21.11.2024
U slučaju upale urinarnog trakta, kao dopunska terapija može da pomogne i pojedino bilje. Pokazaćemo vam kako se koristi.
Upale urinarnog trakta, poznate i kao infekcije urinarnog trakta (UTI), su infekcije koje pogađaju deo urinarnog sistema. Urinarni sistem se sastoji od bubrega, mokraćovoda, bešike i mokraćne cevi. Infekcije mogu zahvatiti bilo koji deo ovog sistema, ali su najčešće u donjem delu – bešici i mokraćnoj cevi. Kako biste sačuvali zdravlje urinarnog trakta, isprobajte ove prirodne metode.
Biljem protiv upale urinarnog trakta
U slučaju da obole mokraćni putevi, lečenje je najčešće dugotrajno a neophodni su i redovni pregledi i kontrole. Što se tiče biljaka koje mogu da pomognu u lečenju, to su: selen, breza, brusnica, celer i stinica.
Selen pomaže kod upale urinarnog trakta
Lekovita svojstva selena nalaze se u korenu i plodu jer sadrže etarsko ulje, smole, tanine i kiseline. Koristi se da pospeši izlučivanje mokraće, protiv upale mokraćnih puteva i za lečenje zapaljenja mokraćne bešike.
Čaj za upalu bešike: Tri kašike korena selena i pola litra vode. Usitnjen koren prelijte hladnom vodom i poklopite. Posle četiri sata smesu zagrevajte na tihoj vatri. Kad provri, kuvajte još pet minuta i sklonite sa šporeta. Sačekajte da se ohladi, procedite i pijte tokom dana u tri doze pre jela.
Breza
List ovog drveta je jedan od najboljih biljnih lekova za mokraćne puteve. Sadrži katehinski tanin, saponozid, smole, etarsko ulje, kao i gorke supstance koje deluju na bakterije. Koristi se da pospeši mokenje i da uspori razmnožavanje mikroorganizama u urogenitalnim putevima.
Čaj za lakše izmokravanje: Proključalom vodom (pola litre) prelijte tri kašike usitnjenog lišća i poklopite. Kada se ohladi na 40oC, sipajte na vrh noža sode bikarbone, promešajte, poklopite i procedite posle šest sati. Čaj popijte tokom dana u tri doze pre jela.
Brusnica
Brusnica je bogata arbutinom, kalijumom i vitaminima A i C. Istraživanja su potvrdila da obiluje antioksidansima, a hipurinska kiselina u bobicama prirodan je antibiotik. Lekovite osobine ima i sveža i suva. Koristi se protiv bakterija u mokraći, da spreči nastajanje kamenova u bubregu, protiv zapaljenja mokraćnih puteva izazvanih ešerihijom koli i za lečenje grčeva bešike.
Čaj protiv ešerihije: Trideset grama suvih plodova brusnice, pola litra vode i kašika meda. U vodi, na tihoj vatri, kuvajte brusnice dok polovina tečnosti ne ispari. Dodajte med i pijte topao čaj tri puta dnevno posle jela.
Celer
Sadrži malo etarskog ulja, kalijum, fosfor, gvožđe i kalcijum, kao i enzime i organske kiseline. Osobama obolelim od bubrega savetuje se da pre upotrebe ovog prirodnog leka konsultuju lekara.
Smesa za dezinfekciju mokraćnih puteva: Po pedeset grama korena celera, šargarepe, korena peršuna i malo limunovog soka. Narendajte šargarepu, celerov i koren peršuna, nakapajte limunov sok, promešajte i smesu pojedite pre jela.
Sitnica
Sitnica sadrži saponozide, kumarin, flavonoidne heterozide, etarsko ulje i malo alkaloida. Koristi se protiv upale mokraćnih puteva, da pospeši izmokravanje i protiv kamenova u bubregu i mokraćnoj bešici.
Čaj za upalu mokraćnih puteva: Izmešajte po dvadeset grama sitnice, listova breze, uve, korena selena i lanenog semena. Sa četiri decilitra vode poparite dve kašike mešavine, poklopite i posle dva sata procedite. Čaj popijte tokom dana.
NATALYA KANISHCHEVA / gettyimages.com