21.11.2024
Jabukovo sirće, beli luk, cimet, maslinovo ulje i neven mogu da pomognu da rešite neprijatan problem
Gotovo da nema onog ko bar jednom u životu nije imao problem sa gljivicama na nogama. Najčešće zahvataju tabane i prostor između prstiju na nogama, a prvi simptomi su neprijatan svrab, blago peckanje i ljuštenje, odnosno perutanje kože, kao i neprijatan miris stopala. Nešto ređe javljaju se i pukotine sa pratećim sitnim mehurićima, koji ako prsnu uzrokuju puno veće probleme – javljaju se ranice koje teško zarastaju. Ipak, pre nego što posegnete za sprejevima ili antifugalnim preparatima, razmislite o tome da najpre pomoć potražite u svojoj kuhinji.
Pomaže alkoholno sirće
Pomešajte punu šolju sirćeta sa dva litra vode i držite stopala u toj kupki dobrih 15 minuta pre spavanja. Za težu infekciju, kada se gljivice na nogama već dosta prošire, možete pomešati šolju sirćeta i punu šolju vode, a onda sa vatom lagano naneti tečnost na sva pogođena i inficirana područja.
Dobar saveznik je i sve popularnija himalajska so. Na svaku šolju vode u kupki dodajte malenu kašićicu soli. Stopala držite potopljena barem 10 minuta.
Cimet je moćan saveznik za atletsko stopalo
Začin koji obično dodajete poslasticama može biti itekako efikasan u borbi protiv uporne gljivične infekcije na stopalima.
Izmrvite 8 do10 štapića cimeta u 4 šolje proključale vode i kuvajte ravno 5 minuta. Potom sklonite sa ringle i ostavite da odstoji približno 45 minuta. Sipajte ovaj blagotvoran čaj u kupku i pustite da deluje na vaša stopala od 15 do 30 minuta.
Postupak možete ponavljati svakodnevno, dok se gljivice na nogama i između prstiju potpuno ne povuku.
Gljivice na noktima nogu tretirajte sa belim lukom
Ako se gljivična infekcija proširila i na vaše nokte, na njih možete naneti pastu od belog luka i maslinovog ulja – evo i recepta: izmrvljeni čen belog luka pomešajte sa nekoliko kapi ulja. Pošto nanesete mešavinu, ostavite je da odstoji od 15 do 30 minuta.
Postupak ponavljajte dve do tri nedelje da biste sprečili vraćanje infekcije. Možete i ispasirati nekoliko čenova belog luka i naneti pastu na stopala, a potom obuti pamučne čarape i ostaviti da deluje dok spavate.
Sa druge strane, ako napravite prirodni sok od cele glavice belog luka, možete mu dodati po nekoliko kapi lavande i eukaliptusa, a tečnost nanosite na stopala nekoliko puta dnevno, sve dok se zadebljani nokti na nogama ne zaleče.
Čudotvorni trojac eliminiše gljivičnu infekciju stopala
Osim maslinovim uljem, dejstvo belog luka možete pojačati upotrebom žalfije i jabukovog sirćeta.
U veću staklenu teglu sipajte sto sitno iseckanih čenova belog luka, zatim 100 grama svežih listova žalfije i dve pune šolje jabukovog sirćeta. Ostavite smesu da odstoji barem trideset dana uz svakodnevno lagano mešanje, a nakon toga što bolje procedite. Rešićete se atletskog stopala ako 2-3 puta nedeljno u kupku dodate 5 supenih kašika tečnosti i ostavite da deluje na stopala oko 20 minuta.
Crvena detelina za gljivice na nogama
Punu šaku cvetova crvene deteline prelijte sa šoljom tek proključale vode i kuvajte dok se cvetovi dobro ne zgusnu. Nakon što ovo narodno sredstvo sklonite s vatre, ostavite ga da se prohladi neko vreme, a zatim nanesite na prethodno oprana stopala i premažite gljivice na nogama. Pustite da deluje 30 minuta.
Ruzmarin je efikasan kod atletskog stopala
Pomešajte jednake količine kamilice, ruzmarina i žalfije. Litrom provrele vode prelijte 4 do 5 velikih kašika ove mešavine, a kada se ohladi, dodajte je u pripremljenu toplu kupku i držite stopala u njoj svake večeri pre spavanja 20 do 30 minuta.
Dobro se pokazala i lavanda
U staklenoj posudi pomešajte 100 mililitara alkohola, deset kapi ulja lavande, 25 kapi ulja čajnog drveta i 25 ml glicerina. Dobro promućkajte dobijenu smesu i ostavite da odstoji na hladnom mestu. Mažite pogođena područja svakodnevno.