22.11.2024
Dva bitna pravila: niža temperatura i duže pečenje
Hleb i poslastice od bezglutenskog brašna treba peći na nešto nižim temperaturama jer spolja brže dobiju smeđu boju. Budući da se testo od tih vrsta brašna malo sporije peče, treba ga peći malo duže nego glutensko (na primer, ako vam za glutenski hleb treba pola sata, bezglutenski će zahtevati i četrdeset i pet minuta do sat vremena pečenja).
Više vlažnih sastojaka: Imajte na umu da svako od ovih vrsta brašna ima svoje specifičnosti, zato se držite recepta. Smesa ili testo dobijeno od bezglutenskih vrsta brašna često je suvo i sklono raspadanju, pa ćete verovatno morati da dodate više vlažnih ili tečnih sastojaka, poput ulja, biljnog putera ili pak kvalitetnog smeđeg šećera ako se radi o pripremi poslastica.
Bezglutensko brašno + skrob: Dobru bezglutensku smesu za testo možete dobiti i tako što oko 80% bezglutenskog brašna pomešate sa 20% nekog skroba, poput kukuruznog. To će testu dati gustinu i povezati ga.
Umesto jaja: U veganskoj kuhinji umesto jaja u brašno možete dodati i ljuskice psilijuma ili pak semenke lana i čije pomešane sa vodom.