22.11.2024
Neke namirnice, poput brašna, mogu biti opasne ako se jedu sirove
Neke namirnice, poput brašna, mogu biti opasne ako se jedu sirove, što nije slučaj sa zobenim pahuljicama.
Način pripreme čini da se zobene pahuljice mogu konzumirati bez prethodnog kuvanja – kao kada želite da napravite kolačiće bez pečenja, poput proteinskih čokoladnih kuglica. Međutim, neki ljudi imaju osetljiviji probavni trakt, pa ako prvi put probate sirov zob, polako ga uvodite u ishranu i pijte dovoljno tečnosti.
Kako se prave pahuljice?
Pre bilo kakve obrade žitarice se čiste i sortiraju. Čišćenjem se uklanjaju nepoželjne primese kao što su zrnevlje drugih useva, semenje korova, kamenčići itd.
Ljušćenjem se dobija zrno žitarica (npr. zobi) bez spoljnog nesvarljivog i nejestivog omotača.
Zatim se zrnevlju povećava sadržaj vlage zagrevanjem na 100 stepeni u posebnim pećima. Tako nastaje para koja deaktivira nepoželjne enzime prisutne u zrnu. Ovim procesom se ujedno postiže želatinizacija skroba, a zrno dobija i lagano orašast ukus.
Isušivanjem u posebnim pećima smanjuje se sadržaj vlage u zrnevlju, čime se ona pripremaju za kasnije skladištenje.
Presovanjem žitarice dobijaju konačan oblik. Ovaj proces potpomognut je omekšavanjem zrnevlja pomoću vodene pare. Zbog toga, pre pakovanja proizvoda, sledi još jedno sušenje.
Recept plus
Recept ’overnight oats’ ili ’zobene pahuljice preko noći’, metoda je pripreme zobenih pahuljica bez kuvanja. Umesto da se prokuvaju, potrebno ih je natopiti mlekom, što zobi omogućuje da upije tečnost i na taj način dobije meku, kašastu strukturu. Iako je korišćenje sirove zobi na ovaj način sigurno, morate imati na umu da se mora čuvati u frižideru. Ujutro im dodajte po želji i dodati banane ili dugo voće.