Kako se kombinuju biljke i lekovi: Beli luk ne uzimajte posle aspirina

by | 18.07.2024
Kako se kombinuju biljke i lekovi: Beli luk ne uzimajte posle aspirina

Zašto je važno znati kako se pravilno kombinuju biljke i lekovi? Zato, što pojedino bilje sadrže supstance koje mogu da loše utiču na dejstvo pojedinih lekova. 

Treba biti pažljiv kada se konzumiraju biljke i lekovi. Naime, pojedine biljke mogu ometati dejstvo lekova zbog svojih aktivnih sastojaka koji mogu interagovati sa metabolizmom, apsorpcijom ili eliminacijom lekova u telu.

Kako se “podnose” pojedine biljke i lekovi?

Evo nekoliko ključnih razloga zašto se to dešava:

Članak se nastavlja posle reklama

Enzimska inhibicija ili indukcija: Neke biljke mogu uticati na enzime u jetri koji su odgovorni za metabolizam lekova, kao što su enzimi iz grupe citohroma P450 (CYP450). Na primer, gospina trava (Hypericum perforatum) može indukovati enzime CYP450, što može dovesti do brže razgradnje nekih lekova i smanjenja njihove efikasnosti.

Promena u apsorpciji lekova: Biljni preparati mogu uticati na apsorpciju lekova iz gastrointestinalnog trakta. Na primer, vlakna iz biljaka mogu smanjiti apsorpciju nekih lekova, dok neki sastojci mogu povećati propustljivost creva i time promeniti apsorpciju.

Članak se nastavlja posle reklama

Promena u vezivanju za proteine: Neki aktivni sastojci iz biljaka mogu uticati na vezivanje lekova za proteine u krvi, čime se menja njihova slobodna (aktivna) koncentracija. Na primer, kurkuma može smanjiti vezivanje nekih lekova za proteine, što može povećati koncentraciju slobodnog leka i potencijalno povećati rizik od nuspojava.

Članak se nastavlja posle reklama

Interakcije sa receptorima: Biljni sastojci mogu direktno ili indirektno uticati na receptore na koje se lekovi vezuju, menjajući tako njihovu efikasnost. Na primer, neke biljke mogu imati slične ili suprotne efekte na receptore u poređenju sa lekovima.

Poremećaj ravnoteže elektrolita: Biljke koje imaju diuretička svojstva, poput maslačka, mogu uticati na ravnotežu elektrolita u telu, što može uticati na efikasnost lekova koji se oslanjaju na tu ravnotežu, kao što su lekovi za krvni pritisak.

Promena u pH vrednosti: Neki biljni preparati mogu promeniti pH vrednost urina ili gastrointestinalnog trakta, što može uticati na stabilnost i apsorpciju nekih lekova.

Ovako se pravilno kombinuju biljke i lekovi

Kantarionovo ulje

Ovo ulje se uglavnom koristi za ublažavanje opekotina, rana, ožiljaka, hemoroida i vaginalnih upala, može da prouzrokuje alergije, naročito ako se kombinuje sa preparatima za negu kože koji sadrže kortikosteroide.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako se namažete kantarionovim uljem, ne bi trebalo da se sunčate. Duga je lista lošeg međusobnog dejstva ovog ulja sa lekovima (kardiotonici, antikoagulansi, kontraceptivi, antikonvulzivi…) koji se koriste oralno.

Ehinacea

Ako se koristi u obliku kapi i sirupa, može, bez obzira što je biljni imunostimulator, da izazove alergije, naročito kod dece. Kod odraslih, u nekim slučajevima, ehinacea se ne slaže sa kofeinom i lekom midazolamom.

Članak se nastavlja posle reklama

Vitamin K i ginko biloba

Vitaminom K obiluje zeleno povrće, a posebno spanać i kupus, ne “podnosi” lek varafarin ili farin, inače antikoagulans. Sa ovim lekom se ne slaže ni ginko biloba.

Beli luk

Beli luk je izuzetno zdravo povrće ne “podnosi” lekove kao što su aspirin, farin, brufen i antidijabetike. Iako snižava nivo šećera i masnoću, dijabetičarima može da izazove hipoglikemiju.

Aloja i sena

Aloja i sena mogu indirektno da utiču na skok krvnog pritiska jer smanjuju kalijum.

Đubmir

Đumbir kao napitak i kao začin, ne slaže se sa lekovima protiv viška stomačne kiseline (anticidi), antikoagulansima i insulinskim preparatima.

Zato je važno da se posavetujete sa lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete sa korišćenjem biljnih preparata, posebno ako uzimate bilo koje lekove. Oni vam mogu pomoći da identifikujete potencijalne interakcije i prilagodite terapiju ako je potrebno.

jirkaejc / gettyimages.com