20.12.2024
Da li ste probali prirodne lekove za bol u uhu? Donosimo vam nekoliko tradicionalnih recepata koje se decenijama koriste – potrebne sastoje već imate.
Infekcija uha može biti bolna i neprijatna, a prirodni lekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma i podržati proces ozdravljenja. Međutim, važno je napomenuti da su neki slučajevi infekcija uha ozbiljni i zahtevaju medicinsku intervenciju, pa je najbolje posavetovati se sa lekarom pre upotrebe prirodnih lekova.
Prirodni lekovi za bol u uhu
Uho je jedan od najosetljivijih organa te ukoliko se ne vodi računa o njegovom zdravlju i higijeni, veoma lako može doci do poremećaja. Najčešći vid oboljenja jesu infekcije spoljašnjeg, srednjeg i unutrašnjeg uha, a tegobe mogu biti vrlo neprijatne, pa i bolne.
Bol u uhu: Uzroci i sipmtomi
Infekcija i bol u uhu uglavnom su posledica plivanja ili boravka u zagađenim i prljavim vodama, ali i upala respiratornih organa izazvanih virusima i bakterijama. Osim toga, okidač za ovo stanje jesu i alergije na određene namirnice, nedostatak nekih hranljivih materija, povrede unutrašnjeg uha, nagomilani cerumen i tečnost, ambijentalni faktori, a i genetika ima uticaja.
Koji god da je razlog u pitanju, prve naznake tegoba potrebno je odmah sanirati, da bi se izbegle eventualne komplikacije poput slabljenja ili gubitka sluha, oštecenja bubne opne, poremecaja ravnoteže i sl.
Upala se obično prepoznaje po ovim simptomima:
- Osećaju težine u uhu
- Svrabu
- Sekretu
- Zujanju u ušima
- Groznica i povraćanje (u pojedinim slučajevima)
Prirodni lekovi za bol u uhu
Ukoliko je reč o ozbiljnijim upalama uha, tradicionalna medicina uglavnom preporučuje antibiotike i antihistaminike, da bi se eliminisali mikroorganizmi koji izazivaju ovo stanje, kao i eventualne alergijske reakcije. Ipak, ukoliko infekcija nije ozbiljna, od pomoći mogu biti i prirodni lekovi koji ublažavaju tegobe bez rizika od pojave nuspojava. Evo nekih preporuka:
Beli luk
Ova namirnica se, osim u kuhinji, može upotrebljavati i kao lek, jer je jedan od najboljih prirodnih antibiotika, a deluje i antiviralno i antifungicidno. Za tretman infekcija može se koristiti ulje na bazi belog luka koje se u malim količinima sipa u uho, dva do tri puta dnevno.
Osim toga, može se skuvati i nekoliko čenova luka u posoljenoj vodi, koje nakon toga treba izgnječiti, pa dobijenu smesu zamotati u čisto platno i svezati kao paketić. Kada se sadržaj malo prohladi, topli zamotuljak potrebno je prisloniti na uho i ostaviti da deluje desetak minuta. Postupak ponavljati dva puta dnevno do poboljšanja. Beli luk može se i konzumirati, da bi se organizam osnažio i brže očistio od bakterija i gljivica.
Maslinovo ulje
Veliki broj infekcija uha potiče od nagomilanog cerumena koji podstiče proizvodnju bakterija i gljivica i izaziva nelagodu. Maslinovo ulje jedno je od najboljih metoda za suzbijanje tog problema. Potrebno je zagrejati dve kašike ulja, tečnosti sipati u aplikator, pa nakapati dve do tri kapi u uho. Maslinovo ulje omekšava cerumen, te će se zacepljenje lakše otkloniti.
Bosiljak
Iako se ne sme sipati u uho, sok ove biljke veoma je delotvoran kada je reč o upalama uha. Sve što je potrebno uraditi jeste iscediti 4-5 listova bosiljka. Moguće je napraviti i mešavinu od soka bosiljka i kokosovog ulja, te je pomoću blaznice utrljati na zonu oko uha. Ovaj postupak ponavljati dva puta dnevno.
Jabukovo sirće
Odlično je za uklanjanje gljivica iz uha. Pripremiti mešavinu od jednakih delova jabukovog sirćeta i vode. Natopiti vatu, staviti je u infcirano uho i ostaviti da deluje nekoliko minuta.
Izvaditi vatu, pa nagnuti glavu u suprotnom smeru da tečnost izađe iz uha. U slučaju da je infekcija izazvana virusnim infekcijama grla, poželjno je i da se ova tečnost koristi za grgljanje, da bi se štetni mikroorganizmi brže uklonili.
So
So odlično izvlači nagomilanu tečnost iz ušiju, te ukoliko su tegobe izazvane tim problemom, preporuka je ovaj tretman. Zagrejati tri kašike soli u tiganju na umerenoj temperaturi, sipati u deblju tkaninu i napraviti manji svežanj. Kada vrelina ispari, topli zamotuljak pritisnuti na uho i ostaviti da deluje nekoliko minuta.
Ove metode mogu pomoći u smanjenju bola i nelagodnosti, ali je važno pratiti simptome i konsultovati se sa zdravstvenim radnikom kako bi se osiguralo adekvatno lečenje.
Anna-Ok / gettyimages.com