Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Kako se kontroliše žudnja za šećerom tokom bolesti?

26.09.2024

Pad imuniteta zahteva dodatnu energiju, zbog čega se javlja pojačana žudnja za šećerom kako bi se organizam brže oporavio.

Prekomerna žudnja za šećerom

Suočen sa infekcijom, organizam ulazi u stanje stresa, što dovodi do pojačanje proizvodnje hormona, kao što je kortizol. U pitanju je hormon koji ima ključnu ulogu u mobilizaciji energije, podižući nivo glukoze u krvi kako bi telo dobilo potrebnu snagu za borbu protiv bolesti. Šećer i ugljeni hidrati brzo podižu nivo energije, zbog čega se često osećamo privučeni slatkišima i namirnicama koje brzo zadovoljavaju ove potrebe.

Jedan od ključnih faktora je i hormon gladi. Kada smo bolesni, povećava se nivo, što izaziva veći apetit i potrebu za unosom kalorija. Zbog toga žudnja sa šećerom drastično raste u ovim trenucima.

Osim što telo traži energiju, mozak takođe igra važnu ulogu kada je u pitanju potreba za slatkišima. Glukoza, osnovni izvor energije za mozak, može brzo dospeti u sistem kroz hranu bogatu šećerom. Kada je konzumiramo, dolazi do oslobađanja hormona dopamina i serotonina, koji izazivaju osećaj zadovoljstva. To objašnjava zašto nas slatkiši često privlače kada se osećamo loše – oni pružaju trenutni osećaj utehe.

Pojačana potreba za šećerom izaziva probleme

Iako šećer može brzo zadovoljiti potrebe za energijom i pružiti kratkotrajnu utehu, prekomerna žudnja za šećerom može imati negativne posledice. Hrana bogata glukozom ne sadrži esencijalne hranljive materije i može doprineti povećanju upalnih procesa u organizmu, što dodatno opterećuje imuni sistem.

Takođe, prekomerni unos slatkiša dovodi do brzih skokova i padova energije, što može uzrokovati iscrpljenost i umor nakon početnog “šećernog naleta”. Naučna istraživanja pokazuju da ugljeni hidrati, umesto da poboljšaju raspoloženje, zapravo mogu dovesti do pada budnosti i povećanja umora već sat vremena nakon konzumacije.

Kako se žudnja za šećerom drži pod kontrolom?

Kontrolisanje žudnje za šećerom kada smo bolesni može biti izazovno, ali uz nekoliko strategija možete smanjiti potrebu.

Prvo, povećajte unos vlakana. Hrana bogata vlaknima, poput povrća, mahunarki i celih žitarica, stabilizuje nivo šećera u krvi i smanjuje glad.

Birajte namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su integralne žitarice i voće, koje postepeno oslobađaju energiju i smanjuju nagle oscilacije u nivou šećera.

Povećajte unos antioksidanata i vitamina. Vitamin C, beta-karoten i minerali kao što su cink i magnezijum pomažu u smanjenju upala i jačanju imunog sistema. Umesto rafinisanih šećera, birajte prirodne opcije poput bobičastog voća i orašastih plodova.

Takođe, održavajte hidrataciju, jer žeđ može biti maskirana kao žudnja za slatkim. Redovno pijte vodu i biljne čajeve, a uz tehnike svesne ishrane, možete pametnije birati šta unosite u telo.

Olga Chetvergova-GettyImagesPlus

Povezani Proizvodi

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.