21.11.2024
Hlamidija je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija širom sveta. Može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne leči. Lekovito bilje može da pomogne u tome.
Hlamidija je polno prenosiva infekcija (STI) uzrokovana bakterijom Chlamydia trachomatis. To je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija širom sveta. Često ne izaziva simptome, zbog čega mnogi ljudi ne znaju da su zaraženi, ali može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne leči.
Prirodna sredstva protiv hlamidije
Kod žena, nelečena hlamidija može dovesti do zapaljenja karličnih organa, koje može izazvati oštećenja jajovoda i povećati rizik od vanmaterične trudnoće ili neplodnosti. Kod muškaraca, može izazvati upalu mokraćne cevi, bol tokom mokrenja ili iscjedak iz penisa.
Hlamidija se prenosi putem nezaštićenih seksualnih odnosa (vaginalnih, analnih ili oralnih) sa zaraženom osobom. Takođe, majka može preneti infekciju na novorođenče tokom porođaja. Lečenje se obično vrši antibioticima, poput azitromicina ili doksiciklina, a rani tretman može sprečiti komplikacije. Pored medikamenata, kao dopunska terapija od pomoći može da bude i lekovito bilje.
Kako da napravite preparate protiv hlamidije?
Čaj od pelina
Sastojci:
- 50 g lista pelina
- 30 g lista oraha
- 30 g peteljki trešnje
- 30 lista ruse
- 30 g hajdučice
- 30 g kantariona
Priprema: Dve kašike mešavine prelijte sa 5 dl ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite i pijte po 1,5 dl tri puta dnevno, pre jela.
Napomena: Ovom se tečnošću – pomoću irigatora – može ispirati vagina, dvaput dnevno.
Tinktura od pelina
Sastojci:
- 30 g pelina
- 500 ml šljivovice
Priprema: Ubacite sastojke u staklenu teglu ili flašu, a zatim to promešajte. Zatvorite teglu i držite je na tamnom i hladnom mestu 21 dan (svakodnevno mućkajte). Zatim procedite i naspite u staklene flašice. Uzimajte po 15 kapi triput dnevno, pre jela. Pijte nedelju dana. Zatim napravite tronedeljnu pauzu, pa ponovite postupak.
Biljne mešavine
Sastojci za mešavinu 1:
- 100 g ehinacee
- 30 g vranilovke
- 30 g žalfije
- 30 g bosiljka
Priprema: Pomešajte sve sastojke, pa dve kašike mešavine prelijte sa 5 dl ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite, dodajte 30 kapi propolisa i sok od jednog limuna. Pijte u gutljajima tokom dana.
Sastojci za mešavinu 2:
- 50 g ehinacee
- 50 g majčine dušice
- 50 g žalfije
- 50 g rtanjskog čaja
- 30 g bobica kleke
Priprema: Pomešajte sve sastojke, pa dve kašike mešavine prelijte sa 5 dl ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite, dodajte 30 kapi propolisa i sok od jednog limuna. Pijte u gutljajima tokom dana.
Brusnica
Sastojci za recept 1:
- 1 šaka suve brusnice (ne kandirane)
- 1 šolja crvenog grožđa
- pola kašičice đumbira u prahu
- 1 vezica peršuna
- 10 kapi propolisa
- 2 dl uvinog čaja
Priprema: Sve sastojke izmiksajte u blenderu. Popijte ujutru, pola sata pre doručka.
Sastojci za recept 2:
- 100 g suve brusnice (ne kandirane)
- 1 šaka divljih borovnica
- 1 stabljika celera
- 2 dl zelenog čaja
- 10 kapi propolisa
- 1 kašičica domaćeg livadskog meda
Priprema: Sve sastojke izmiksajte u blenderu. Popijte ujutru, pola sata pre doručka.
Sastojci za recept 3:
U blender ubacite jedan manji krastavac (isečen na komade), šaku nekandiranih suvih brusnica, sok od pola limuna, kašičicu narendanog korena đumbira i 150 ml zelenog čaja. Izmiksajte i popijte za užinu.
Beli luk
Sastojci:
- 200 g belog luka
- 500 g meda
- 2 vezice peršuna
- 3 limuna
- 2 kašike cejlonskog cimeta
- 30 ml propolisa
- 20 g polena
Priprema: Sitno iseckajte peršun i iscedite sok od limuna, pa sve ubacite u veću staklenu teglu zajedno s ostalim sastojcima. Promešajte i ostavite da odstoji tri dana, a zatim uzimajte po kašičicu mešavine ujutru i uveče pre jela. Čuvajte u frižideru.
Helin Loik-Tomson / gettyimages.com