14.11.2024
Saznajte zašto je folna kiselina tako važna za zdravlje i kako da je uvrstite u ishranu prirodnim putem
Prava hrana i adekvatan san i vežbanje igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja. Ali da li ste ikada razmišljali o hrani bogatoj folnom kiselinom? Ona je jedan od glavnih hranljivih sastojaka koji igraju vitalnu ulogu u telesnim funkcijama.
Zašto je toliko važna folna kiselina?
Folna kiselina je oblik folata (vitamina B) koji je svima potreban. Pogotovo je važna ženama koje žele da zatrudne ili su već trudne jer ova kiselina štiti nerođenu bebu od ozbiljnih urođenih mana. Folnu kiselinu možete dobiti iz vitaminima obogaćene hrane, kao što su hleb, testenine i žitarice.
Folna kiselina i folat pomažu telu da stvara zdrava crvena krvna zrnca koja prenose kiseonik u sve delove tela. Ako vaše telo ne proizvodi dovoljno crvenih krvnih zrnaca, može se razviti anemija. Nekoliko namirnica se izdvajaju kao prirodan izbor folne kiseline.
Folna kiselina: Kako da je uključite u ishranu
Pre svega na zdrav način, kroz voće, povrće i orašaste prolodove. Pogledajte spisak naminirica koje su bogate ovom esencijom:
1. Brokoli
Jedna šolja seckanog brokolija sadrži 57,3 mcg folata, što ga čini jednom od najboljih namirnica bogatih folatima koje možete uključiti u svoju ishranu. Ovo zadovoljava 14% dnevne vrednosti vitamina. Osim toga, brokoli je bogat vitaminima A i K.
Vitamin A je od vitalnog značaja za održavanje zdravlja kože i zuba. Brokoli sadrži karotenoide koji deluju kao antioksidansi. Vitamin K pomaže u sprečavanju osteoporoze i upale.
2. Pinto pasulj
Jedna šolja pinto pasulja sadrži ogromnih 1.013 mcg folne kiseline. Ima 670 kalorija, ali zanemarljive zasićene masti. Pinto pasulj je takođe bogat kalijumom što smanjuje rizik od moždanog udara.
3. Semenke i bademi
Semenke su bogate folnom kiselinom, jedna šolja lanenog semena (146 mcg), suncokreta (104 mcg), bademi (48 mcg). Možete ih jednostavno konzumirati sirove ili ih dodati u svoju salatu za zdravu dozu folata. Laneno seme je takođe bogato manganom i drugim vitaminima, koji podržavaju imuni i nervni sistem, kosti i nekoliko drugih telesnih procesa.
4. Avokado
Jedna šolja ovog voća ima oko 122 mcg folne kiseline. Pored toga, avokado je takođe bogat vitaminom C koji pokazuje kardioprotektivna svojstva kod pušača i gojaznih. Takođe, fitokemikalije u avokadu imaju jačaju imunitet.
5. Soja
Jedna šolja soje sadrži 697 mcg folata, dok zelena soja 422 mcg folata. Soja je takođe odličan izvor proteina i može smanjiti koncentraciju lošeg holesterola. Takođe pozitivno utiče na ravnotežu kalcijuma u kostima kod žena u postmenopauzi.
Preporučeni dnevni unos folne kiseline u mikrogramima (mcg):
Deca:
- 0-6 meseci: 65 mcg
- 7-12 meseci: 80 mcg
- 1-3 godine: 150 mcg
- 4-8 godina: 200 mcg
- 9-13 godina: 300 mcg
- 14-18 godina: 400 mcg
Odrasli:
- Preko 19 godina: 400 mcg
- Trudnice: 600 – 800 mcg
- Dojilje: 500 mcg
Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.
bhofack2 / gettyimages.com