Antikandida dijeta: Sledite ova pravila i oslobodite se uporne gljivice
Antikandida dijeta može vam pomoći da se oslobodite ove dosadne gljivice. Saznajte koja hrana je poželjna, a koju treba da izbegavate. Antikandid...
Zoran Đukić iz Aleksandrovca Župskog već četrdeset godina, sa istim žarom, istražuje bilje i pomaže bolesnim ljudima:
– Iako sam po struci profesor, moj poziv je bilje – ističe Đukić.
U porodici niko se nije bavio travarstvom, ali su se u kući oduvek lečili po Pelagiću i Tucakovu:
– Na moju ljubav prema bilju uticao je stari travar iz Niša, kome sam pomagao u branju bilja u Sićevačkoj klisuri. Godinama sam izučavao herbalnu medicinu, obilazio mnoge ljude iz naroda koji su znali recepte – od čobana do travara – pohodio manastire, crkve, susretao se sa našim i stranim istraživačima biljaka, posebno onima u Bugarskoj, dok nisam i sam počeo predano da radim sa ljudima. Za to vreme sakupio sam bogatu biblioteku od sto sedamdeset knjiga o travama i fitoterapiji a posedujem nekoliko hiljada recepata pisanih rukom. Do dobrog i efikasnog biljnog leka nije nimalo lako doći. Biljke se, pre svega, moraju dobro poznavati, njihov hemijski sastav, vreme branja, prenos, pravilno skladištenje i čuvanje – ističe travar Đukić i nastavlja:
– Svaki organizam je priča za sebe, mora se sve dobro odmeriti pa tek onda odabrati najcelishodnije mešavine biljaka. Zato pripremam terapiju za svakog pacijenta posebno.
Đukić zato često citira rusku poslovicu: „Čovek je kao brava, svako ima svoj ključ“:
– Prema svakom klijentu imam drugačiji odnos, u zavisnosti od njegovog uzrasta, pola, konstitucije, telesne težine, kao i stanja drugih vitalnih organa i posebno psihe. Da bi se problem otklonio, mora da se sagleda organizam u celini. Tek tada terapija deluje i pomaže. Na primer, deca ne smeju da koriste lincuru, pelin, kičicu jer su za njih prejake. NJima uvek prepisujem koren belog sleza, matičnjak, nanu.
Đukić ima nekoliko biljaka koje izdvaja, ali uvek ističe žalfiju iz više razloga, pre svega zbog lekovitosti, ali i zbog sposobnosti da u mešavini sa drugim biljkama podigne njihov kvalitet.
– U žalfiju imam neograničeno poverenje – dodaje ovaj poznati travar i nastavlja:
– Virak je neizostavan kod svih ženskih oboljenja. Uz zdravac, cvet nevena i rusomaču, efikasno deluje kod cisti, mioma, upala jajnika… Mada virak, i kada se samostalno koristi, postiže izvanredne rezultate.
Bronhitis je najčešće oboljenje kome Đukić posvećuje mnogo pažnje:
– Istakao bih jagorčevinu, cvet crnog sleza, žalfiju, bokvicu, rastavić i preslicu kao veoma moćne biljke protiv bronhitisa. Kod narušenog imuniteta, koji uvek prati ovo oboljenje, treba uzimati i travu ivu, šipak, aroniju. Za drenažu i čišćenje pluća, koje je aktuelno više nego ikad, treba koristiti dobričicu i plućnjak. Važno je uzimati vitamin C, voće i povrće – ističe naš sagovornik.
Za čišćenje sinusnih šupljina, kaže Zoran Đukić, preporučuje se inhalacija žalfijom, kamilicom i bosiljkom, kao i korišćenje kapi od nane, žalfije i eukaliptusa. Treba jesti ren, rotkvu, beli i crni luk.
– U poslednje vreme sve više ljudi obraća mi se zbog tegoba sa helikobakterijom. Primetio sam da ova bakterija više napada ljude koji su napeti i nervozni, zato obavezno, ukoliko je imate, treba da uzimate biljke koje sediraju, kao što je matičnjak. Kod helikobakterije preporučujem i vranilovku, travu ivu, hajdučku travu i kantarion. Dobra crevna flora garantuje dobar imunitet i zato, za celokupno dobro zdravlje, stalno treba podsticati varenje.