08.11.2024
Sinusna infekcija je upala maksilarnih sinusa. Bol u predelu oka i otok su samo neki od simptoma. Važno je pravovremeno sanirati ovu infekciju, a mogu pomoći i dopunski prirodni tretmani.
Zapaljenje maksilarnih sinusa dovodi do opasne bolesti za ljude – sinusitisa. Sinusna ifnekcija može da dovede do komplikacije sa sluzokožom sinusa nakon zaraznih bolesti (grip), u prisustvu hroničnih oboljenja nosa, kao i upale bočnih zuba gornje vilice. Alergijski rinitis takođe može izazvati suppuration u predelu maksilarnih šupljina.
Sinusna infekcija: Šta može da pomogne?
Sinusitis može biti jednostrani ili dvostrani. Simptomi i lečenje bolesti kod dece i odraslih zavise od oblika upale i prirode procesa. Prilikom propisivanja kursa lečenja potrebno je utvrditi izvor infekcije. Može biti rinogena – sa strane nosa, odontogena – manifestuje se iz korena bočnih gornjih zuba.
Najteži oblici bolesti uključuju gnojnu upalu u sinusima iz nosa i zuba. U šupljinama se formira mešana patogena mikroflora, otporna na standardne antibiotike. Tipično, takva uznapredovala upala se javlja nakon što se pacijent dugo samolečio i uzimao lekove bez recepta lekara.
Sinusna infekcija: Kako prepoznati simptome?
Početni stadijum sinusitisa može se prepoznati po sledećim simptomima:
- Bol u predelu oka i otok nosa: Neprijatne senzacije se intenziviraju uveče: slabiji ujutru, jači prema noći. Intenzitet napada bola varira: od 1-2 sata do 2-3 dana. Javljaju se i teške migrene.
- Povišena temperatura: Sa naglom progresijom bolesti, osoba može da ima temperaturu od 38 do 40 stepeni Celzijusa, sa sporim – od37 do 38 stepeni Celzijusa.
- Nosni sekret: Inflamatorni proces kod odraslih dijagnostikuje se obilnim pražnjenjem i njegovom bojom. Ako je sluz iz nosa bela, onda se sinusi bore protiv infekcije – luče zaštitnu tečnost. Zeleno i zeleno-žuto pražnjenje, krvni ugrušci ukazuju na proces gnojnog zapaljenja.
Takođe, mogu se javiti i ovi simptomi: groznica, zapušen nos, suzne oči, umor, malaksalost, pritisak u nosnoj pregradi i loš zadah.
8 kućnih lekova za sinusitis
- Udišite paru: Topla vlaga je ključ za otpuštanje sluzi i ublažavanje zagušenja sinusa. Prokuvajte lonac sa vodom, sklonite je sa vatre i nagnite se preko lonca sa peškirom preko glave da biste zadržali paru.
- Spavajte sa ovlaživačem: Ovlaživači dodaju vlagu u vazduh, što pomaže u ublažavanju simptoma za bolji noćni san.
- Isperite sinuse: Ispiranje nosa ispire sluz i zarobljene alergene iz vaših nosnih prolaza. Isperite sinuse više puta dnevno koristeći neti lonac i fiziološki rastvor.
- Radite jogu: Određene poze joge, kao što su pas koji gleda nadole mogu poboljšati cirkulaciju i ublažiti zagušenje.
- Pijte čaj od đumbira: Vrući čaj u bilo kom obliku može ublažiti simptome sinusa, ali đumbir ima prirodna antiinflamatorna svojstva koja dodatno smanjuju otok. Kuvajte šolju nekoliko puta dnevno za maksimalnu korist.
- Eliminišite mlečne proizvode: Kazein i proteini surutke u mlečnim proizvodima mogu izazvati višak proizvodnje sluzi i pogoršati infekcije sinusa. Pokušajte da izbacite mlečne proizvode iz svoje ishrane da vidite da li će vam pomoći.
- Uzmite ulje origana: Ovo eterično ulje ima prirodna antibakterijska i antifungalna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv sinusnih infekcija. Stavite nekoliko kapi pod jezik dva puta dnevno ili dodajte ulje origana u posudu sa nedavno prokuvanom vodom da biste poboljšali tretman inhalacije parom.
- Uzimajte suplemente vitamina C: Ovaj vitamin je prirodni antioksidans koji jača imuni sistem i pomaže u borbi protiv infekcija. Uzimajte suplemente ili jedite hranu bogatu vitaminom C, kao što su citrusi i lisnato povrće.
Liubomyr Vorona / gettyimages.com