Kako olakšati simptome menopauze?

by | 23.09.2024
Čudesan svet ajurvedskih začina: Vodič za početnike

Većina žena doživljava određene poteškoće u prilagođavanju fizičkim i emocionalnim promenama u menopauzi. Pa, kako olakšati simptome menopauze?

Menopauza je normalan događaj u životu svake žene, ali ona sa sobom donosi izazove. Menopauza označava poslednju menstruacije, ali u svakodnevnom govoru označava vreme oko poslednje menstruacije što se obično događa između kasnih 40-ih i ranih 50-ih.

Kako olakšati simptome menopauze i šta je menopauza?

Ono što se dešava u menopauzi jeste da prestaje normalni mesečni ciklus hormona koji reguliše ovulaciju i menstrualni period. Jajnici ostaju bez funkcionalnih jajnih ćelija, tako da ovulacija prestaje, a polni hormoni estrogen i progesteron se više ne proizvode – iako se nizak nivo muških hormona, androgena, i dalje proizvodi. Sa nedostatkom estrogena za stimulaciju materice, menstruacije se završavaju. Postoji nekoliko simptoma menopauze.

Članak se nastavlja posle reklama

Koji su simptomi menopauze?

  • Naleti vrućine i noćno znojenje
    To su osećaji toplote koji traju između 30 sekundi i pet minuta, osećaju se na licu, grudima, vratu ili po celom telu, ponekad sa znojenjem, mučninom i crvenilom kože.
  • Genitalne promene
    Vaginalno tkivo postaje tanko, manje elastično i suvo; prirodno podmazivanje se smanjuje i seks može postati neprijatan, a orgazam manje intenzivan. pH vagine se menja i ona postaje sklonija bakterijskim infekcijama. Usne i klitoris se mogu smanjiti u veličini jer gube deo svog masnog tkiva.
  • Nepravilne menstruacije
    Tokom perioda koji je prethodio menopauzi, nivoi hormona mogu naglo da variraju, uzrokujući nepravilne, neredovne menstruacije.
  • Urinarni problemi
    Slične promene u bešici i uretri povećavaju verovatnoću infekcije urinarnog trakta. Može biti bolno i često mokrenje, kao i osećaj potrebe za mokrenjem čak i kada je bešika prazna. Mišići karličnog dna postaju slabiji, pa je verovatnija stresna inkontinencija (curenje mokraće pri naporu).
  • Stanje kože i kose
    Koža postaje tanja i manje elastična i mogu se pojaviti bore. Koža može biti suva nego ranije.
  • Poremećaji spavanja.
    Nesanica je češća – kao i buđenje noću sa noćnim znojenjem.
  • Promene težine
    Kako žena stari, njen metabolizam ima tendenciju da se uspori i tako teži da se goji.
  • Promene raspoloženja
    Neke žene postaju depresivne, anksiozne, razdražljive i zaboravne. Promene raspoloženja su delimično hormonalne. Ali oni takođe mogu biti povezani sa osećajem gubitka plodnosti.. One žene koje su bile duboko povezane sa porodicom mogu osetiti osećaj praznine i gubitka svrhe, posebno ako, otprilike u isto vreme, deca odu od kuće.

Kako olakšati simptome menopauze?

Stepen do kog žena doživljava ove promene varira. Otprilike četvrtina svih žena nema tegobe, polovina ima neke simptome (blage do umerene), a četvrtina ima ozbiljne probleme. Neke stvari koje mogu pomoći su:

  • Redovno vežbanje
    Postoji mnogo koristi od redovnog vežbanja – pomaže u sprečavanju gubitka koštane mase, smanjuje rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara, ublažava stres i depresiju, poboljšava san i pomaže u održavanju težine.
  • Uravnotežena ishrana
    Dijeta sa malo masti, bogata vlaknima, sa puno voća, povrća i žitarica, pomoći će u smanjenju težine. Pomaže ako je bogata kalcijumom (sa mlekom, sirom i drugim mlečnim proizvodima) i fitoestrogenima (prirodna biljna jedinjenja koja su hemijski slična estrogenu kao što su soja i laneno seme).
  • Korišćenje kalcijuma i vitamina D
    Da bi se sprečila osteoporoza, ženama je potrebno oko 800 do 1000 mg kalcijuma svaki dan. Mlečne namirnice poput mleka, sira i jogurta, kao i tamno lišće i zeleno povrće su bogate kalcijumom, kao i konzervirani losos i sardine (sa jestivim kostima). Ženama je takođe potrebno 400 IU vitamina D dnevno. Vitamin D se stvara u koži izlaganjem suncu, tako da im je potrebno redovno izlaganje suncu (iako ne u špicu usred dana kada je rizik od oštećenja kože najveći).
  • Vežbe za karlično dno
    Ove vežbe jačaju karlično dno i pomažu u ublažavanju stresne inkontinencije. Fizioterapeut može savetovati kako da ih uradite.
  • Vaginalne kreme
    Vaginalne kreme ili pesari koji sadrže estrogen mogu pomoći kod suvoće i stanjivanja vagine, kao i maziva na bazi vode. Kod vaginalnih preparata ili ulja postoje veoma mali rizici.
  • Vaš lekar opšte prakse
    Zbog mogućih promena i libida i seksualne funkcije, razgovor sa lokalnim lekarom može pomoći da se optimizuje vaš seksualni život. Iako nisu direktno povezane sa menopauzom, žene u postmenopauzi su u riziku od razvoja raka dojke i raka grlića materice, tako da bi trebalo da rade Papa test i mamograf svake dve godine.
  • Ne zaboravite na kontracepciju
    Ženama u perimenopauzi je i dalje potrebna kontracepcija do 12 meseci nakon poslednje menstruacije, iako se rizik od trudnoće smanjuje kako se približava menopauzi.

yacobchuk/GettyImagesPlus