Šta uzrokuje nizak krvni pritisak, hladne ruke i stopala?

by | 09.09.2024
Šta uzrokuje nizak krvni pritisak, hladne ruke i stopala?

Da li često osećate da vam puls pada, hladne ruke i stopala? Ovo možda nije dobar znak za vaše zdravlje, saznajte šta sve može da izazove ova stanja.

Nizak krvni pritisak, hladne sruke i stopala mogu biti zabrinjavajući znaci. Naime, nizak krvni pritisak (hipotenzija) može dovesti do neadekvatnog dotoka krvi u vitalne organe, što može dovesti do simptoma kao što su vrtoglavica, nesvestica i umor.

Šta uzrokuje nizak krvni pritisak, hladne ruke i stopala?

Hladni ekstremiteti mogu nastati zbog nekoliko faktora, uključujući lošu cirkulaciju ili reakciju na telo koje nije u stanju da održi svoju osnovnu temperaturu. Neophodno je da se pozabavite ovim simptomima, jer oni mogu ukazivati na osnovne zdravstvene probleme.

Članak se nastavlja posle reklama

Hipotenzija, hladne ruke i stopala

Nizak krvni pritisak (hipotenzija), zajedno s hladnim rukama i stopalima, može imati nekoliko uzroka. Ovi simptomi mogu biti povezani sa različitim stanjima:

Dehidratacija

Nedovoljan unos tečnosti može smanjiti volumen krvi, što dovodi do sniženog krvnog pritiska. Manjak tečnosti otežava cirkulaciju, zbog čega ruke i stopala mogu biti hladni.

Članak se nastavlja posle reklama

Nedostatak hranljivih materija

Nedostatak vitamina B12, folne kiseline ili gvožđa može smanjiti proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, što uzrokuje anemiju i smanjen dotok kiseonika do tkiva, dovodeći do hladnih ekstremiteta i hipotenzije.

Članak se nastavlja posle reklama

Problemi sa srcem

Neke srčane bolesti, poput bradikardije (usporen rad srca) ili srčanih slabosti, mogu dovesti do nedovoljnog pumpanja krvi, što uzrokuje nizak pritisak i lošu cirkulaciju.

Problemi sa štitnom žlezdom

Hipotireoza (usporen rad štitne žlezde) može smanjiti metabolizam, što utiče na krvni pritisak i može izazvati hladne ruke i stopala.

Hormonalni poremećaji

Nadbubrežne žlezde proizvode hormone koji pomažu regulaciji krvnog pritiska. Ako postoji problem s nadbubrežnim žlezdama, to može izazvati hipotenziju i lošu cirkulaciju.

Neurološki poremećaji

Autonomna neuropatija može uticati na kontrolu krvnog pritiska i temperature u ekstremitetima.

Članak se nastavlja posle reklama

Lekovi

Diuretici, antidepresivi i neki lekovi za srce mogu sniziti krvni pritisak.

Ako ti se ovi simptomi često javljaju, najbolje je da se posavetujete sa lekarom kako bi se pronašao uzrok i preporučila odgovarajuća terapija.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta možete da učinite za sebe?

Evo nekih opštih koraka koje možete razmotriti:

  • Ostanite hidrirani: Osigurajte da pijete dovoljno tečnosti, jer dehidracija može smanjiti krvni pritisak.
  • Jedite male, česte obroke: Veliki obroci ponekad mogu izazvati pad krvnog pritiska, tako da manji, češći obroci mogu pomoći.
  • Lagani pokreti: Kada menjate položaje (kao što je ustajanje), radite to polako da sprečite nagle padove krvnog pritiska.
  • Zagrevanje: Obucite se toplo i koristite ćebad ako imate hladne ruke i stopala.

Međutim, ovo su samo opšti predlozi. Od ključne je važnosti da se konsultujete sa zdravstvenim radnikom za detaljnu procenu i odgovarajuće smernice na osnovu vaše individualne situacije.

Iuliia Pilipeichenko / gettyimages.com