Jabukovo sirće za aterom: Prirodni tretman koji može da pomogne
Aterom ili epidermoidna cista je kvržica ispunjena tečnošću ispod kože. Obično ne izaziva simptome. Saznajte kako jabukovo sirće može da pomogne.
Aterom ili epidermoidna cista je kvržica ispunjena tečnošću ispod kože. Keratinska supstanca ispunjava ovu cistu. Čitajte dalje i saznajte zašto se javlja i koji su simptomi.
Šta je aterom (epidermoidna cista)?
Aterom (epidermoidna cista) je džep ispunjen tečnošću ispod površine kože. Izgleda i oseća se kao kvrga ili kvrga na koži. Kao što naziv govori, epidermalne inkluzivne ciste se formiraju ispod gornjeg sloja vaše kože (epidermisa). Aterom se može formirati bilo gde na vašem telu, ali su najčešće na: licu, grudima, leđima. nogama, genitalijama.
Ovo su neki od simptoma:
- Okrugla izbočina ili gruda u obliku kupole.
- Tamna tačka (punctum) u centru ciste.
- Veličina se kreće od 0,5 cm do 5 cm. Može sporo rasti.
- Promena boje kože (obično ružičasta do crvena ili tamnija od vaše prirodne boje kože).
- Nežna ili topla na dodir.Može se lako kretati.
Ukoliko se aterom inficira, može se javiti bol, promena booje kože, otok i drenaža. U tom slučaju nemojte sami tretirati aterom nego se obratite lekaru za pomoć.
Čime je ispunjen aterom?
Supstanca keratina i ćelijskih ostataka ispunjava aterom. Kada ga dermatolog ispusti, ova supstanca izgleda gusta i žuta i ima neprijatan miris. Epidermalna cista obično nije bolna (asimptomatska). Ponekad se cista može upaliti (nabubriti) i osetiti osetljivost kada je dodirnete. Kako cista raste, možete doživeti iritaciju kože i bol ako pukne (pukne). Povremeno ćete osetiti svrab na mestu epidermalne inkluzivne ciste. Obratite se svom lekaru ako osetite bol na cisti ili blizu nje ili imate druge zabrinjavajuće simptome.
Šta uzrokuje stvaranje ateroma?
Aterom se formira nakon blokade folikula dlake (otvor na vašoj koži gde kosa raste) u folikularnom infundibulumu (gornji deo folikula dlake). Vaše telo prirodno odbacuje ćelije kože kada dođu do kraja svog životnog ciklusa. Ako imate povredu kože kao što je ogrebotina, hirurška rana ili stanje kože poput akni ili hroničnog oštećenja od sunca, to može poremetiti put kojim vaše ćelije kože napuštaju vaše telo. Ovo zarobljava ove ćelije i druge komponente poput keratina, tako da se skupljaju ispod površine vaše kože. Tako se formira cista.
Na delovima vašeg tela gde nemate folikule dlake, cista se takođe može formirati nakon povrede ili traume kože. Povreda gura vaše ćelije kože ispod gornjeg sloja vaše kože u drugi sloj (dermis). Ovo stvara džep u kome se keratin skuplja i formira cistu.
Kako se leči epidermoidna cista (cista lojnice)?
U mnogim slučajevima, zdravstveni radnik može preporučiti praćenje epidermoidne ciste i ne lečiti je ako ne izaziva simptome. Ako cista nabrekne i/ili izaziva nelagodnost, koristite topli oblog preko ciste da biste smanjili simptome kod kuće. Ako se vaši simptomi nastave ili pogoršaju, obratite se lekaru. Oni mogu preporučiti uklanjanje ili će ubrizgati steroidni lek u cistu kako bi privremeno smanjili oticanje.
Da li epidermoidna cista može nestati sama od sebe?
Neke ciste se smanjuju u veličini, dok druge nastavljaju da rastu dok ne dobijete terapiju. Bez lečenja, možete imati cistu do kraja života. Epidermoidne ciste ponekad ostaju male veličine i asimptomatske nekoliko godina. Međutim, oni takođe mogu da se povećaju i mogu postati neprijatni ili iritirani. Ako vam cista smeta, razgovarajte o mogućnostima lečenja sa svojim lekarom.
Da li je epidermoidna cista (cista lojnice) opasna?
Većina epidermalnih inkluzijskih cista nije opasna. Obično su asimptomatski. Ne inficiraju se sve epidermalne inkluzivne ciste, ali infekcija je moguća. Infekcije mogu biti opasne ako se ne leče. Iako su veoma retke, neke ciste se mogu pretvoriti u rak, pa se obratite lekaru ako primetite promene na koži.
Jabukovo sirće kao alternativni lek
Određeni narodni lekovi mogu pomoći da se otpuši kanal kako bi sekret iscurio. Najefikasnije
je jabukovo sirće, jer može suzbiti infekciju. Kao lek se koristi prirodno jabukovo sirće, tako što se nanese na aterom, koji se zatim zaštiti sterilnom gazom. Ovo se radi više puta dnevno, otprilike sedam dana. Uskoro će se na ateromu stvoriti krastica, koju potom treba
nežno ukloniti rukom da bi iscurio gnoj.