06.12.2024
Kombuha pravdano se naziva i „gljivom dugovečnosti“, jer je teško pobrojati sve pozitivne efekte koje ima na organizam. Jača imunološki sistem i obnavlja crevnu floru.
Terapija antibioticima često dovodi do narušavanja zdravlja crevne flore. Njenom bržem regenerisanju doprinosi dovoljan unos probiotika, prebiotika, kao i odabranih fermentisanih proizvoda. U tom slučaju može da pomogne kombuha.
Kombuha: Napitak pun zdravlja
Čak 70 odsto svih ćelija odbrambenog sistema nalazi se u crevima, pa u slučaju uneravnoteženih crevnih bakterija dolazi i do disbalansa imuniteta. Crevna flora ili gastrointestinalna mikrobiota, predstavlja složenu zajednicu mikroorganizama koji žive u digestivnom traktu.
Osim što je važna za sazrevanje imunološkog sistema, crevna flora je zadužena za održavanje imunološki posredovanog upalnog odgovora i održavanje funkcije crevne sluznice. Osim toga, pomaže u odbrani od alergena, kao i u prevenciji. Procenjuje se da se u digestivnom
traktu nalazi više od 500 različitih vrsta bakterija, a broje se milijardama.
Šta uzrkuje poremećaj crevne flore?
Postoji više faktora koji mogu izazvati poremećaj crevne flore, poput raznih oboljenja, stresa,
starenja, izlaganja toksinima i preterane konzumacije alkohola, a jedan od vrlo čestih jeste
terapija antibioticima. Iako su odlični u borbi s mikroorganizmima koji narušavaju zdravlje, glavni nedostatak im je u tome što ne prave razliku između loših i dobrih bakterija (potrebnih da bi organizam normalno funkcionisao), već ih sve redom uništavaju
Nedostatak dobrih bakterija narušava ravnotežu u crevima, što može izazvati i niz drugih problema, te predstavlja veliki udar na imunitet. Neki od najčešćih neželjenih efekata upotrebe antibiotika jesu: dijareja, zatvor, gljivične infekcije, gasovi, mučnina i povraćanje.
Kombuha uspostavlja balans u crevima
Kombuha opravdano se naziva i „gljivom dugovečnosti“, jer je teško pobrojati sve pozitivne efekte koje ima na organizam. Jača imunološki sistem, reguliše metabolizam i probavu,
obnavlja crevnu floru, podstiče izbacivanje toksina i teških metala iz tela, snižava krvni pritisak i holesterol, pomaže u lečenju upale zglobova, dugotrajnih glavobolja, itd. Kombuha se svrstava u prirodne adaptogene sa širokim spektrom delovanja i glavnim ciljem da organizam dovede u savršenu ravnotežu.
Kako se konzumira napitak od kombuhe?
Zbog svega ovoga, i na Zapadu se sve češće upotrebljava napitak od kombuhe u medicinske svrhe. Napitak, između ostalog, reguliše rad čitavog probavnog sistema i tradicionalno se koristi za lečenje crevnih poremećaja, uključujući i disbalans crevne flore. Preporučena doza čaja od kombuhe iznosi po jedan decilitar triput dnevno – ujutru na prazan stomak, posle ručka i večere.
Thirawatana Phaisalratana / gettyimages.com