanini, istraživanja pokazuju da jagode mogu pomoći u zaštiti vašeg kardiovaskularnog sistema podržavajući zdrav krvni pritisak i nivo holesterola. Ove koristi za zdravlje srca smanjuju kardiometaboličke faktore rizika koji dovode do hroničnih stanja poput srčanih bolesti.
Prema pregledu iz 2022. godine u Scientific Reports, polifenoli u jagodama — koji deluju kao antioksidansi — mogu pomoći u održavanju kognitivnih funkcija kako starite, poboljšati zdravlje mozga i podržati mentalnu oštrinu.
Smatra se da jagode imaju neuroprotektivne efekte. Dugoročna konzumacija jagoda povezana je sa sporijim stopama kognitivnog pada sa godinama.
Sa svojim visokim sadržajem vlakana, jagode mogu pomoći zdravom varenju, sprečiti zatvor i hraniti korisne bakterije u crevima, zaključila je studija iz 2020. objavljena u Nutrients.
Vlakna su neophodan deo zdravlja probave, ukupnog metaboličkog zdravlja, zdravlja srca i još mnogo toga. Dobijanje dovoljno dnevnih vlakana može čak smanjiti rizik od određenih karcinoma.
Studije pokazuju da jagode mogu pomoći u smanjenju insulinskog odgovora i poboljšanju insulinske rezistencije. Njihov visok sadržaj vlakana takođe pomaže u usporavanju apsorpcije šećera, što ih čini fantastičnim izborom za regulisanje nivoa šećera u krvi. Jagode imaju nizak glikemijski indeks, što znači da ne izazivaju brze skokove nivoa šećera u krvi.
Jagode su generalno bezbedne za većinu ljudi. Ali za one sa alergijama na slično voće, konzumacija jagoda može povremeno dovesti do alergijskih reakcija. Međutim, istraživanja sugerišu da su alergijske reakcije na jagode više intolerancija na hranu nego tipična alergijska reakcija.
Pored toga, oni koji su osetljivi na salicilate mogu imati simptome poput glavobolje ili problema sa varenjem zbog prirodnog sadržaja salicilata koji se nalazi u jagodama. Ali za većinu ljudi, jagode su divan i siguran dodatak zdravoj ishrani. Ako već imate neke prtoblematične namirnice, razgovarajte sa svojim lekarom ili nutricionostom pre konzumiranja.
Jedna od sjajnih stvari u vezi sa jagodama je to što su možete uživati u svežim, smrznutim ili onima u prahu. Neki jednostavni načini da jedete jagode su:
Zbog svoje porozne kože, jagode često imaju više ostataka pesticida. Zato se preporučuje da dobro operete jagode ili da ih kupite organske ako možete.
StephanieFrey / gettyimages.com
Web-urednik za magicnobilje.com
Zahvaljujući dugogodišnjem uredničkom i novinarskom iskustvu, pronalazi za
vas zdravstvene teme koje vas najviše interesuju. Oslanjajući se na
renomirane izvore i naučna istraživanja dosnosi vam pouzdane informacije
kao svojevrstan vodič za zdrav život – što je i moto ovog sajta.
3.900,00 RSD
5.900,00 RSD
3.500,00 RSD