06.12.2024
Andreja Pavlović, strukovni menadžer gastronomije o malim tajnama dobrih kuvara i poznavalaca hrane
Dobrog gastronoma prvenstveno čini iskustvo. Kao i u svim profesijama, nažalost, postoji sujeta i među gastronomima. Po mom mišljenu, dobar gastronom nije sujetan, sluša savete starijih i iskusnijih i deli svoje stečeno znanje – kaže za Magično bilje Andreja Pavlović, strukovni menadžer gastronomije.
Koje namirnice uvek imate u svojoj kuhinji?
– U mojoj kuhinji uvek možete naći paradajz, sir, probiotski jogurt, pileće belo meso, domaća jaja, limun i začine (biber, kurkumu, kumin, dimljenu paprika, kari, đumbir).
Kako najbolje čuvati hranu?
– Određene namirnice treba držati na određenim policama u frižideru. Tu možemo primeniti pravilo „ Što je osetljivije na kvarenje, to treba niže da stoji“. Povrće treba čuvati u plastičnim kesama (malo otvorenim) ili kutijama, ili fiokama koje su za to namenjene. Banane, ananas i citruse nikako ne treba čuvati u frižideru, kao ni paradajz, krompir i boraniju.
Meso možemo čuvati u frižideru i to: govedinu, pečenje, piletinu tri dana, dok mleveno meso i kobasicu možemo čuvati dva dana. Povrće i voće: jabuke dve nedelje u frižideru, kajsije pet dana, spanać četiri dana, grašak pet dana.
Koji čaj piti kod određenih raspoloženja?
– Protiv stresa možemo da popijemo čaj od kamilice, protiv depresije čaj od limunske trave, za umor zeleni čaj, a ako pak želimo da bolje spavamo popićemo čaj od lavande. Ako nam je potrebna energija čaj od đumbira je odličan izbor, a čaj od nane pružiće nam emotivni odmor. Čaj od pomorandže protiv ljutnje, pun vitamina C i minerala, učiniće organizam smirenijim i samim tim smanjiće nepotrebnu ljutnju.
Kako začini pomažu?
– Začini mogu biti veoma korisni za naš organizam. Poznato je da biber, a posebno paprika, predstavljalju izvor vitamina C i A, pa se koriste za lečenje avitaminoze. Deluju i antiseptično i pojačavaju lučenje u crevima. Majčina dušica i mirođija sadrže materije antibakterijskog dejstva. Isto dejstvo imaju crni luk, karanfilić, slačica, korijander. U kategoriju antiseptika značajnu ulogu imaju muškatni oraščić i lovor. Začini su veoma značajni i zbog antioksidativnog dejstva, pre svega sprečavaju kvarenje hrane.
Na koji način da detoksikujemo telo limunom?
– Detoksikacija organizma limunom je odlična stvar. Ujutru u mlakoj vodi iscedite pola limuna i popijete, pa tek onda doručkujte. Limun nam pomaže da izbacimo toksine iz organizma, podstiče probavu, jača imunitet, dovodi Ph organizma u balans, čisti kožu i deluje kao prirodni diuretik.
Kako da ublažimo bolove?
– Namirnica koja je dobra za ublažavanje bolova je maslinovo ulje koje ima enzime koje sadrži ibuprofen, kao i smokva zbog sadrža kalijuma u sebi. Ljute papričice zbog sadržaja vitamina C i A i kapsaicina (koji utiče na cirkulaciju) takođe umanjuje upale i bolove. Celer sadrži apigenin koji je odličan za ublažavanje čitavog spektra bolova. Cimet takođe može da nam ublaži bolove ako ga dodamo u jaku crnu kafu. Ako redovno jedete avokado možete smiriti migrenu i na duže vreme.
Šta može da nas napuni energijom?
– Za dobru energiju potreban je veći unos zelenog povrća, koštunjavog voća zbog proteina koje sadrže i koenzima Q10 koji je odgovoran za proizvodnju energije na ćelijskom nivou. Unos jabuke kao jakog antioksidansa, seme bundeve koje je bogato magnezijumom, i na kraju jaja koja su bogata proteinima, vitaminom B i gvožđem.
Kako koristiti peršun kao lek?
– U narodnoj medicini peršun se koristi za lečenje niza različitih bolesti. Poznat je kao lek za izbacivanje viška tečnosti iz organizma, za bubrege, urinarne infekcije, za čišćenje organizma. Poboljšava rad digestivnog trakta. Čaj od peršuna možemo da koristimo za ispiranje usta i na taj način možemo se rešiti neprijatnog zadaha.
Najbolje namirnice za pamćenje?
Najbolje namirnice za pamćenje su brokoli, borovnica, paradajz, crna čokolada, nar i seme suncokreta, bundeve i laneno seme.