21.11.2024
Dobra vest je to da za više hormona sreće nisu potrebne „čarobne pilule“, već se to može postići na potpuno prirodan način putem lekovitog bilja.
U poslednje vreme mnogo se govori o hormonima sreće, supstancama koje nam, svaka na svoj način, popravljaju raspoloženje i čine da se osećamo zadovoljnijim, radosnijim i punim poleta.
Kako povećati lučenje hormona sreće?
Je li moguće da hemija u organizmu, uprkos spoljnim okolnostima, upravlja emocijama? Koliko god delovalo čudno – istina je. Ove dragocene supstance proizvode se u našem telu, većinom u mozgu, mada se, verovali ili ne, najvažnija među njima − neurotransmiter serotonin, u velikoj količini produkuje i u probavnom sistemu.
Bilje koje pospešuje proizvodnu hormona sreće
A može li se uticati na lučenje ovih dragocenih jedinjenja, koja su izuzetno značajna za naš život, zdravlje, način razmišljanja, odnose s okolinom, odluke, ciljeve? Naravno da može, i to ne samo kad je reč o stimulisanju proizvodnje već i kad je u pitanju stvaranje uslova za normalan protok hormona sreće, a dobra vest je da u tome pomaže lekovito bilje.
Ašvaganda za dopamin
Stvoriti osećanje zadovoljstva, a shodno tome i osećanje sreće − osnovni je zadatak ovog neurotransmitera, koji se proizvodi u hipotalamusu. Nedostatak dopamina izaziva manjak volje i ambicije, tromost, loše raspoloženje i depresiju, ali oprez – previsok nivo donosi prekid kontakta s realnošću i agresiju, koja se javlja kad se po svaku cenu želi postići uspeh.
Primenom lekovitog bilja uspostavlja se savršeno uravnotežen nivo dopamina. Ašvaganda je jedan od najpopularnijih ajurvedskih lekova: obimna studija sprovedena pre nekoliko godina pokazala je da ekstrakt biljke podiže nivo ovog hormona sreće taman onoliko koliko je potrebno da bi se otklonile smetnje nastale zbog njegovog nedostatka.
Rodiola za endofrin
Endofrin se luči u hipotalamusu „po potrebi“ − u slučaju bola, stresa, ili pak u sasvim suprotnim, vrlo prijatnim situacijama. Dejstvo mu je nalik onom koje izazivaju opijati: osećaj blaženstva i nestanak bolnih senzacija, dok manjak dovodi do napada panike i anksioznosti.
Lučenje ovog hormona može se podstaći na mnogo načina, a od velike pomoći mogu biti lekovite trave i, naravno, odgovarajući izbor namirnica. Sibirska ruža (rodiola) u svojoj postojbini, severnim krajevima Evrope, vekovima je poznata kao izvanredno sredstvo za poboljšanje raspoloženja. Utvrđeno je da njeni aktivni sastojci stimulišu lučenje endorfina i dovode ga u ravnotežu sa serotoninom i dopaminom.
A šta je s oksitocinom?
Hormon sreće produkuje se u zadnjem režnju hipofize pod „dirigentskom palicom“ hipotalamusa, a oslobađa se tokom bliskosti s osobom prema kojoj se gaje emocije, pa bi se moglo reći da je glavni okidač za njegovo lučenje – ljubav.
Ovaj hormon takođe se aktivira kad god se dodirujemo s voljenom osobom, a kad je reč o socijalnom okruženju, povezuje ljude i razvija poverenje i empatiju. Lučenje ovog hormona, bar kad je reč o osećanju sreće, ne može se stimulisati nikako drugačije osim pozitivnim emocijama, našim i ljudi oko nas.
ravigora123 / gettyimages.com