20.11.2024
Osobe koje imaju IBS povezuju svoje stanje sa stresom i anksioznošću, kao jednim od glavnih pokretača simptoma.
IBS, odnosno sindrom iritabilnog creva (Irritable Bowel Syndrome), je hronični poremećaj probavnog sistema koji karakterišu simptomi kao što su bol u stomaku, nadutost, gasovi, dijareja, zatvor ili kombinacija ovih simptoma. IBS je funkcionalni poremećaj, što znači da se simptomi javljaju bez vidljivih oštećenja ili abnormalnosti u crevima.
Uticaj stresa na IBS
Sada je očigledan veći naglasak na osovini creva i mozga. Stručnjaci razumeju da se poruke šalju preko nerava, hormona i imunih ćelija između creva i mozga. U stvari, studije sugerišu da 80 odsto komunikacije u vagusnom nervu (glavnom nervu koji povezuje creva i mozak) teče od creva do mozga, a samo 20 odsto od mozga do creva.
Kako držati IBS pod kontrolom?
Evo šest saveta koji će vam pomoći na putu ka poboljšanju zdravlja creva (a samim tim i zdravlja vašeg mozga), omogućavajući vam da se manje stresate zbog IBS-a:
1. Napravite neke promene u ishrani
Izbacite potencijalne alergene i intolerancije kako biste smanjili nivo upale u crevima. Eliminišite rafinisanu prerađenu hranu, birajte kvalitetne proteine i smanjite unos šećera, dok povećavate antioksidanse jedući puno i raznovrsno povrće.
Sami pripremajte obroke da biste pokrenuli prirodne hormone gladi i digestivne enzime u vašem telu kako biste pripremili creva i mozak za obrok koji sledi.
2. Kako bakterije mogu da pomognu?
Kliničke studije su pokazale da mnogi koji pate od IBS-a izgleda da imaju disbiozu (neuravnotežena crevna flora). Do ovog poremećaja moglo je doći zbog brojnih razloga, kao što su upotreba antibiotika, lekova kao što su antacidi i laksativi, putovanja, stres i loša ishrana.
U najvećem ispitivanju ove vrste o upotrebi suplemenata živih bakterija kod sindroma iritabilnog creva, 400 odraslih pacijenata sa IBS-om tipa dijareje lečeno je ili dodatkom živih bakterija sa više sojeva. Utvrđeno je da suplement živih bakterija značajno smanjuje pražnjenje creva u poređenju sa placebom, a takođe poboljšava jačinu bolova u stomaku.
3. Jedite polako i opušteno
U idealnom slučaju, trebalo bi da odvojimo vreme da sednemo i opustimo se pre nego što pojedemo hranu. Isključite sve što vas ometa dok jedete. Imajte na umu da varenje počinje u ustima, pa se pobrinite da svaki zalogaj žvaćete optimalno kako biste razgradili hranu i povećali probavne enzime.
Određene namirnice kao što su đumbir, ananas i papaja sadrže sopstvene digestivne enzime, pomažući vam da razgradite proteine i stimulišete želudačnu kiselinu što može smanjiti simptome IBS-a.
MICO-LEO (LAVLJA GRIVA)
Mico-Leo je formulisan od čistog i visoko koncentriranog ekstrakta lavlje grive. Pravi rudnik hranjivih materija uključujući beta-glukane, riterpene, fenole i ergosterole. Ove bioaktivne molekule izvor su dobrobiti i za crevni trakt i za mozak.
Mico Leo Hericium Extract je organski dodatak ishrani u biljnim kapsulama sa 100% čistim EKO ekstraktom lavlje grive (Hericium) i vitaminom C iz acerole.
4. Fokusirajte se na vlakna
Vlakna se mogu podeliti u dve kategorije: rastvorljiva i nerastvorljiva, od kojih svaki ima svoje koristi za naše zdravlje.
Nerastvorljiva vlakna su prisutna u žitaricama i kada su vezana sa vodom povećavaju zapreminu stolice i poboljšavaju pokretljivost creva. Zbog toga nizak unos vlakana često dovodi do zatvora.
Rastvorljiva vlakna, poznata kao prebiotici, prisutna su u povrću, voću, orasima i zobi i obezbeđuju izvor goriva za naše crevne bakterije.
Imajte na umu da vlakna zahtevaju vodu da bi bila efikasna, tako da pored povećanja unosa vlakana obezbedite da konzumirate najmanje dva litra vode svaki dan.
5. Držite se rutine
Pokušajte da držite svoj cirkadijalni ritam pod kontrolom, jer to omogućava vašem telu da prirodno proizvodi prave hormone i neurotransmitere kada su potrebni.
Nastojte da idete u krevet i budite se u isto vreme svakog dana, jedite svoje glavne obroke u isto vreme svakog dana, ne vežbajte nekoliko sati pre nego što odete u krevet i uveče odvojite malo vremena za opuštanje i istezanje mišića.
Vaše telo bi prirodno trebalo da počne da reaguje na ove redovne obrasce, potencijalno vam omogućavajući da bolje varite hranu, poboljšate nivo energije tokom dana i postignete bolji san, što može uticati na sindrom iritabilnog creva.
6. Odvojite vreme za opuštanje
Stres i IBS često idu ruku pod ruku, pri čemu mnogi oboleli primećuju pogoršanje simptoma u vreme stresa, dok simptomi IBS-a sami po sebi mogu dodatno izazvati anksioznost i stres.
Ako ste ograničeni na vreme, jednostavno duboko disanje tokom 10 udisaja može pomoći da opustite svoj um i telo. Nastojte da u danu odvojite vreme za jogu ili pilates kako biste uskladili telo sa umom.
Zapamtite da tokom dana imate unutrašnji i spoljašnji svet, odvojite vreme da se brinete o svom unutrašnjem telu i umu kada pritisci spoljašnjeg sveta počnu da uzimaju danak.