Kako odabrati idealan anatomski jastuk: Ako patite od migrene, hrčete u snu…

by | 14.07.2024
Kako odabrati idealan anatomski jastuk: Ako patite od migrene, hrčete u snu...

Da li ste znali da jastuk koji koristite za spavanje može uticati na vaše zdravlje? Uzmite u obzir njegov materijal, oblik, pa čak i svoju težinu i veličinu da biste izabrali najprikladniji.

Dobar san je od ključnog značaja za vaše zdravlje i dobrobit, a jastuk koji koristite ima mnogo veze s tim. Anatomski jastuk može vam pomoći da poboljšate kvalitet sna i sprečite ili ublažite glavobolje u vratu, leđima i glavi. Ali kako odabrati najbolju za svoje potrebe?

Šta je anatomski jastuk?

Anatomski jastuk je dizajniran da se prilagodi obliku i zakrivljenosti vrata, održavajući pravilan i poravnat položaj kičme tokom spavanja. Oni nisu korisni samo za ljude koji pate od bolova u vratu, već i za one koji žele da poboljšaju ukupan kvalitet svog sna i spreče buduće neprijatnosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Koja je razlika između običnog i anatomskog  jastuka?

Razlika između običnog i anatomskog jastuka je u tome što prvi ima ravan i ujednačen oblik, dok drugi ima zakrivljen i promenljiv oblik. To znači da se običan jastuk ne prilagođava konturi vrata i može izazvati prisilno i neprijatno držanje.

Ko treba da koristi anatomski jastuk?

Anatomski jastuk se preporučuje svima koji žele da poboljšaju san i spreče ili ublaže bol u vratu. Međutim, postoje slučajevi u kojima je njegova upotreba posebno indikovana:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Osobe koje spavaju na leđima ili na boku: ovi položaji zahtevaju veću visinu i podršku od jastuka kako bi vrat bio u ravni sa ostatkom kičme.
  • Ljudi koji hrču ili imaju apneju u snu: poremećaji disanja se mogu poboljšati pomoću jastuka za vrat koji podiže vrat i olakšava prolaz vazduha kroz disajne puteve.
    Oni koji pate od migrene ili glavobolje od napetosti: mnoge glavobolje su povezane sa lošim držanjem vrata što dovodi do kontraktura mišića.

Spavanjem u pravilnom držanju olakšava se restorativni san, što znači veće fizičke i mentalne performanse tokom sledećeg dana. Pravilnim podupiranjem vrata sprečava se napetost mišića vrata i prateća upala, što smanjuje rizik od kontraktura.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, poboljšava se cirkulacija krvi u mozgu. Održavanje vrata u ravni čini protok krvi u glavu efikasnijim. Zbog toga je manje verovatno da će se pojaviti poremećaji povezani sa lošom cirkulacijom, kao što su vrtoglavica.

Kako izabrati idealan jastuk?

Sada kada znate šta je jastuk za vrat, čemu služi, koje vrste postoje i zašto je korisno da ga koristite, evo nekoliko saveta za odabir idealnog za vas:

Isprobajte različite opcije: najbolje je isprobati nekoliko jastuka za vrat pre nego što kupite jedan. Proverite koji od njih najbolje odgovara vašem vratu i držanju. Pogledajte recenzije na internetu.
Uzmite u obzir svoju visinu i težinu: ovo utiče na veličinu i čvrstinu jastuka za vrat koji će biti idealan. Način da saznate da li je jastuk prave visine jeste da vidite da li vam glava, vrat i kičma čine pravu liniju kada spavate na boku ili da li vam je brada paralelna sa podom kada spavate na leđima.
Pronađite oblik koji vam se sviđa: postoje različiti oblici jastuka za vrat, kao što su pravougaoni, leptir ili cilindrični. Svaki od njih ima svoje prednosti, pa bi trebalo da izaberete onu koja vam najviše odgovara prema vašem držanju.

Izbor jastuka za vrat nije tako težak ako sledite ove savete koje smo vam dali. Ali ovde nema magije. Da biste smanjili bol u vratu i odmorili se, takođe morate imati dobru higijenu sna, izvoditi vežbe za vrat i kičmu i, naravno, konsultovati zdravstvenog radnika ako su bolovi uporni ili intenzivni. Promenite jastuk svake dve godine. Preporučuje se da to uradite kada primetite da se deformiše ili tone.

Članak se nastavlja posle reklama

Ihor Bulyhin / gettyimages.com