Kako prirodno smanjiti visok nivo mokraćne kiseline u krvi?
Saznajte kako smanjiti visok nivo mokraćne kiseline u krvi kod kuće uz jednostavne navike za bolje zdravlje bubrega i prevenciju bolesti. ...
Kisela i fermentisana hrana ima prednosti za zdravlje. Osobe sa dijabetesom, koje žele da je uključe u ishranu, mogle bi same da prave turšiju jer tako mogu najbolje da kontrolišu koliko natrijuma ili šećera konzumiraju. Oboleli od dijabetesa tip 2 mogu jesti kisele krastavce kao užinu ili kao deo obroka. Postoje neki izuzeci od ovog pravila, naravno na prvom mestu da se ova vrsta hrane, kao i svaka druga uostalom, mora unositi umereno. Kiseli krastavci sa mirođijom najbolja su opcija jer sadrže manje od dva grama ugljenih hidrata u porciji od sto grama. Nizak nivo šećera i ugljenih hidrata trebalo bi da spreči povećanje šećera u krvi nakon obroka ili užine.
Ljudima koji žive sa dijabetesom tip 2 takođe mogu prijati kiseli krastavaci zbog sirćeta.
Međutim, kiseli krastavci imaju i svoju lošu stranu. Oni su, naime, izuzetno bogati natrijumom sa 808 mg/100 g.
Kako je osoba koja živi sa dijabetesom već izložena povećanom riziku od razvoja srčanih oboljenja i visokog krvnog pritiska, trebalo bi kisele krastavce da jede umereno kako bi izbegla previše natrijuma u svojoj ishrani.
Kiseli krastavci su relativno lišeni nutritivne vrednosti. Niskokalorični su, ne nude mnogo vitamina ili minerala, osim natrijuma, koji može u određenim situacijama loše uticati na zdravlje.
Fermentisana hrana može obezbediti antioksidanse (molekule koji mogu da spreče oksidaciju drugih molekula), a brojne studije pokazuju da konzumiranje antioksidanasa može pomoći u smanjenju broja slobodnih radikala ili štetnih čestica koje cirkulišu kroz telo.
Neke ukiseljene namirnice, koje osoba sa dijabetesom može umereno dodati svojoj ishrani su, između ostalih, masline, cvekla, rotkva, šargarepa i kiseli kupus.
Plan obroka
Naravno, najbolje je da se ljudi koji žive sa dijabetesom, o eventualnim promenama u ishrani prvo konsultuju sa lekarom. Stručnjaci napominju da oboleli od dijabetesa treba da prate plan obroka na osnovu:
– individualnog ukusa
– ciljeva
– načina života
– lekova.
Iako se plan obroka može razlikovati, obolelima sa dijagnozom dijabetesa preporučuje se:
Prvenstveno integralna hrana, poput povrća, voća, nemasnih proteina i integralnih žitarica, povrće bez skroba kao što su brokoli, spanać, tikvice, pečurke, boranija i drugo lisnato zelje, unos manje šećera i rafinisanih žitarica, poput belog hleba, testenina, peciva i slatkiša.