20.12.2024
Hormonsko gojenje je kada imate salo samo na pojedinim delovima tela, na na primer salo na stomaku, široke butine… Evo kako možete da rešite svoj problem.
Imate li i vi „problematičan” deo tela čijim izgledom niste zadovoljni, koliko god se trudili da ga dovedete u red? Stručnjaci kažu da za to postoji naučno objašnjenje.
Naime, prekomerno gojenje na jedinstvenim područjima najčešće je rezultat hormonske neravnoteže, pokazuje istraživanje.
Hormonsko gojenje: Kako da rešite problem?
Životni stil, ishrana i genetika imaju veliku ulogu, ali nauka ima odgovor na pitanje šta treba da preduzmete kako biste uravnotežili hormone i rešili se suvišnih masnoća. Zato najpre treba odrediti uzrok.
Hormonsko gojenje i kritične tačke
Salo na stomaku: Krivac je kortizol
Telo reaguje na stres pojačanim lučenjem hormona kortizola koji oslobađa energiju za borbu, a ona dolazi u obliku masti i glukoze koje se skladište u središnjem delu tela, blizu jetre. Klonite se stresa, jedite manje obroke više puta na dan, kako bi vaš nivo šećera bio stabilan.
Preporučuju se namirnice niske glikemijske vrednosti, kao što su jabuke, hleb od žitarica celog zrna i indijski oraščići. Nemojte da trčite ili naporno vežbate duže od 45 minuta jer i to podstiče proizvodnju kortizola.
Velika zadnjica i široke butine: Krivac je estrogen
Previše estrogena može da bude uzrok gomilanju masti na zadnjici i butinama. Masne ćelije proizvode više estrogena, a zauzvrat se skladišti više naslaga. Ispijanje previše alkohola čini da jetra ne može da očisti estrogen iz krvi. Sojini dodaci mogu da smanje proizvodnju estrogena jer oponašaju sam estrogen. Hranljivi sastojci u brokoliju regulišu jetrene enzime. Ograničite meso i kafu, s obzirom da opterećuju jetru.
Masne naslage na nadlakticama: Krivac je testosteron
Ljudsko telo proizvodi hormon DHEA (dehidroepiandrosteron), koji se pretvara u testosteron. DHEA pomaže u izgradnji mišićne mase. Kada nivo testosterona padne previše nisko, mišićnu masu može da zameni masnoća. Najočiglednije je na gornjem delu ruku, koje imaju velike mišiće.
Nivo testosterona kod žena opada s godinama – vrhunac je u dvadesetim, a do menopauze nivo padne na pola vrednosti iz mladosti. Ali, određena hrana pomaže u održavanju vrednosti testosterona. Konzumirajte više proteina, kao što su riba, jaja, tofu i orašasti plodovi. Cink, magnezijum i vitamin B6 takođe podstiču proizvodnju testosterona. Istraživanja pokazuju da pomaže i redovan seks.
Naslage na leđima: Krivac je hormon rasta
Prstenovi koji se prelivaju preko zadnjeg dela grudnjaka kod žena, mogu se javiti zbog niskih nivoa hormona rasta (HGH). Tokom noći, ženska hipofiza otpušta hormon rasta, koji stimuliše masne ćelije da oslobađaju energiju za oporavak telesnih tkiva. Premalo HGH i masnih ćelija ne primaju poruku da pretvore masnoću u energiju. Studije pokazuju da odrasle osobe kojima nedostaje HGH često imaju visok procenat telesne masti, naročito na leđima.
Istraživanja sugerišu da hrana bogata melatoninom, poput malina, može povećati sekreciju HGH do 157%. Melatonin aktivira oslobađanje hormona koji govore vašem telu da je vreme za spavanje. Druga studija otkrila je da hrana bogata amino-kiselinskim glutaminom, kao što je jogurt, može povećati proizvodnju hormona rasta.
Liudmila Chernetska / gettyimages.com