20.12.2024
Polipi na debelom crevu u nekim slučajevima mogu biti prisutni, a da ne daju nikakve simptome. Zato su važne rutinske kontrole. Saznajte koja hrana se preporučuje, kao i čajne mešavine.
Polipi su dobroćudne izrasline koje nastaju u unutrašnjosti debelog creva. Nemojte paničiti, ali nemojte ni zanemarivati ovaj problem, jer posledice mogu biti i fatalne.
Šta su polipi na debelom crevu?
Polipi na debelom crevu su izrasline koje se formiraju na unutrašnjem zidu debelog creva ili rektuma. Oni su relativno česta pojava, posebno kod starijih osoba. Polipi mogu biti različitih oblika i veličina, a njihova priroda može varirati od benignih (neopasnih) do pretkancerogenih ili kancerogenih.
Šta uzrokuje polipe na debelom crevu?
Tačni uzroci nastanka polipa do danas nisu u potpunosti poznati, ali zapaljenjske bolesti creva povećavaju rizik od nastanka ovih promena. Genetska predispozicija, pušenje, sedentarni način života i loša ishrana s mnogo zasićenih masti, a malo vlakana takođe su važni rizikofaktori. Iako su polipi na debelom crevu dobroćudni, oni imaju tendenciju prelaska u zloćudni oblik, pa je važno na vreme ih otkriti i lečiti.
Simptomi
Polipi u debelom crevu često ne izazivaju simptome, posebno ako su mali. Međutim, veći polipi mogu uzrokovati:
- Krvarenje iz rektuma.
- Promene u stolici, poput zatvora ili proliva koji traje više od nedelju dana.
- Bol u stomaku.
- Anemija zbog gubitka krvi.
Zašto je važna kolonoskopija?
Kolonoskopija predstavlja zlatni standard u otkrivanju polipa i drugih bolesti creva. Važno je istaći da je u slučaju pojave simptoma, a pre primene bilo kog prirodnog leka, potrebno obratiti se lekaru, koji će postaviti dijagnozu i otkloniti sumnju na neke druge, ozbiljnije bolesti. Polipi mogu postojati a da ne daju nikakve simptome, te je upravo zato važno ići na rutinske preglede, naročito nakon 50. godine života. U ostalim slučajevima mogu se javiti rektalno krvarenje, sluz u stolici, a retko – kad polipi znatno narastu i blokiraju debelo crevo – zatvor ili proliv, pa čak i bol u stomaku.
Polipi koji su preveliki dа bi se uklonili kolonoskopom mogu se otkloniti laparoskopskom resekcijom debelog creva, ili klasičnim hirurškim pristupom. Veća krvarenja zaustavljaju se postavljanjem metalnih klipsova.
Polipi na debelom crevu: Ishrana koja se preporučuje
Kad su nam polipi debelog creva već dijagnostikovani, izuzetno je važna doslednost u pravilnoj ishrani i prevenciji.
Ujutru, na prazan stomak, po želji popijte čašu vode, sok od šargarepe, sok od višnje, čaj od svežeg ili sušenog voća, odnosno od brusnice ili borovnice. Rizik od nastanka polipa smanjuje se i redovnim konzumiranjem mlevenog lanenog semena.
Preporučljivo je konzumirati što više povrća (kupus, brokoli, prokelj, kelj i karfiol) i voća koji su bogati vlaknima (jabuka, krušaka, banana, suve šljive, kajsije, šargarepe, pasulj i bele opne na agrumima), kao i integralnih žitarica, mahunarki, semenki i jezgrastih plodova. Savetuje se upotreba hladnoceđenog maslinovog ulja, a dozvoljeno je i umereno konzumiranje nemasnog mesa i morske ribe.
Trebalo bi smanjiti unos masti, namirnica životinjskog porekla, proizvoda od belog brašna i šećera, alkohola, industrijske hrane i one izložene dugotrajnoj termičkoj obradi.
Čajne mešavine
- Pomešajte jednake delove hajdučke trave, bokvice, pelina, crnog sleza, petrovca, vodopije i pirevine, pa pripremite čaj tako što ćete kašiku čajne mešavine preliti s pola litra ključale vode i ostaviti to da se hladi poklopljeno 20 minuta. Zatim to procedite i pijte tokom dana, na prazan stomak.
- Pomešajte po pola tegle meda i dobro oprane i samlevene bokvice. Kad se to dobro izmeša, ostavite u frižideru i koristite tako što ćete uzimati po čajnu kašičicu pre svakog obroka.
PIKSEL / gettyimages.com