20.12.2024
Krhke kosti su znak osteoporoze. Da bi se smanjio rizik važno je ishranu obogatiti važnim nutrijentima. U tome mogu da pomognu kakao, vitamin K2 i komorač.
Da bi se održale zdrave kosti, važno je pridržavati se nekoliko ključnih aspekata ishrane i načina života. Važna je redovna fizička aktivnost jer vežbe koje uključuju opterećenje, poput hodanja, trčanja, plesa i treninga sa opterećenjem, pomažu u održavanju gustine kostiju. Pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola mogu negativno uticati na zdravlje kostiju. Izbegavanje ovih loših navika može doprineti očuvanju gustine kostiju. Posvetite se zdravoj ishrani. U ovom tekstu bavićemo se nutrijentima koje čuvaju čvrstinu kostiju.
Prirodni sastojci za zdrave kosti
Kod većine ljudi gustina koštane mase počinje postupno da se smanjuje kad pređu tridesetu godinu, a kod žena se ubrzava u prvih deset godina nakon početka menopauze. Srećom, postoje koraci koje možete preduzeti kako biste usporili ili čak potpuno zaustavili smanjenje gustine kostiju. Nemojte misliti da je reč o lekovima protiv osteoporoze. Kao i uvek, priroda nam nudi najbolje rešenje.
Kakao za zdrave kosti
Vaše kosti sastoje se od desetak minerala, tako da, osim kalcijuma, morate se usredsrediti i na unos nekih drugih minerala, poput silicijuma i magnezijuma. Dobri izvori silicijuma su krastavci, paprike, paradajz i brojno bilje, uključujući koprivu, rastavić i lucerku.
Što se tiče magnezijuma, najbolji izvor ovog minerala je sirov organski kakao. Kvalitetna čokolada izuzetno je bogata magnezijumom, pa je nemojte izbegavati.
Vitamin K2 protiv osteoporoze
Vitamin K2 igra ključnu ulogu u zdravlju kostiju tako što pomaže u regulaciji kalcijuma u telu. On aktivira proteine koji vezuju kalcijum, poput osteokalcina, koji je neophodan za mineralizaciju kostiju. Takođe, vitamin K2 sprečava taloženje kalcijuma u arterijama i mekim tkivima, čime smanjuje rizik od kalcifikacije i kardiovaskularnih bolesti. Ako ne jedete redovno sledeće namirnice, onda verovatno imate manjak vitamina K2:
- Fermentisani proizvodi: Tradicionalni japanski natto (fermentisani soja) je jedan od najbogatijih izvora vitamina K2. Tu je i kiseli kupus.
- Fermentisani mlečni proizvodi: Sir, jogurt i kefir sadrže vitamin K2, posebno ako su pripremljeni tradicionalnim metodama.
- Jaja: Žumanca su dobar izvor vitamina K2.
- Maslac i mleko: Organski proizvodi sadrže veće količine vitamina K2.
- Pileća džigerica: Jedan od bogatijih izvora vitamina K2.
- Meso: Pileće meso i meso od pačjih prsa su dobri izvori.
Komorač
Na prvom mestu je poznata, često nepravedno zanemarena namirnica – komorač. Ako ga do sad niste probali, pravo je vreme za prvi put. Seme komorača ima blagotvoran efekat protiv gubitka mineralne gustine kostiju. Deluje tako što povećava broj osteoblasta (ćelija koje grade kosti) i time pruža zaštitu kostima.
Komorač je riznica hranljivih materija, uključujući vitamin C, folnu kiselinu, kalcijum i magnezijum. Sadrži i antioksidanse koji pomažu da se smanje upale, jačaju imunološki sistem i pomažu u sprečavanju nastanka raka. Zato, čak i ako ne volite da jedete komorač, ubacite ga ponekad u dnevni jelovnik. Ipak je zdravlje u pitanju.
Prostock-Studio / gettyimages.com