21.11.2024
Zapušeno uho u iznenadni, neprijatan, pulsirajući bol? U svakom slučaju probleme sa ušima treba rešavati sa lekarom. U nekim slučajevima, ovi problemi se mogu rešiti jednostavnim kućnim lekovima.
Pre nego što počnete sa lečenjem kod kuće, potrebno je da saznate tačan uzrok bolova u uhu i da uskladite svoje postupke sa svojim lekarom. Bez tačne dijagnoze, samo-liječenje može pogoršati stanje.
Zapušeno uho: Kako da rešite problem?
Ako je uho zapušeno od vode, možete naizmenično da naginjete glavu do ramena ili čvrsto pritiskate dlan uz ušnu školjku, naizmenično stvarajući vakuum u desnom i levom uhu. Takođe možete koristiti fen za kosu da isparite vodu iz uha.
Ukoliko je u pitanju prehlada, dekongestivne kapi za nos mogu pomoći u sprečavanju bolova u ušima uzrokovanih pritiskom.
Zapušeno uho: Kućni lekovi
Ako imate zapušene uši uzrokovane pregladom, toplota može smanjiti upalu i bol. Možete da isprobate ove metode:
U malu kesu sipajte kuhinjsku so zagrejanu u tiganju. Sipajte so u kesu, umotajte je peškirom i nanesite je na ušnu školjku. Podloga za grejanje treba da bude prijatno topla, ali ne i vruća. Kako se peškir hladi, postepeno ga odmotajte. Zagrejte se 2-3 puta dnevno 10 minuta.
Treba imati na umu da su u slučaju gnojnog otitisa i visoke temperature obloge kontraindikovane.
Beli luk
Iseckajte čen belog luka i pomešajte sa medom. Umotajte smešu u gazu i stavite plitko u ušnu školjku 15 minuta. Beli luk je prirodni antibiotik. Njegovi fitoncidi ubijaju patogene bakterije.
Tinktura propolisa
Natipite tinkturom propolisa parče sterilne gaze, stavite na uho i pokrijte vatom.
Luk
Popularni narodni lek, prema pregledima pacijenata, prilično je efikasan. Iscedite sok od luka, namočite gazu u njega i stavite ga u uvo. Menjajte svaka 3 sata.
Nažalost, narodni recepti za bol u uhu mogu ili pomoći u lečenju ili mu naštetiti. Prvo morate tačno utvrditi uzrok bolesti, a zatim, u dogovoru sa lekarom, sprovesti terapiju narodnim lekovima.
Preventivna mere
Zdrav način života i ovi saveti mogu pomoći u preventivi:
- Potpuno izlečiti prehlade, upale grla, rinitisa i sinusitisa, pošto je normalno funkcionisanje uha usko povezano sa stanjem grla, nosa i paranazalnih sinusa.
- Vodite računa o svojim zubima, blagovremeno lečite karijes, sprečavajući zapaljenske procese u usnoj duplji.
- Održavajte higijenu uha redovnim ispiranjem spoljašnjeg uha vodom. Ovo je prevencija cerumenskih čepova, kao i čireva u ušima.
- Izbegavajte čišćenje i sušenje ušiju pamučnim štapićem. Ovo može lako gurnuti vosak duboko u uho, oštetiti ušni kanal ili bubnu opnu.
- Ako ste skloni stvaranju viška voska, redovno posećujte svog ORL specijalistu da biste uklonili naslage.
- Dobro osušite uši peškirom nakon tuširanja ili plivanja.
- Nakon plivanja u bazenu, naginjite glavu naizmenično na obe strane, omogućavajući vodi da izađe iz ušnih kanala. Ovo će pomoći u sprečavanju pojave uha plivača (otitis spoljašnjeg).
- Da biste izbegli bol u uhu kada putujete avionom ili automobilom sa promenama nadmorske visine, žvačite žvaku.
microgen / gettyimages.com