Peršun, čili i beli luk donose olakšanje za proširene vene

by | 03.11.2023
Peršun, čili i beli luk donose olakšanje za proširene vene

Kućni lekovi za proširene vene obuhvataju ishranu, vežbanje, masažu, ali i bilje. Udruženim snagama mogu da olakšaju simptome. 

 

Oko 20 procenata odraslih će u nekom trenutku doživeti proširene vene. Iako su dostupnu medicinski tretmani, neke osobe žele da isprobaju i alternativne metode za ublažavanje simptoma.

Članak se nastavlja posle reklama

Proširene vene: Šta sve može da ublaži simptome

Proširene vene su tamnoplave ili ljubičaste žilice, sa izbočinama ili bez njih koje se naziru ispod kože. Proširene ili varikozne vene  nastaju kada oslabe mali ventili (zaslisci) u venama. Ovi zalisci  sprečavaju zaustavljaju krv da teče unazad kroz vene. Oštećenje ovih zalizaka dovodi do nakupljanja krvi u venama što uzrokuje uvrnute i otečene vene.

Simptomi proširenih vena uključuju:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Osećaj pečenja ili pulsiranja u nogama
  • Teške ili bolne noge
  • Grčevi u mišićima koji mogu biti uočljiviji noću
  • Oticanje stopala i članaka
  • Suva koža ili svrab preko proširenih vena.

Pravila koja bi trebalo da uvedete u svakodnevnu rutinu

Osobe s prošireni venama, trebalo bi da usvoje ove korake:

Članak se nastavlja posle reklama

Vežbanje: Redovno vežbanje podstiče bolju cirkulaciju krvi u nogama, što pomaže da se krv ne nakuplja u venama. Efikasne vežbe su plivanje, šetanje, vožnja bicikla i joga.

Kompresijske čarape: Pomažu mišićima i venama da guraju krv prema srcu.

Promene u ishrani: Hrana bogata kalijumom kao što su bademi, pistaći, pasulj, krompir i listo povrće mogu pomoći kod proširenih vena smanjujući zadržavanje vode u telu. Slana hrana ili hrana bogata natrijumom može dovesti do toga da telo zadržava vodu.

Takođe, može da pomogne i hrana bogata vlaknima jer sprečava zatvor. Tu spadaju orasi, semenke, mahunarke i integralne žitarice. Ovo može biti važno, jer naprezanje može pogoršati oštećene ventile ili ih pogoršati.

Članak se nastavlja posle reklama

Namirnice koje su bogate flavonoidima takođe može pomoći kod proširenih vena. Flavonoidi poboljšavaju cirkulaciju krvi, snižavaju krvni pritisak i opuštaju krvne sudove. Ove namirnice su paprike, spanać, brokoli, citrusi, grožđe, jabuke i borovnice.

Držite noge podignute:  Ovo smanjuje pritisak u venama nogu i gravitacija će pomoći da se krv neometano vraća u srce.

Članak se nastavlja posle reklama

Masaža: Nežno masiranje pogođenih područja može pomoći u održavanju kretanja krvi kroz vene. Međutim, ključno je izbegavati pritisak direktno na vene, jer to može oštetiti krhka tkiva.

Biljni recepti za proširene vene

Ovi biljni pomoćnici mogu da ublaže simptome varikoznih vena. Pre nego što isprobate neki od ovih recepata posavetujte se s lekarom.

Čili papričica

Čili papričica se smatra čudesnim tretmanom za proširene vene. Budući da je veoma bogat izvor vitamina C i bioflavonoida, povećava cirkulaciju krvi i ublažava bolove zagušenih, otečenih vena. Dodajte jednu kašičicu čilija u prahu u šolju vrele vode i dobro promešajte. Pijte ovu mešavinu tri puta dnevno tokom jednog ili dva meseca.

Beli luk

Beli luk je odlična biljka za smanjenje upale i simptoma proširenih vena. Takođe pomaže u razbijanju štetnih toksina u krvnim sudovima i poboljšava cirkulaciju.

Narežite šest čena belog luka i stavite ih u čistu staklenu teglu. Iscedite sok od tri pomorandže i dodajte ga u teglu. Potom dodajte dve kašike maslinovog ulja. Ostavite smešu da odstoji oko 12 sati. Protresite teglu, a zatim stavite nekoliko kapi rastvora na prste.

Masirajte upaljene vene rastvorom kružnim pokretima 15 minuta. Omotajte područje pamučnom krpom i ostavite da deluje preko noći. Ponavljajte svakodnevno nekoliko meseci.
Takođe u ishranu uključite svež beli luk.

Peršun

Peršun je bogat vitaminom C, moćnim antioksidansom koji podstiče proizvodnju kolagena i pomaže u obnavljanju i reprodukciji ćelija. Takođe sadrži rutin, koji igra ključnu ulogu u jačanju kapilara i stoga je veoma koristan u smanjenju simptoma proširenih vena.

Kuvajte šaku seckanog svežeg peršuna u jednoj šolji vode pet minuta. Sklonite sa vatre, poklopite i ostavite da se rastvor postane mlak. Zatim procedite rastvor. Dodajte po jednu kap esencijalnog ulja ruže i nevena. Stavite rastvor u frižider na nekoliko minuta.

Vatom nanesite rastvor na zahvaćeno područje. Radite ovo svakodnevno nekoliko meseci da biste videli pozitivne rezultate. Takođe, pokušajte da jedete sirovi peršun što češće možete.

IURII BUKHTA / gettyimages.com