Rodiola i ašvagansa poboljšavaju lučenje hormona sreće
Dobra vest je to da za više hormona sreće nisu potrebne „čarobne pilule“, već se to može postići na potpuno prirodan način putem lekovitog bilja. ...
Čaj je bogat antioksidantima flavonoidima, koji su najmoćniji kad je čaj svež. Koristite čaj u listićima, a ako ipak koristite kesice pogledajte šta piše na pakovanju: izaberite brendove koji tačno navode odakle čaj potiče.
Osnovna pravila dobrog ledenog čaja:
Filtrirana voda
Čaj ne bi trebalo praviti sa negaziranom mineralnom vodom. Previše minerala iz mineralnih voda u kontaktu sa sastojcima iz lišća čaja mogu stvoriti ne baš prijatan uskus prijatne ukuse.
Temperatura
Ako koristete crni, biljne ili ulog čaj voda treba da provri. Ali za zeleni, beli i svetliji ulong voda treba da bude manje vruća: 75-80 stepeni Celzijusa. Ako čaj kom treba hladnija voda otavite da provri, postaće neprijatno gorkog ukusa.
Dovoljno listića čaja
Za šolju čaja potrebne su jedna do jedna i po kašičica čaja sa velikim lišćem ili cetovima, kao što su zeleni ili čaj od kamilice. Ako čaj pravite od listova koji su gusti i kompaktni, kakva je većina crnih čajeva, uzmi jednu kašičicu. Ako nemate vremena da čekate da se čaj ohladi, napravite ga dvostruko jače i “ohladite” kocikicama leda.
Koliko je potrebno da listovi ostanu u vodi
Ako ostavite čaj da previše dugo ispušta ukus, može se desiti da u napitku dominiraju tanini i drugi gorki sastojci. Crni čaj i tamniji ulong čajevi treba da stoje 3-5 minuta, a zelenim, belim i svetlijim ulong čajevima dovoljno je 2-3 minuta. Biljne mešavine imaju malo tanina, pa je kod njih manji rizik da predugo stoje.
Savet plus
Ako želite da u frižideru stalno imate dobar i zdrav ledeni čaj, dodajte mu malo limunovog soka. Limunska kiselina i vitamin C pomažu da se flavonoidi očuvaju.