19.12.2024
Sirup od luka i meda protiv kašlja je vekovima star prirodni lek za blaže oblike kašlja i infekcije gornjih disajnih puteva.
Ovaj jednostavni recept kombinuje umirujuća svojstva luka (Allium cepa) i meda kako bi stvorio efikasan sirup. Pored toga, dodatni sastojci poput đumbira, majčine dušice i kurkume mogu dodatno poboljšati njegove zdravstvene prednosti.
Sirup od luka i meda protiv kašlja
Kombinacija luka i meda je delotvorna protiv kašlja jer oba sastojka imaju snažna antimikrobna svojstva, koja pomažu u borbi protiv bakterija i virusa u disajnim putevima. Luk deluje kao prirodni ekspektorans, razređujući sluz i olakšavajući iskašljavanje, dok med umiruje grlo i smanjuje iritaciju.
Kako med smiruje kašalj?
Med se od davnina koristi za lečenje različitih zdravstvenih problema. Njegova primena u tretmanu upale grla i kašlja datira još iz antičke Grčke i vedskog perioda u Indiji.
Prema istraživanjima, med se pokazao kao efikasan u ublažavanju simptoma kašlja, posebno kod dece starije od 12 meseci. Jedna nedavna meta-analiza zaključila je da med smanjuje učestalost i intenzitet kašlja tokom prvih nekoliko dana simptoma. Osim toga, sistematski pregled pokazao je da med može biti efikasan u ublažavanju simptoma infekcija gornjih disajnih puteva (URTI), uključujući smanjenje kašlja i drugih tegoba.
Med je popularan kućni lek jer je lako dostupan, pristupačan i generalno bezbedan. Naučnici ističu da je med efikasniji od uobičajenih tretmana za poboljšanje simptoma, posebno kašlja.
Koju vrstu meda koristiti?
Za pripremu sirupa od meda i luka preporučuje se korišćenje lokalnog, sirovog i neprerađenog meda kako bi se maksimalno iskoristila njegova lekovita svojstva:
- Sirovi med: Neprerađen med zadržava enzime, antioksidante i potencijalna antimikrobna svojstva, što ga čini korisnijim od procesuiranog meda.
- Lokalni med: Sadrži tragove polena lokalnih biljaka, za koji se veruje da može pomoći u izgradnji otpornosti na lokalne alergene, iako naučni dokazi o tome nisu potpuno potvrđeni.
- Medicinski med: Varijante poput manuka meda imaju visok nivo antibakterijske aktivnosti, ali su skuplje.
Kada birate med, obavezno ga nabavite od proverenog proizvođača kako biste osigurali kvalitet i autentičnost.
MANUKA MED UMF 10+
Manuka med UMF™ 10+ (MGO263+) je savršen protiv digestivne neravnoteže i uobičajenih prehlada. Kada se svakodnevno uzima može da ojača imuni sistem. U Manuka medu izražena je neperoksidna aktivnost koja potiče iz nektara cvetova manuka drveta i zaslužna je za njegovo visoko antibakterijsko delovanje.
Zašto je luk dobar za respiratorne tegobe?
Istraživanja podržavaju tradicionalnu upotrebu luka za ublažavanje simptoma infekcija disajnih puteva. Luk ima sledeća svojstva:
- Ekspektorans: Sumporna jedinjenja i kvercetin pomažu razređivanju i uklanjanju sluzi iz disajnih puteva.
- Antimikrobno dejstvo: Prisustvo alicina i flavonoida pomaže u borbi protiv bakterija i virusa koji izazivaju infekcije.
- Antiinflamatorno dejstvo: Kvercetin i kemferol smanjuju zapaljenje u disajnim putevima, ublažavajući kašalj.
- Umirujuće dejstvo: Volatilne materije iz luka mogu umiriti grlo i smanjiti refleks kašlja.
- Podrška imunitetu: Luk je bogat antioksidantima i vitaminom C, koji jačaju imuni sistem.
Dodatni sastojci za poboljšanje sirupa
Možete prilagoditi sirup dodavanjem sledećih sastojaka:
Antimikrobna svojstva: Majčina dušica, žalfija, beli luk.
Protiv upale: Đumbir, kurkuma, crni biber, sladić, koren sleza.
Ublažavanje bolova: Karanfilići (izbegavati ulje za decu).
Kako se pravi sirup od luka i meda?
Sastojci:
- 1 srednji do veliki luk
- Dovoljno sirovog meda da prekrije luk
- 1 čista tegla s poklopcem
Priprema: Oljuštite luk i grubo ga naseckajte. Stavite luk u teglu i prelijte medom. Po želji dodajte dodatne sastojke pre nego što sipate med.
Ostavite da odstoji na hladnom mestu, dalje od direktne sunčeve svetlosti, 24 sata do 4 dana. Procedite sirup kroz cediljku i sipajte u čistu teglu. Čuvajte u frižideru do 2 meseca.
Doziranje:
Odrasli: 1-2 kašičice, 3-6 puta dnevno. Deca ispod 10 godina: Polovina ove doze.
Napomena:
Ne davati med bebama mlađim od 1 godine zbog rizika od botulizma.
Testirajte na alergije pre upotrebe. Kada se obratiti lekaru? Ako kašalj potraje ili se pogorša, obavezno potražite savet lekara kako biste utvrdili uzrok i dobili odgovarajući tretman.
Foto: Piotr Wytrazek / gettyimages.com