21.11.2024
Isto kao i kod drugih vrsta kozmetike za negu kože, tonik za lice treba odabrati uzimajući u obzir karakteristike i potrebe određenog tipa kože. Pogledajte naš vodič kako biste izabrali najbolje za sebe.
Tonik za lice osvežava i tonizira kožu. Takođe, u zavisnosti od specifičnog sastava, proizvod omekšava, vlaži i čisti kožu. Svaki tip kože zahteva određenu negu, zato je važno znati neke činjenice o tonerima.
Kako izabrati savršen tonik za lice?
Uprkos činjenici da različiti tipovi kože zahtevaju različite vrste tonera sa specifičnim sastavom za ispravan, efikasan i siguran efekat, postoje i univerzalne opcije.
Takozvani toneri za sve tipove kože biće najbolja opcija za sve čija koža nema stalan tip – može biti suva, masnija ili osetljivija u zavisnosti od godišnjeg doba, zbog hormonalnih promena ili drugih okolnosti.
Pored toga, koža može biti kombinovana, na primer, suva na obrazima i masna na bradi, nosu i čelu. U takvim situacijama ne morate imati čitav arsenal tonika, već izaberite jedan visokokvalitetan proizvod koji odgovara bilo kom tipu kože.
Dizajniran za sve tipove kože, tonik ima izbalansiranu kompoziciju bez sastojaka koji mogu ostaviti mastan sjaj na masnoj koži, negativno uticati na problematičnu kožu ili izazvati suvoću i iritaciju na dehidriranoj koži. Proizvod obično ima kompleksan efekat, poboljšavajući opšte stanje kože, bez obzira na njen tip.
Normalna koža: Tonik za lice koji osvežava i čisti
Normalna koža nema značajnih kozmetičkih problema. Glatka je i ne reaguje iritacijom i crvenilom na negativne spoljne faktore. A glavni zadatak tonika u ovom slučaju je da osveži kožu i vrati joj osećaj udobnosti nakon pranja.
Za normalnu kožu su pogodni „neutralni“ tonici. Bilo bi sjajno da je to prirodni proizvod, sa biljnim ekstraktima (aloja, kukuruz, ruža). Ovaj tonik će obezbediti dodatnu hidrataciju, što je veoma važno za svaki tip kože. Tonik obogaćen vitaminima i mineralima biće koristan za antioksidativnu zaštitu kože.
Masna koža: Tonik sa matirajućim i antiseptičkim efektima
Na masnoj koži često se primećuje mastan sjaj u T-zoni (nos, čelo, obrazi). Za aktivno matiranje problematičnih područja može se koristiti čitav arsenal kozmetike – počevši od krema i završavajući matirajućim maramicama za jednokratnu upotrebu.
Proširene pore, miteseri, upaljene bubuljice – još su jedan broj estetskih problema sa kojima se vlasnici masne kože neprestano bore.
Pravilno odabrani tonik za lice biće izuzetno koristan u kućnoj nezi. Trebalo bi da bude efikasna prevencija akni i mitesera. Visokokvalitetni proizvod će brzo i trajno ukloniti masni sjaj uzrokovan aktivnim radom lojnih žlezda.
Toneri za masnu kožu često sadrže kiseline (salicilnu, mlečnu, glikolnu), koje imaju pročišćavajući i antiseptički efekat, promovišu brzo zarastanje akni, normalizuju funkcionisanje lojnih žlezda.
Kozmetika je takođe obogaćena biljnim ekstraktima (kamilica, žalfija, zeleni čaj, neven) – to su efikasne komponente za vlaženje i regulisanje sebuma. Mnogi toneri za masnu kožu sadrže supstance koje sadrže alkohol koje imaju efekat sušenja i antiseptike.
Glavna stvar je da njegova količina u proizvodu nije velika – to jest, alkohol bi trebalo da se pojavi na samom kraju liste komponenti. Često izlaganje kože kozmetičkim tonicima sa visokim sadržajem alkohola dovodi do rizika od ljuštenja.
Suva koža: Tonik sa aktivnim hidratantnim sastojcima
Nega suve kože uključuje kozmetiku koja pomaže da se nadoknadi „nedostatak“ vlage u ćelijama. Aktivne hidratantne komponente treba da oslobode kožu od ljuštenja i spreče njihovu pojavu. Isti zahtevi se moraju primeniti i na tonik.
Koje sastojke tražiti u proizvodu za suvu kožu? Mnogi biljni ekstrakti – ruža, lavanda, kamilica – imaju aktivan hidratantni efekat. Kozmetika sa ceramidima, hijaluronskom kiselinom i skvalenom pomoći će u uklanjanju osećaja zatezanja i ljuštenja. Pantenol i prirodna ulja će umiriti suvu, iritiranu kožu (na primer, nakon izlaganja mrazu i vetru).
Osetljiva koža: Kućna nega prirodnim lekovima
Kućna nega za osetljivu kožu je komplikovana činjenicom da oštro reaguje na spoljne faktore. Vetar, sunce, mraz, „nepoznati“ kozmetički proizvod – zbog bilo kakvog spoljašnjeg uticaja, na koži se mogu pojaviti iritacije i crvenilo. U ovom slučaju, izboru kozmetike treba pristupiti sa svom odgovornošću.
Preporučljivo je dati prednost toniku sa najjednostavnijim mogućim sastavom. Odlično je ako proizvod sadrži minimum hemijskih komponenti koje potencijalno mogu izazvati iritaciju kože.
Pogodni su tonici brendova specijalizovanih za proizvodnju eko-kozmetike. Takvi proizvodi će se savršeno nositi sa dodeljenim zadacima – osvežavanjem, toniranjem i čišćenjem kože – bez nanošenja štete. Tonici za osetljivu kožu mogu da sadrže biljne ekstrakte, bazna ulja i vitamine.
Na šta još treba obratiti pažnju?
Mnogo je debata o tome da li je toner zaista potreban u vašoj kućnoj kozmetičkoj torbi. Zaista, to nije „proizvod broj 1“ u nezi, ali ipak obavlja važne funkcije. Visokokvalitetan proizvod će očistiti vaše lice od sapuna nakon pranja i skidanja šminke, pomoći u normalizaciji proizvodnje sebuma i pripremiti kožu za nanošenje kreme. Ima puno pozitivnih aspekata.
Veruje se da je u hladnoj sezoni bolje koristiti kozmetiku (i tonik nije izuzetak) koja ima hranljiva i omekšavajuća svojstva. Za jesenju i zimsku negu izaberite proizvod koji sadrži ulja i vitamine. Poželjno je da ne sadrži agresivne komponente koje mogu povrediti kožu.
Leti je bolje tretirati lice osvežavajućim tonikom. U sastavu potražite biljne ekstrakte koji imaju aktivni tonik i blagi osećaj hladnoće. To su menta, zeleni čaj, aloja.
Ako izaberete tonik koji sadrži alkohol za masnu kožu, obratite pažnju na procentualni sastav agresivnih supstanci. Pouzdani brendovi uvek ukazuju na ove podatke. Preporučljivo je koristiti proizvod koji sadrži alkohol samo na licu, izbegavajući područje oko očiju.
Sofia Zhuravets; Liudmila Chernetska / gettyimages.com