Recite zbogom slatkišima: Kako da suzbijete želju za šećerom?

by | 10.08.2024
Recite zbogom slatkišima: Kako da suzbijete želju za šećerom?

Opustite se jer vam ove zdrave namirnice mogu pomoći da suzbijete želju za šećerom. Otkrijte kako ova hrana može da zavara organizam.

Ukoliko jako želite deset posle ručka, verujte da niste jedini. Jedna studija je pokazala 86 želi uopravo to. Ali, pronašli donosimo vam zdrave načine koja će vam pomoći da suzbijete želju za šećerom.

Zavarajte organizam i suzbijete želju za šećerom

Zašto se javlja želja za slatkišima. Pre svega, postoji nekoliko uzroka:

Članak se nastavlja posle reklama

Dehidracija: Žeđ često može izgledati kao glad ili žudnja za hranom, što je potvrdila nauka.

Loša ishrana: Kvalitet ishrane takođe može igrati ulogu u izazivanju želje za šećerom. Na primer, konzumiranje većeg odnosa ugljenih hidrata u odnosu na proteine i zdrave masti ili konzumiranje belih, rafinisanih ugljenih hidrata poput onih u prerađenoj hrani, može povećati glad i želju za šećerom.

Članak se nastavlja posle reklama

Hormonalne promene: Za žene, žudnja za šećerom može biti delimično rezultat hormona, uključujući estrogen, progesteron i estradiol. Nivo estradiola se povećavaju tokom menstrualnog ciklusa kako bi sazreli i oslobodili jaje i zgusnuli sluznicu materice kako bi se oplođeno jaje usadilo. Istraživanja su otkrila da estradiol može biti povezan sa povećanjem želje za šećerom.

Članak se nastavlja posle reklama

Stres: Kada se nivoi kortizola, takozvanog hormona stresa, povećaju konzumiranje šećera može obezbediti dopamin, neurotransmiter koji se često naziva „hormon sreće“.

Nedostaci hranljivih materija: Nedostaci određenih minerala kao što su cink, hrom, gvožđe, kalcijum i magnezijum takođe mogu dovesti do želje za šećerom. Posebno vredi obratiti pažnju na nedostatak magnezijuma. Prema jednoj studiji nedostatak magnezijuma povezan s povećanim stresom, anksioznošću i depresijom – efektima na mentalno zdravlje koji zauzvrat mogu ometati kvalitetan san.

Drugi razlog zbog kojeg nedostatak magnezijuma može da izazove želju za šećerom je taj što mineral pomaže u pretvaranju hrane u energiju. Telo žudi za brzim izvorima energije, a to su obično slatkiši.

Ova hrana suzbija želju za šećerom

Ne dozvolite da žudnja za šećerom stane na put vašim zdravstvenim ciljevima. Ove namirnice mogu vam pomoći da nestane želja za šećerom.

Članak se nastavlja posle reklama

Bobičasto voće

Borovnice, jagode, kupine i maline su neke od najboljih namirnica za konzumiranje kada imate želju za šećerom. Pošto su voće sa niskim glikemijskim indeksom, one pružaju obilje slatkoće bez povećanja šećera u krvi.

Avokado

Avokado je bogat vlaknima kao i zdravim mononezasićenim i polinezasićenim mastima što ga čini jednom od najboljih namirnica za borbu protiv želje za šećerom.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada se osećate zadovoljno i kada su vam šećer u krvi i insulin regulisani, nećete imati toliko šanse da osetite želju za šećerom. Dodajte avokado u salate, smutije i razna jela.

Pistaći

Studija objavljena 2020. godine pokazala je da je konzumiranje pistacija povezano sa smanjenjem konzumacije slatkiša, kao i sa gubitkom težine.

Seme susama

Seme susama ima zdrave mononezasićene i polinezasićene masti, kao i vlakna, koja se bore protiv žudnje za šećerom. Ako jedete semenke, u ustima vam se dešava ono fino malo hrskanje što donosi još jedan sloj uživanja u obroku ili užini.

Čia semenke

Čia semenke mogu biti sićušne, ali njihov nutritivni profil čini ih moćnim za suzbijanje želje za šećerom. Štaviše, studija je pokazala da konzumiranje čia semeki sa jogurtom povećava osećaj sitosti i smanjuje želju za slatkom hranom.

Kinoa

Kinoa je seme bogato antioksidansima i prirodno je bez glutena. Poslužite kinou kao prilog, dodajte je u salate i supe ili je poslužite za doručak uz voće, orašaste plodove ili semenke i pospite cimetom.

Ovas

Ovas je dobar izvor rastvorljivih vlakana koja što može da suzbije želju za šećerom. Ako u činiju ovsene kaše dodate malo orašastih plodova ili semenki, dobićete dobar obrok, bez povećanja ugljenih hidrata koje bi imale druge žitarice za doručak.

Mykola Sosiukin / gettyimages.com