28.10.2024
Ukoliko su vam zapušeni jajovodi zbog čega ne možete da dobijete potomstvo u rešenju problema, može da pomogne i lekovito bilje. Saznajte o kojem bilju se radi i kako se priprema.
Spoznaju da ne može dobiti bebu gotovo nijedna žena ne može da podnese. Postoji veliki broj razloga koji dovode do neplodnosti, ali istraživanja pokazuju da su u gotovo 40% slučajeva za
taj problem krivi oštećeni ili zapušeni jajovodi.
Zapušeni jajovodi: Pomoć iz prirode
Simptomi koji bi nam mogli ukazati na to da su nam jajnici neprohodni vrlo su retki,
ako ih uopšte ima. Nema neredovnih menstrualnih ciklusa, kao što je to slučaj s nekim drugim problemima s reproduktivnim zdravljem, a izuzetno retko javlja se bol u abdomenu
ili sumnjivi sekret.
Upravo zbog toga što znakovi izostaju, većina žena shvati da ima problem tek kada pokušaji da ostane u drugom stanju nakon dužeg vremena ne urode plodom.
Šta uzrokuje začepljenje jajovoda?
U najvećem broju slučajeva do neprohodnosti jajovoda dovodi upala ili oteknuće vrata materice, koje se stručno naziva cervicitis. Ova upala najčešce je posledica bakterijskih infekcija streptokokama ili stafilokokama, ali može se javiti i kao nuspojava polno prenosivih bolesti kao što su gonoreja, HPV, hlamidija, herpes i trihomonijaza.
Ovo jesu najcešći slučajevi u praksi, ali na začepljenje jajovoda utiču i razni drugi faktori, kao što su:
- Infekcija materice nastala nakon pobačaja
- Naprsnuće slepog creva
- Operacija abdomena ili neki zahvat koji je uključivao i jajovode
- Vanmaterična trudnoća
- Endometrioza ili dugogodišnje korišćenje pilula za kontracepciju.
Nasledni faktor takođe ima uticaja. Jajnike mogu blokirati priraslice i ožiljci, ali se zagušenje može javiti i kao hidrosalpings – u tom slučaju blokada izaziva proširenje jajnika koje se potom ispunjava tecnošću. Ako je blokada ispunjena gnojem govorimo o piosalpingsu koji se leči antibioticima, a ponekad i operativnim zahvatom. Najbolje metode prevencije jesu zaštita od seksualno prenosivih bolesti i blagovremeno lečenje upala u maloj karlici.
Zapušeni jajovodi: Prironi lekovi
Pojedine lekovite biljke mogu nam pomoći u borbi protiv bakterija, kao što je kandida, koje mogu izazvati infekcije i tako uticati na neplodnost. S bakterijama ćete se najbolje izboriti pomocu kineske anđelike, kamilice, belog luka, kurkume, korena crvenog božura, tamjana i nevena.
Postoje različite kombinacije biljaka koje dolaze u obliku čajeva ili suplemenata i koriste
se za lečenje blokiranih jajnika. Mi ćemo ovde nabrojati one najvažnije. Ipak, nemojte ih nipošto uzimati na svoju ruku već se o svemu najpre posavetujte sa svojim lekarom.
Kanadski ljutić
Koren kanadskog ljutica ili zlatnog tuljana (goldenseal) jedan je od najjačih prirodnih antibiotika. Ova biljka ublažava upale i infekcije i time sprečava pojavu ožiljka i priraslica. U prodaji se mogu naći razni suplementi koji sadrže ekstrakt ove biljke.
Koren đumbira
Koren đumbira poboljšava cirkulaciju, smanjujući upale i blokade. Dodajte ga u čaj, salate, čorbice, smutije…
Glog i medveđe grožđe [uva]
Glog i medveđe grožđe pomažu u smanjenju zagušenja i viška telesnih tečnosti, čime se rešava problem jajnika zapušenih upravo nakupljanjem tečnosti. Preliti dve kašike usitnjene
biljke sa 5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Procediti i piti tokom dana.
Macina trava
Veruje se da drugi naziv macine trave – očajnica asocira na žene koje su u očajanju zbog neplodnosti pronalazile spas u ovoj biljci. ovoj biljci. Travari tvrde da tinktura očajnice leči neprohodne jajnike, uklanja ciste i miome i stimuliše funkciju reproduktivnih organa.
Čaj protiv neplodnosti: Pomešajte 200 g macine trave, 100 g hajdučice, 100 g virka, 50 g nevena, 50 g bokvice i 50 g zdravca. Pet kašika mešavine prelijte litrom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji sat vremena. Pijte tokom dana u manjim gutljajima.
Liudmila Chernetska / gettyimages.com