Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Zašto usne postaju modre? Postoji 17 uzroka koji ukazuju na određena stanja

02.05.2024

Problemi u srcu, arterijama i plućima su glavni razlozi zbog kojih usne postaju modre. Medicinski tretman je skoro uvek potreban da bi se izbegle komplikacije.

Zašto usne postaju modre?

Kada usne izgledaju ljubičasto, to može biti znak cijanoze. Konkretno, to znači da postoji nedostatak kiseonika u krvi.

Cijanoza je simptom koji menja boju kože ili sluzokože u plavičasti ili ljubičasti ton. Klasifikuje se na centralnu, kada se smanjuje količina kiseonika u krvi svih arterija, i perifernu, kada je problem u kapilarama (najmanjim sudovima u telu).

Usne postaju modre uglavnom iz ovih razloga

Usne postaju ljubičaste zbog raznih bolesti, uključujući respiratorne i srčane probleme. Zbog toga je važno potražiti medicinsku pomoć ako ih primetimo, jer mogu ukazivati na bilo koji od sledećih uzroka.

1. Hronična opstruktivna plućna bolest ili HOBP

HOBP se karakteriše upornim i progresivnim poteškoćama u prolasku vazduha kroz pluća. Dve glavne manifestacije su hronični bronhitis i emfizem.

Usne postaju ljubičaste u ovoj bolesti jer opstrukcija disajnih puteva smanjuje sposobnost tela da oksigeniše krv. To može biti od blagih (sa hroničnim kašljem) do veoma teških oblika (sa dispnejom i umorom).

Lečenje se fokusira na ublažavanje simptoma, poboljšanje funkcije pluća i sprečavanje komplikacija. Obično se propisuju bronhodilatatori i kortikosteroidi za hroničnu upotrebu. Programi vežbi su takođe uspostavljeni za poboljšanje funkcije pluća.

2. Astma

Astma je hronična bolest disajnih puteva koju karakteriše zapaljenje bronhija, što dovodi do ponavljajućih epizoda kratkog daha, piskanja i kašlja. Ljubičaste usne su jedan od simptoma.

Ozbiljnost astme varira od blagih i povremenih simptoma do teških oblika. Može biti opasno po život ako se ne postupa pravilno.

Lečenje uključuje brzo delujuće bronhodilatatore za ublažavanje akutnih simptoma i inhalacione kortikosteroide zajedno sa drugim antiinflamatornim lekovima za smanjenje hronične upale.

3. Pneumotoraks

Pneumotoraks je stanje koje se javlja kada vazduh uđe u prostor između zida grudnog koša i pluća. Dakle, pluća kolabiraju i ne mogu da obavljaju svoj posao inspiracije i izdisanja. Postoje ljubičaste usne jer se ne vrši sva razmena kiseonika i ugljen-dioksida koja bi trebalo da se desi u normalnom ciklusu.

Kao tretman, lekari ubacuju uređaje kroz zid grudnog koša kako bi isisali zarobljeni vazduh i omogućili plućima da se ponovo prošire.

4. Srčana insuficijencija

Srčana insuficijencija nastaje kada srce ne može da pumpa dovoljno krvi da zadovolji potrebe tkiva tela. Usne u ovom kontekstu postaju ljubičaste jer obično postoji venska kongestija. To jest, krv se akumulira u venama i ne cirkuliše tako brzo koliko bi trebalo, što uzrokuje smanjenje protoka krvi u periferna tkiva. Dakle, postoji cijanoza.

Uobičajeni simptomi uključuju kratak dah, umor i otok u nogama. Lečenje se zasniva na inhibitorima angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori), blokatorima receptora angiotenzina II (ARB), beta-blokatorima i diureticima. Takođe bi trebalo da promenite način života, kontrolišete svoju težinu i prestanete da pušite.

5. Urođena srčana bolest

Urođene mane u strukturi srca mogu se razlikovati po težini i prezentaciji. Oni utiču na bilo koji deo organa, od zidova i septuma do ventila i srčanih komora.

Neke urođene srčane bolesti mogu se ispraviti operacijom tokom detinjstva. Međutim, postoje i drugi koji zahtevaju hronično lečenje i kontinuirano praćenje.

Neki od njih su klasifikovani kao cijanotični, odnosno predstavljaju promene koje redovno imaju plavičastu boju.

6. Akutni infarkt miokarda

Akutni infarkt miokarda ili srčani udar nastaju kada se iznenada prekine dotok krvi u deo srčanog mišića. Obično je rezultat blokade koronarne arterije.

Može izazvati ljubičaste usne kao deo akutnih simptoma. Pored toga, javiće se bol u grudima koji se širi u levu ruku, vilicu ili leđa, otežano disanje, znojenje, mučnina i vrtoglavica.

Lečenje podrazumeva obnavljanje protoka krvi u pogođenom području što je brže moguće. Za ovo se daju trombolitički lekovi ili se radi angioplastika sa postavljanjem stenta.

7. Hipotenzija

Nizak krvni pritisak nastaje kada sistolna vrednost padne ispod 90 mmHg ili dijastolni pritisak padne ispod 60 mmHg. Protok krvi se smanjuje do svih tkiva, posebno do najperifernijih, što izaziva plavičast ton u ekstremitetima, ušima i usnama.

Ozbiljnost stanja varira od blagih i prolaznih do teških oblika. Opasnije je kada se dešava u kontekstu druge osnovne bolesti, kao što je dijabetes ili srčana insuficijencija.

8. Šok

Šok nastaje kada protok krvi i snabdevanje kiseonikom vitalnim organima tela nisu dovoljni. Može biti uzrokovan traumatskim događajima ili osnovnim bolestima.

Uzrokuje ljubičaste usne zbog preraspodele krvi u vitalne organe, kao što su mozak i srce. To čini telo kako bi zaštitilo određene bitne oblasti koje podržavaju život.

Uobičajeni simptomi šoka uključuju konfuziju, hladnu, lepljivu kožu, slab i ubrzan puls i brzo, plitko disanje. Kod novorođenčadi, prisustvo cijanoze ukazuje na to da šok ima srčano poreklo.

Lečenje je hitna medicinska pomoć. Uključuje brzu primenu intravenskih tečnosti, dodatnog kiseonika i vazopresora (kao što je epinefrin).

9. Plućna tromboembolija

Kod plućne tromboembolije ili PE postoji ugrušak koji se formira u veni u telu, a zatim putuje u pluća, gde se zaglavio da blokira plućnu arteriju. Istovremena cijanoza je zbog smanjene oksigenacije krvi.

Drugi uobičajeni povezani simptomi su otežano disanje, bol u grudima, iskašljavanje krvi, vrtoglavica i nesvestica. Mogu se davati lekovi za razređivanje krvi, kao što su heparin i varfarin, kao i poseban lek koji se zove tkivni aktivator plazminogena.

Usne postaju modre uglavnom iz ovih razloga

10. Hipotermija

Kada osnovna temperatura tela padne ispod 35 stepeni Celzijusa, rizik od oštećenja je visok. To se dešava u pozadini dužeg izlaganja niskim temperaturama, potapanja u ledenu vodu ili nošenja odeće neprikladne za vremenske prilike.

Kako se telo hladi, dotok krvi u kožu i periferna tkiva se smanjuje. Ovo dovodi do smanjenja oksigenacije krvi i, posledično, cijanoze.

Neophodno je sprečiti dalji gubitak toplote i zaštititi obolelu osobu od hladnoće. Prva pomoć uključuje uklanjanje pacijenta iz okoline, skidanje mokre odeće i pokrivanje toplim, suvim ćebadima.

11. Trovanje ugljen-monoksidom

Ovo ozbiljno stanje nastaje kada se dotični gas udiše. Ugljenmonoksid nastaje nepotpunim sagorevanjem materijala koji sadrže ugljenik, kao što su prirodni gas, nafta, drvo, ugalj i duvan. Trovanje se javlja tamo gde je slaba ventilacija.

Kada se ugljen monoksid udiše, vezuje se za hemoglobin u crvenim krvnim zrncima sa visokim afinitetom. Dakle, izaziva smanjenje transporta kiseonika u tkiva tela i, shodno tome, cijanozu. Opasno je po život ako se ne leči.

Uobičajeni simptomi su glavobolja, vrtoglavica, slabost, mučnina i povraćanje, zamagljen vid i otežano disanje. Može doći do napadaja i gubitka svesti.

Neophodno je da se udaljite iz kontaminirane sredine. Lekari daju kiseonik pacijentima kroz masku za lice ili kanilu kako bi smanjili efekte.

12. Visinska bolest

Visinska bolest ili akutna planinska bolest nastaje kada se osoba brzo penje na velike nadmorske visine, ne dozvoljavajući svom telu da se prilagodi. Najčešći je iznad 2500 metara nadmorske visine.

Na velikim visinama telo se suočava sa nižim atmosferskim pritiskom. Ovo smanjuje nivo kiseonika u krvi.

Najefikasnija mera lečenja je spuštanje na nižu nadmorsku visinu, gde je normalan ili, u najmanju ruku, viši atmosferski pritisak. Da bi se ovo sprečilo, treba sprovesti aklimatizaciju, odnosno uspon polako i progresivno na velike visine, umećući pauze na srednjim visinama.

Zašto usne postaju modre?

13. Hiperventilacioni sindrom

Hiperventilacioni sindrom je poremećaj u kome osoba diše ubrzano i plitko. To dovodi do prekomernog uklanjanja ugljen-dioksida. Javlja se kao odgovor na anksioznost, stres, strah ili preosetljivost na određene stimuluse.

To izaziva promenu ravnoteže gasa i pH krvi. To su skoro uvek blagi slučajevi sa prolaznim simptomima.

Važno je da oni koji pate od toga više puta nauče tehnike da se suprotstave efektu, kao što je dijafragmalno disanje ili kontrolisano disanje. Ovo bi im pomoglo da smanje hiperventilaciju.

14. Rejnoov fenomen

Ovaj poremećaj cirkulacije ima cijanozu kao suštinski simptom u svojoj definiciji. Uglavnom u prstima na rukama i nogama, ali iu drugim perifernim područjima, kao što su usne i uši.

Ono što se dešava je da se mali krvni sudovi sužavaju kao odgovor na hladnoću ili emocionalni stres. To može biti fenomen sam po sebi ili deo šire kliničke slike, na primer, autoimuna bolest.

15. Napadi

Napadi su epizode ​​abnormalne električne aktivnosti u mozgu koje izazivaju promene u pokretu, svesti, ponašanju i senzacijama. Nastaju zbog neuroloških poremećaja, povreda mozga, visoke temperature, infekcija ili zloupotrebe supstanci, između ostalog.

Tokom napada, abnormalna električna aktivnost može uticati na respiratornu i kardiovaskularnu funkciju. Ovo smanjuje oksigenaciju krvi.

Ozbiljnost varira od pojedinačnih, samoograničenih epizoda (zbog groznice, na primer) do ponavljajućih i produženih oblika koji se klasifikuju kao epilepsija. Ove hronične manifestacije se leče antiepileptičkim lekovima kako bi se sprečili recidivi.

16. Hemoglobinopatije

Postoje genetski poremećaji koji utiču na strukturu ili proizvodnju hemoglobina, proteina koji prenosi kiseonik unutar crvenih krvnih zrnaca. Ponekad ove bolesti uzrokuju ljubičaste usne jer je istovremeno prisutna anemija i manja oksigenacija krvi.

Postoje različite vrste hemoglobinopatija. Najpoznatije su anemija srpastih ćelija i talasemija.

Teški slučajevi zahtevaju transfuziju krvi. Drugima se može upravljati lekovima, kao što su helatori gvožđa.

17. Argirija ili trovanje srebrom

Danas je to retko stanje. Nastaje kada se srebro proguta ili udahne u obliku soli ili metalnih čestica. Intoksikacija može izazvati ljubičaste usne, zbog zahvatanja cirkulatornog sistema. Pored toga, može doći do abnormalne promene boje kože, koja poprima sivkastu ili plavičastu nijansu na izloženim delovima, kao što su ruke i lice.

Šta da radite ako vam usne postanu ljubičaste?

Ako primetite da vam usne postaju ljubičaste, prva stvar na koju treba da pomislite je da vaša tkiva ne dobijaju dovoljno kiseonika. Zato procenite svoju situaciju. Zabeležite druge prateće simptome, kao što su bol ili vrtoglavica.

U slučaju da se radi o neozbiljnom kontekstu koji pokreće problem, pokušajte sledeće:

  • Ako ste u hladnom okruženju, pokušajte da se toplije oblačite i potražite sklonište na toplom mestu.
  • Zadrži smirenost. Stres i anksioznost mogu doprineti pojavi ljubičastih usana.
  • Ako ste disali brzo i plitko, pokušajte da duboko i sporo udahnete da biste smanjili efekte hiperventilacije.

Koje god mere da preduzmete ne bi trebalo da zamene komunikaciju sa zdravstvenim centrom. Potreban vam je lekar da izvrši procenu kako bi utvrdio uzrok i uveo odgovarajući tretman. Zapamtite da, mnogo puta, ljubičaste usne označavaju ozbiljnu situaciju.

AntonioGuillem; AlexBrylov / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.

Mico-Leo (lavlja griva) kapsule

Mico-Leo je jedinstveni dodatak posebno je formuliran od čistog i visoko koncentriranog ekstrakta lavlje grive. Pravi rudnik hranjivih materija uključujući beta-glukane, triterpene, fenole i ergosterole. Ove bioaktivne molekule izvor su dobrobiti i za crevni trakt i za mozak. Mico Leo Hericium Extract je organski dodatak ishrani u biljnim kapsulama sa 100% čistim EKO ekstraktom lavlje grive (Hericium) i vitaminom C iz acerole. Suplement je u ECO kapsulama, ne sadrži teške metale i pesticide.

5.690,00 RSD