Cvekla u prahu oporavlja mišiće i daje energiju. Evo kako se pravi

by | 01.09.2024
Cvekla u prahu oporavlja mišiće i daje energiju. Evo kako se pravi

Cvekla u prahu ima brojne benefite na zdravlje. Pomaže nakon oporavka od intezivne fizičke aktvinosti, daje energiju i mnogo lekovitih sastojaka.

Cvekla u prahu se pravi od sušene i usitnjene cvekle (Beta vulgaris L.). Cvekla, ili cvekla, je crvenkasto-ljubičasto korenasto povrće. Naučnici veruju da prah cvekle ima antiinflamatorne prednosti i sadrži antioksidante i druga jedinjenja koja mogu biti od koristi za zdravlje srca. Cvekla može poboljšati vaše atletske performanse kada se uzima redovno kao dodatak ili kao čisti prah.

Cvekla u prahu donosi brojne zdravstvene koristi

Cvekla u prahu sadrži hranljive materije kao što su kalcijum, kalijum i gvožđe. Kalijum je ključno jedinjenje za regulaciju krvnog pritiska. Mnoga prerađena hrana ima visok sadržaj natrijuma. Kalijum opušta krvne sudove i podstiče stabilnost krvnog pritiska pomažući telu da se oslobodi natrijuma kroz otpad. Antioksidansi poput vitamina C pomažu u podršci imuniteta, proizvodnji kolagena (veznog tkiva) i apsorpciji gvožđa. Vlakna u cvekli podržavaju zdravlje creva i redovno pražnjenje creva.

Članak se nastavlja posle reklama

Daje energiju i ubrzava oporavak mišića

Cvekla takođe može pomoći vašem telu da se oporavi nakon intenzivne fizičke aktivnosti. Cvekla se obično konzumira kao sok, kuvano povrće, dodatak ili prah. Cvekla je bogata azotnim oksidom, molekulom nitratnih jedinjenja koji povećava dotok krvi bogate kiseonikom u vaše mišiće. Azot oksid takođe pomaže vašim ćelijama da pomeraju glukozu (šećer u krvi) kroz vaše telo. Glukoza je deo onoga što vašem telu daje energiju za fizičku aktivnost.

Bogata je antioksidansima

Prah cvekle takođe sadrži betalain, pigment sa antiinflamatornim i antioksidativnim prednostima. Betalaini i drugi antioksidansi koji se nalaze u prahu cvekle mogu pomoći u bržem oporavku nakon vežbanja. Može da ubrza oporavak mišića nakon vežbanja i smanjuju bol u mišićima.

Članak se nastavlja posle reklama

Svi antioksidansi u cvekli pomažu u održavanju opšteg zdravlja. Istraživači veruju da betelain može pomoći u sprečavanju oštećenja bubrega i određenih vrsta raka. Dodavanje više hrane i proizvoda bogatih antioksidansima u vašu ishranu može smanjiti oštećenje ćelija i smanjiti rizik od razvoja zdravstvenih stanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Može poboljšati zdravlje srca

Cvekla je bogata jedinjenjima koja pomažu da se poboljša protok krvi, ali je potrebno više istraživanja da bi se utvrdile njene zdravstvene prednosti u obliku praha. Jedinjenja poput azotnog oksida pomeraju glukozu i proširuju krvne sudove kako bi unapredili protok krvi. Istraživanja pokazuju da sok od cvekle može biti efikasniji od cvekle u prahu u smanjenju krvnog pritiska.

 

Mogući rizici

Cvekla u prahu je generalno bezbedan kada se konzumira kako je predloženo. Međutim, unos previše cvekle u prahu može potencijalno povećati rizik od raka pluća i drugih zdravstvenih stanja. Istraživači savetuju da se ne uzimaju doze cvekle u prahu veće od preporučenih na pakovanju proizvoda.

Saveti za konzumiranje

Jedna od prednosti cvekle u prahu je da se može konzumirati na nekoliko načina. Na primer, možete mešati cveklu u prahu kao sok ili sastojak u receptu. Mnogi ljudi mešaju cveklu u prahu u smutije ili vodu sa limunovim sokom. U ovsene pahuljice i čia puding može se dodati i prah cvekle. Cvekla u prahu se obično dodaje u domaće prelive za salatu i palačinke radi bojenja i promene ukusa. Konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što dodate cveklu u prahu u svoju vitaminsku rutinu ili ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se pravi prah od cvekle?

Operite cveklu temeljno kako biste uklonili svu prljavštinu i pesak. Ogulite cveklu i isecite je na tanke ploške ili narendajte na krupno rende. Tanji komadi će se brže osušiti.
Ako koristite dehidrator rasporedite iseckanu cveklu na police dehidratora u jednom sloju. Sušite na temperaturi od 55-60°C oko 8-12 sati, dok ne postane potpuno suva i hrskava.

Ako koristite rernu, rasporedite cveklu na pleh obložen papirom za pečenje. Sušite na najnižoj temperaturi koju vaša rerna može postići (obično oko 50-60°C), uz blago odškrinuta vrata rerne kako bi vlaga mogla da izlazi. Proces može trajati 6-12 sati, zavisno od debljine ploški.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada je cvekla potpuno suva, stavite je u blender ili mlin za kafu. Miksajte dok ne dobijete fini prah. Po potrebi, prosejte prah kroz sitnu cediljku kako biste uklonili veće komade. Čuvajte cveklu u prahu u hermetički zatvorenoj staklenoj tegli na suvom i tamnom mestu. Prah može trajati nekoliko meseci ako je pravilno uskladišten.

Preporučena dnevna količina cvekle u prahu može varirati u zavisnosti od individualnih potreba, zdravstvenog stanja i ciljeva. Generalno, za većinu ljudi:

Za opšte zdravlje: 1-2 kašičice (oko 5-10 grama) dnevno je uobičajena količina.
Za sportiste ili osobe koje žele da povećaju unos nitrata: Mogu uzimati 2-3 kašike (oko 10-20 grama) dnevno, posebno pre fizičke aktivnosti.

Svetlana-Cherruty / gettyimages.com