Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Koliko često treba da perete kosu? Saznajte šta o tome kažu stručnjaci

17.01.2024

Da li perete kosu prečesto ili premalo? Ne postoji jedan odgovor jer je sve u vezi sa teksturom kose, tipom kože i stilom. Otkrijte koje su najbolje varijante za vaš tip kose.

Dobro je poznato da svakodnevno pranje kose može izazvati velike probleme: suvoću, lomljenje i kovrčavost, da spomenemo samo neke. Ali ako ne svaki dan, koliko često?

Možda izgleda komplikovanije nego što ste mislili, ali dozvolite nam da to rešimo umesto vas. Vrhunski frizeri i dermatolog nude svoje preporuke na osnovu teksture vaše kose, stanja vlasišta i stilizovanja, kao i savete za muškarce.

Koliko često treba da perete kosu?

Nema odgovora koliko često treba da perete kosu jer to zavisi od teksture kose i načina života, kaže. Svaka kosa je jedinstvena, a važan faktor je i životni stil. Ako redovno idete u teretanu, to će uticati na to koliko često treba da se perete. Isprobajte nekoliko različitih opcija i izaberite ono što najbolje odgovara vašoj kosi i vašem životnom stilu.

Ipak, većina stručnjaka savetuje da ne perete kosu svaki dan. Zašto? Vlasište proizvodi ulja koja klize niz dlaku, zaključavajući hidrataciju. Prečesto pranje šamponom ispira ova ulja pre nego što stignu na vrhove, ostavljajući kosu suvom. Preterana suvoća onda dovodi do značajnog lomljenja kose.

Koliko često treba da perete kosu na osnovu teksture?

Kovrdžava kosa: Jednom nedeljno

Što je vaša kosa kovrdžavija to je teže uljima koje stvara vlasiše da klize niz dlaku zbog uvijanja i savijanja pramenova. Kovrdžava kosa ima podignutu kutikulu (ne ravnu kao kod ravne kose), zbog čega je sklona isušivanju.

Ulja su prirodni ovlaživači, tako da održavaju kosu hidriranom i zdravom. Pošto su kovrdžave sklone isušivanju, osetljivije su na prekomerno pranje.

Zato, perite kosu samo kada je prljava, ali sa stvarnom prljavštinom. Znoj i ulje nisu prljavština. Osobama sa kovrdžavom kosom savetuje se hidratantni šampon.

Ravna i blago talasasta kosa: Svaka 2 ili 3 dana

Ravna i blago talasasta kosa variraju u masnoći, tako da je kreiranje prilagođene rutine ključno. Pronađite šampone i srestvo za negu kose koji joj daju teksturu, a da je ne opterećuju.

Možda ćete morati da testirate viđe proizvoda kako biste pronašli ono što vam najviše odgovara. Opredelite se za šampone za volumen.

Pranje kose i tip kože

Mnogi uslovi za kosu – dobri i loši – počinju od kože glave. Pošto stanje naše kože direktno utiče na stanje kose, skalp bi trebalo da dobija sve nege nego kosa.

Svaki put kada perete šampon, fokusirajte se na pranje vlasišta umesto pramenova i razmislite o korišćenju dobrog masažera za vlasište. Evo koliko često treba da koristite šampon na osnovu stanja kože glave:

Normalno do suvo vlasište: Svaka 3 do 4 dana

Svaka tri do četiri dana je preporuka za pranje ako imate normalno do suvo vlasište. Ako osećate da morate češće da perete, onda koristite regenerator svaki drugi dan umesto pranja šamponom: Nanesite regenerator na kosu (bez šampona) i isperite mlakom vodom. Ako vam je skalp suvlje nego normalno, nanesite nekoliko kapi hranljivog ulja za kosu.

Supermasna koža glave: Svaki drugi dan

Masna koža glave takođe može učiniti kosu masnom. Ovo posebno važi za osobe sa ravnom kosom jer sebum koji proizvodi skalp može lako klizi niz dlaku.

Ključ za održavanje veoma masnog vlasišta srećnim su redovni tretmani šamponom za masnu kosu, ali ne samo to. Ne morate da ih koristite svaki put – kombinujte ih sa šamponima za volumen. Takđe koristite lakagne regeneratore koji se ne ispiraju, a ne opterećuju kosu.

Supersuvo vlasište: Jednom nedeljno

Postoji toliko mnogo osnovnih uzroka suvog vlasišta – dermatitis, višak gljivica, pa čak i opekotine od sunca – da je stručnjacima teško da odrede optimalnu učestalost šamponiranja za sve. Drugi faktori – vremenske prilike, stanje kože i vaše godine – doprinose mešavini.

Jako suvo vlasište, koje karakteriše suvoća i male bele ljuspice, nastaje kada vaše vlasište izgubi previše vlage. Generalno, pranje kose jednom nedeljno ili manje, može pomoći prirodnim uljima da zaštite i neguju kožu glave.

U nekim slučajevima, proizvod za negu kose koji se ne ispiraju mogu da iritiraju kožu glave. Ovo možete da popravite tako što ćete temeljnije isprati šampon ili preći na nemedicinski, nežni šampon ili šampon za suvu kožu glave.

Perut: Perite kosu tri puta nedeljno

Mnogi brkaju suvo vlasište sa peruti jer oba stanja dovode do svraba i perutanja vlasišta. Za razliku od suvog vlasišta, perut dovodi do viška ulja na koži glave. Ako imate žućkaste ljuspice koje stižu nekoliko dana nakon pranja, postoji velika verovatnoća da je u pitanju perut.

Da biste regulisali ovo stanje, operite kosu šamponom za perut oko tri puta nedeljno. Koristite malo hladniju vodu.

Kako oprati kosu ako nanosite previše sredstava za stilizovanje?

Često feniranje i korišćenje  suvog šampona

Ako stalno fenirate kosu i koristite mnogo suvog šampona, u svoju rutinu pranja kosa koristite i šampon za dubinsko pranje kose svake dve nedelje. Nakon čega sledi dubinski regenerator.

Masne naslage od proizvoda za oblikovanje

Ako koristite proizvod za stilizovanje koji ostavlja teške, masne naslage, potrebno ga je oprati sa kose i kože glave. Nagomilavanje proizvoda može isušiti kosu i dovesti do gubitka elastičnosti. Pored vaše uobičajene rutine čišćenja kose, koristite nežniji šampon za dubinsko pranje kose jednom ili dva puta mesečno.

Pletenice i ekstenzije

Pletenice i ekstenzije su malo komplikovanije za pranje. U tom slučaju, trebalo bi da perete kosu svake dve nedelje. Kada perete kosu šampon, fokusirajte se na kožu glave i uverite se da perete ispod pletenica.

Koliko često muškarci treba da peru kosu?

Pošto su muške frizure obično kratke, sebum koji proizvodi skalp ima kraću udaljenost da bi dobro hidratizirao svaki pramen kose. Zbog toga kosa muškaraca uglavnom nije toliko suva i može da toleriše više pranja. Učestalost zaista zavisi od faktora načina života, kao što su vežbanje i stanje nečijeg vlasišta i kose.

Konsenzus je da muškarci treba da se šamponiraju otprilike svaka tri dana, slično preporuci za žene. Za muškarce sa posebno masnom kosom ili ako se mnogo znoje ili imaju supertanku kosu, pranje svaki drugi dan može biti poželjno, uz pranje samo vodom u danima između. Suština je da svakodnevno pranje može ostaviti vašu kožu glave i kosu u lošijem stanju.

torwai / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.