22.11.2024
Istraživanja Svetske zdravstvene organizacije (SZO) sugerišu da su poremećaji funkcije štitne žlezde najčešći među endokrinim bolestima, odmah iza dijabetesa.
Mnogo ljudi širom sveta pati od patologija štitne žlezde, bilo da je poremećenu funkcija ili struktura u pitanju. Kao prevashodno mogući uzroci mogu se navesti loši uslovi životne sredine, nedostatak joda i drugih hranljivih materija u ishrani, kao i češće registrovani genetski poremećaji.
Poremećena funkcija štitne žlezde
Poremećen rad štitne žlezde može biti praćena ne samo lokalnim hormonskim poremećajima, već i značajnim promenama u funkcionisanju svih glavnih sistema ljudskog tela. Savremena medicina nudi niz sredstava i metoda za lečenje patologija štitne žlezde.
Univerzalno priznati standard lečenja obuhvata: terapiju zamene tiroidnih hormona (THRT), primenu lekova koji smanjuju proizvodnju sopstvenih hormona (tireostatici), radioterapiju (upotrebu izotopa radioaktivnog joda za supresiju funkcije štitaste žlezde) i upotrebu radikalne metode lečenja — operacija (delimično ili potpuno uklanjanje organa). Svaka od ovih metoda se široko koristi u endokrinologiji, ali ima mnogo nedostataka zbog neželjenih efekata i kontraindikacija.
Na primer, metod lečenja kao što je terapija zamene hormona podrazumeva upotrebu sintetičkih hormona koji stimulišu štitnu žlezdu. Zbog duže upotrebe hemijskih analoga funkcija sopstvene štitne žlezde postepeno se spušta na „nulu“ i osoba je osuđena na doživotnu konzumaciju tableta – a bez njih je jednostavno osuđena na propast. Upotreba lekova koji sadrže tiroidne hormone praćena je i neželjenim efektima: ubrzan rad srca (tahikardija), pojačano nervno uzbuđenje (psihoza), poremećaji spavanja itd.
Nažalost, savremene metode ne omogućavaju uvek pacijentima da postignu potpuni oporavak. Do nedavno nije postojao lek koji bi istovremeno mogao oporaviti patološke promene u tkivu štitaste žlezde i normalizovati njegovu prirodnu funkciju do zdravog — eutireoidnog stanja.
Kako je nastao endonorm kao prirodno rešenje za probleme štitne žlezde?
U toku deset godina stručnjci iz Fitopanacea su izvršili sledeća fundamentalna istraživanja i praktičan rad:
- Proučavanje savremenih sredstava i metoda lečenja patologija štitne žlezde;
- Skrining flore u cilju identifikacije lekovitih biljaka sa tirotropnim delovanjem koje se koriste za lečenje štitaste žlezde;
- Perspektivne biljke su odabrane i sveobuhvatno ispitane;
- Razvijeni su i registrovani visoko efikasni tirotropni lekovi i njihova industrijska proizvodnja.
Kao rezultat ovog rada razvijen je originalni lek ENDONORM, koji nema zamenu na farmaceutskom tržištu, a namenjen je obnavljanju strukture štitaste žlezde i normalizaciji njene funkcije sa maksimalnom terapijskom aktivnošću.
RUSKI PREPARAT ENDONORM
Endonorm normalizuje biohemijske procese u štitnoj žlezdi i obezbeđuje joj širok spektar makroelemenata i mikroelemenata, uključujući organska jedinjenja joda koja su deo kompleksa. Preporučuje se kao dodatak ishrani i kao izvor biološki aktivnih supstanci, vitamina i L-tirozina, koji obezbeđuju obnavljanje funkcije štitne žlezde i stabilizaciju homeostaze.
Kako bilje deluje na rad štitnjače?
Tokom razvoja preparata Endonorm korišćene su napredne tehnologije koje omogućavaju proizvodnju proizvoda visokog kvaliteta. U procesu razvoja lekova, naučnici kompanije su izvršili kliničke studije, koje su omogućile razvoj jedinstvenog sastava komponenti, doziranja i režima lečenja.
Endornorm je mešavina suvih ekstrakta: korena bele steže -petoprsnice, herbe dvozuba, suvi korena sladića, prašak alge laminarije. Supstanca albinina, triterpenski glikozidi i polifenolna jedinjenja iz petoprsnice utiču na proizvodnju tireostimulirajućeg hormona u prednjoj hipofizi. Na taj način poboljšavaju morfološku strukturu tiroidnog tkiva i olakšavaju vraćanje tiroidne žlezde u eutireoidno stanje.ž
Glicirizinska kiselina iz korena sladića normalizuje funkciju nadbubrežne žlezde, poboljšava funkcionisanje imunog i reproduktivnog sistema, uspostavlja hormonsku ravnotežu u telu.
Iridoidi i fenilpropanoidi iz herbe dvozuba poseduju imunomodulatorno dejstvo i pojačavaju dejstvo supstance albinin kod hipertireoze i autoimunog tiroiditisa.
Prašak alge laminarije sadrži jedinjenja joda, selen, cink, bakar i druge hranljive materije koje doprinose normalizaciji metaboličkih procesa u tkivu štitaste žlezde. Organsko poreklo ovih supstanci eliminiše rizik od predoziranja jodom jer se apsorpcija organskih jedinjenja joda odvija striktno na nivou fizioloških potreba organizma, a svaki višak se ne apsorbuje i izlučuje se prirodnim putem.
Foto: christening / gettyimages.com