28.10.2024
Tradicionalna kineska medicina priznaje patlidžan kao odlično sredstvo za lečenje gastritisa, kostobolje, reume…
Patlidžan (lat. Solanum melongena) potiče iz Indije gde je u upotrebi već 3000 godina. Iz Indije se njegov uzgoj najpre proširio na istok Azije, u Kinu i Japan. U 14. veku počeo se uzgajati na području južne Evrope, a u 16. veka raste popularnost i u srednjoevropskim zemljama.
Patlidžan kao lek
Patlidžan se u pojedinim zemljama primenjuje i u medicinske svrhe. Tradicionalna kineska medicina priznaje ovu biljku kao odlično sredstvo za lečenje gastritisa, kostobolje, reume, opekotina kože pa čak i raka.
Čaj i tinktura najčešće se pripremaju od sveže kore, premda se može koristiti i osušena. Za kasniju upotrebu, usitnjenu koru patlidžana s malo mesa treba osušiti na prozračnom i senovitom mestu, a potom čuvati na suvom i hladnom mestu u papirnatim ili platnenim vrećicama.
Listovi patlidžana najčešće se koriste kao oblog koji hladi i ublažava upale, a u narodnoj medicini mnogih istočnih zemalja od osušenih listova patlidžana priprema se čaj. Evo u kojim slučajevima pomaže patlidžan:
Patlidžan pomaže u kontroli dijabetesa
Istraživanja su potvrdila da ishrana bogata ovim povrćem ide u prilog regulaciji nivoa šećera u krvi u slučaju dijabetesa, a jedan od razloga je visok udeo vlakana.
Reguliše i telesnu težinu
Patlidžan je povrće sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, ne sadrži masti i ima svega 20 kalorija po komadu. Bogat je vlaknima zbog čega doprinosi osećaju sitosti. Prema nekim istraživanjima klorogenična kiselina prisutna u plodu delotvorno doprinosi smanjenju masnih naslaga.
Ublažava uznemiren stomak
Gorke materije u patlidžanu zaslužne su za suzbijanje grčeva želuca te ostalih želudačanih i crevnih tegoba. Plodovi patlidžana bogati su vlaknima koja štite probavni trakt i pomažu u održavanju funkcionalnosti i zdravlja sistema za varenje.
Antikancerogeno dejstvo
Prema istraživanjima, nasunin, antioksidans prisutan u kori patlidžana ima snažnu ulogu u prevenciji i širenju raka. Studija objavljena 2005. godine u časopisu „Journal of Agricultural and Food Chemistry“ potvrđuje da nasunin delotvorno sprečava proces angiogeneze (razvoj novih krvnih sudova iz postojećih) i tako pomaže u suzbijanju širenja tumorskih ćelija.
Štiti od virusa
Stručnjaci potvrđuju da patlidžan, zahvaljujući antivirusnim svojstvima može biti od velike koristi u prevenciji i lečenju mnogobrojnih bolesti izazvanih virusima.
Recepti
Patlidžan protiv reume
Operite patlidžan, izrezati ga na kolutove, a zatim ga stavite u posudu punu kipuće vode. Ostavi ga unutra dok se voda ne ohladi. Odvojite oko 750 ml tečnosti i čuvajte je u frižideru. Ovako se koristi:
- 250 ml u jutro na prazan želudac.
- 250 ml za vreme ručka.
- 250 ml u večernjim satima.
Nakon samo 20 dana korišćenja pokretljivost zglobova biće bolja, a bol ublažen.
Čaj od patlidžana
Čaj od patlidžana može se pripremiti od kora patlidžana, koja se često koristi u tradicionalnoj medicini za poboljšanje probave i detoksikaciju organizma.
Operite patlidžan i ogulite koru. Stavite koru u vodu i kuvajte oko 10 minuta. Procedi čaj i ostavite da se ohladi. Pije se jedna šolja dnevno.
Sok od patlidžana
Sok od patlidžana može biti koristan za poboljšanje varenje i podršku zdravlju srca zbog svojih antioksidantnih svojstava.
Operite i isecite 1-2 patlidžana na komade. Blendajte patlidžan sa malo vode dok ne dobijete glatku smesu. Procedite sok kroz gazu i popijte čašu svežeg soka.
Obloge od patlidžana
Obloge od patlidžana mogu se koristiti za lokalno ublažavanje bolova i upala. Ispecite 1-2 patlidžana i pecite ga u rerni dok ne omekša. Ostavite da se ohladi, izgnječite patlidžan kako biste dobili pastu. Nanesite pastu na obolelo mesto i pokrijte gazom. Ostavite da deluje 20-30 minuta pre nego što isperete.
barmalini / gettyimages.com