01.11.2024
Hašimotov sindrom je najučestaliji tip zapaljenja štitne žlezde. U lečenju važnu ulogu ima uvođenje pravilne ishrane, kao i pomoćna terapija suplementima i prirodnim preparatima.
Hašimotov sindrom je autoimuna bolest koja pogađa štitnu žlezdu. Kod ovog stanja, imuni sistem greškom napada štitnu žlezdu, što može dovesti do njenog oštećenja i smanjene funkcije, odnosno do hipotireoze. Saznajte na koje sve načine mogu da se ublaže simptomi.
Pomoć iz prirode za Hašimotov sindrom
Osnovno obeležje ove hronične autoimune bolesti jeste sniženi nivo tireoidnih hormona (T3 i T4), ili hipotireoza. Hašimotov sindrom mnogo se češće javlja kod žena, posebno u perimenopauzi i menopauzi.
Kako Hašimotov sindrom obično podrazumeva uvećanje štitne žlezde s njenom smanjenom funkcijom, kao prateći znakovi javljaju se: umor, otežano obavljanje najjednostavnijih fizičkih aktivnosti, pospanost, smanjena koncentracija, depresija, usporeni rad srca, netolerancija na hladnoću, bolovi u mišićima, proređivanje kose, suva i bleda koža, gojaznost, sakupljanje vode u organizmu, zamagljeni vid, obilne ili nepravilne menstruacije, zatvor, smanjena seksualna funkcija.
Ukoliko se kasno otkrije i neadekvatno leči, Hašimotov tireoiditis može dovesti do niza komplikacija, prvenstveno onih koje su povezane s poremećajem metabolizma. Ovo su neke od biljaka koje imaju blagotvorno dejstvo u slučaju Hašimota.
Ašvaganda podiže nivo hormona
Adaptogena ajurvedska biljka povećava otpornost organizma na najrazličitije tipove fizičkog i emocionalnog stresa. Kako stres nepovoljno utiče na rad endokrinog sistema, može dovesti i do poremećaja u funkcijama štitnjače i pojave Hašimotovog tireoditisa. Pokazalo se da ašvaganda povoljno deluje na porast nivoa hormona štitaste žlezde. Prednost primene praha ašvagande sastoji se u tome što umiruje nerve, a pritom ne izaziva pospanost, za razliku od većine sintetičkih lekova koji se koriste u ovu svrhu.
Crni kim za Hašimotov sindrom
Spisak tegoba koje se lakše leče pomoću semena ulja crnog kima je prilično dugačak, prvenstveno zahvaljujući aktivnoj supstanci timokinonu. Ovo jedinjenje stabilizuje imunološki sistem, deluje protivupalno, sprečava rast malignih ćelija, pomaže u borbi s alergijama i astmom, snižava nivo holesterola i šećera u krvi, itd. Rezultati jednog istraživanja upućuju na to aktivna jedinjenja crnog kima pomažu pacijentima s hipotireozom. Takođe, pod uticajem timokinona obnavlja se oštećeno tkivo štitnjače. Osim konzumiranja hladnoceđenog ulja crnog kumina, praha i kapsula, u terapeutske svrhe koristi se i seme biljke pomešano s medom.
Lekovita kineska gljiva
Iako je i kordiceps prirodni lek koji se upotrebljavao više vekova, ova gljiva zainteresovala je svetske stručne krugove tek devedesetih godina prošlog veka. Zbog toga što obnavlja energiju i poboljšava izdržljivost, kordiceps je omiljeni eliksir među sportistima, no zdravstvene dobrobiti ove gljive tu se ne završavaju.
Kad je u pitanju hipotireoza, sprovedeno je istraživanje koje je dalo obećavajuće rezultate. Kordiceps je pokazao imunoregulatorne efekte, jer je normalizovao autoimune reakcije organizma. Smanjena je proizvodnja antitetela, a samim tim i upalni procesi izazvani Hašimotovim sindromom. Gljiva sadrži znatne količine selena, koji takođe umanjuje proizvodnju antitela.
Aloe vera noramlizuje rad štitnjače
Redovno korišćenje gela od aloje doprinosi čišćenju organizma od otrova, teških metala i drugih štetnih materija koje se akumuliraju u organizmu, što takođe pomaže ponovnom uspostavljanju ravnoteže hormona štitnjače i normalizuje njen rad.
Nutrijenti
Povećan unos određenih nutrijenata predstavlja značajan korak u lečenju i oporavku štitne žlezde od Hašimotovog sindroma. Selen, vitamin D, vitamini B12, magnezijum, jod i probiotici pomažu da se ublaže autoimune reakcije organizma.
Za smirivanje različitih upalnih procesa u telu – potrebno je održavati zdravlje probavnog sistema i crevne flore. Narušena ravnoteža dobrih bakterija u crevima ima za posledicu oslabljene odbrambene snage organizma, što otežava i borbu s hipotireodizmom. Probiotici se nadoknađuju putem suplemenata, ali i prirodnih namirnica kao što su jogurt, kefir, kombuha, kiseli kupus.
Nenad Cavoski / gettyimages.com