20.12.2024
Pošto je jedan od najbogatijih izvora antimikrobnih sredstava u prirodi, manuka med UMF 24 je mnogo bolji od običnog meda zahvaljujući svojim lekovitim prednostima.
Šta je toliko posebno u manuka medu da ga vredi potražiti? Na osnovu velikog broja studija, postoje mnoge prednosti manuka meda koje se kreću od pomoći u lečenju upale grla i digestivnih bolesti do smanjenja akni i gingivitisa.
Nažalost, zbog industrijalizacije, med više nije ono što je bio. Kao i većina stvari danas, nisu svi medovi stvoreni jednaki. Da biste dobili najviše koristi, moraćete da znate specifične vrste sirovog, nepasterizovanog meda koje treba da tražite, uključujući pravi Manuka med.
Šta je manuka med UMF 24?
Manuka med je jedinstvena vrsta meda koju samo na Novom Zelandu proizvode evropske medonosne pčele koje oprašuju drvo manuka (Leptospermum scoparium). Mnogi stručnjaci ga smatraju jednim od najkorisnijih oblika meda na svetu. Prvi put je proizveden u Novom Zelandu 1830-ih, kada su pčele iz Engleske donete u NZ, ali nije stekao mnogo sledbenika sve do 1980-ih.
Manuka med ima bogat ukus i prirodno je slatka, plus pun je korisnih jedinjenja, uključujući metilglioksal (MGO) za koji se pokazalo da ima antibakterijsku aktivnost.
Određivanje vrste manuka meda za kupovinu može biti prilično zbunjujuće jer se koristi nekoliko različitih sistema ocenjivanja. Međutim, sistem ocenjivanja UMF (Unikue Manuka Factor) koji se koristi na Novom Zelandu smatra se najsveobuhvatnijim.
Da bi se manuka med mogao označiti sa UMF faktorom mora imati prisustvo MGO-a (metylgloxal), DHA (dihydroxyacetone) i Leptosperina. UMF broj, koji se kreće od UMF 5 do UMF 20 i više, ukazuje na koncentraciju MGO u manuka medu. Tako na primer manuka med UMF10+ ima minimalni udeo MGO-a 263 mg/kg, UMF15+ 514 mg/kg, UMF20+ 829 mg/kg, a UMF24+ 1123 mg/kg
Kao i druge vrste meda, kao što je kiseli med, koristi se u medicini i kombinuje se sa drugim biljem i začinima kako bi podstakao zarastanje i ojačao imunitet.
Nutritivne vrednosti
Ono što Manuka med čini jedinstvenim i tako vrednim je njegov nutritivni profil. To je bogat izvor vitamina, enzima i antioksidanata kao što su fenolna jedinjenja. Istraživači sa Novog Zelanda otkrili su 1980 godine otkrili da Manuka ima znatno veći nivo korisnih jedinjenja i enzima od običnog meda.
Manuka med UMF 24: Zdravstveni benefiti
Što je veći UMF broj koji Manuka ima to su visoki nivoi ovih zaštitnih jedinjenja koje ima med.
1. Podržava zdravlje probave
Prekomerni rast bakterija u tankom crevu (SIBO), niska kiselina u želucu i refluks kiseline idu ruku pod ruku. Zbog prirodnih antibiotika i antibakterijskih svojstava koja se nalaze u manuka medu, on je odličan lek za bilo koji digestivni poremećaj povezan sa bakterijama.
U stvari, u nedavnoj studiji, otkriveno je da je jedna opasna bakterija povezana sa sva tri stanja, Clostridium difficile, prilično podložna baktericidnim efektima manuka meda.
Stoga, njegovo uzimanje može biti veoma korisno za smanjenje refluksa kiseline i balansiranje vašeg digestivnog sistema kako bi se izlečio stomačni i crevni disbalans.
2. Poboljšava zdravlje kože
Jedan pregled se fokusirao na manukine efekte u lečenju atopijskog dermatitisa otkrio je da je potencijalno efikasan u lečenju AD lezija na osnovu kliničkih i ćelijskih studija kroz različite mehanizme, međutim ovo još uvek treba da se potvrdi randomizovanim ispitivanjima.
Manuka se takođe široko koristi kao za milijume – male, bele kvržice koje se pojavljuju na koži, često ispod očiju ili oko obraza. Manuka se može pomešati sa cimetom i naneti u tankom sloju na kožu 10-15 minuta kako bi se smanjili znaci upale i izbočina.
3. Može pomoći u lečenju infekcija
Istraživači su otkrili da manuka med može da se brani od proliferacije destruktivnih bakterija, jer prirodno pokazuje antimikrobnu aktivnost protiv spektra mikroba, uključujući i one sa rezistencijom na više lekova.
Čini se da su njegovi antibakterijski efekti posledica niskog pH meda, sposobnosti da dehidrira bakterije zbog prisustva MGO i fitokemijskog sadržaja. MGO se smatra glavnim antimikrobnim sastojkom Manuke, što ga čini jedinstvenim među vrstama meda.
Neki naučnici sada sugerišu da redovna lokalna upotreba ovog meda kod posekotina i infekcija (naročito u bolnicama i staračkim domovima) može prirodno držati MRSA na odstojanju.
4. Može pomoći u lečenju opekotina, rana i čireva
Neki od razloga zbog kojih se ovaj med koristi u nezi rana je zbog njegove kisele prirode/niskog pH, plus antioksidativni, antiinflamatorni i antimikrobni efekti. Istraživanja pokazuju da može stimulisati regeneraciju tkiva, olakšati debridman rane, smanjiti upalu i oticanje.
Manuka je takođe pokazala da sprečava infekcije usled čira u određenim studijama na životinjama i da blokira rast specifične vrste bakterija koje izazivaju čir na želucu kod ljudi.
5. Može sprečiti karijes i gingivitis
Nekoliko studija je pokazalo da manuka može pomoći u lečenju i prevenciji gingivitisa i parodontalne bolesti.
Zbog njegove antimikrobne aktivnosti, istraživači sa Stomatološkog fakulteta Univerziteta Otago na Novom Zelandu otkrili su da žvakanje ili manuka meda ne samo da je uzrokovalo smanjenje plaka za 35 posto, već je dovelo do smanjenja krvarenja za 35 posto kod osoba koje imaju gingivitis. Kalcijum, cink i fosfor koji se nalaze u manuka medu su takođe važni hranljivi sastojci za zarastanje zuba.
MANUKA MED UMF 24+
Mānuka med UMF® 24+ je sirov i ograničene serije. Ovo je najjači UMF faktor u ponudi na domaćem i regionalnom tržištu. Spektar delovanja Manuka meda UMF 24+ vrlo je široka, od jačanja imuniteta, hroničnih bolesti do tretiranja površinskih rana uzrokovanim raznim tegobama. Svaka serija UMF® 24+ Mānuka meda je 100% čista i nezavisno testirana u laboratorijama UMF® Association na Novom Zelandu.
6. Može da pomogne u lečenju IBS i IBD
Kada su procenjivali efekat koji manuka ima na eksperimentalno izazvanu inflamatornu bolest creva kod pacova, istraživači uključeni u jednu studiju imali su neke zapanjujuće nalaze:
Manuka med je obezbedio zaštitu od oštećenja debelog creva izazvanog TNBS-om. Sve tretirane grupe su pokazale smanjenu inflamaciju debelog creva, a svi biohemijski parametri su značajno smanjeni u poređenju sa kontrolom u grupama tretiranim medom.
U inflamatornom modelu kolitisa, oralna primena manuka meda značajno je smanjila upalu debelog creva. Takođe je pomogao da se smanji bol i čini se da štiti od oštećenja slobodnih radikala.
7. Može pomoći u smanjenju bolova u grlu
Neka istraživanja su pokazala da Manuka može da stimuliše imune ćelije i proizvodnju citokina kod ljudi, potencijalno povećavajući imunitet protiv određenih patogena i bolesti.
Jedno istraživanje je pokazalo da manuka med zaustavlja rast Strep bacteria koje izazivaju bol u grlu. Nije ni čudo što toliko ljudi ima koristi skoro odmah od uzimanja kašičice meda kada se ne osećaju dobro.
Nedavno ga je čak odobrio Nacionalni institut za rak da se koristi za lečenje upale u grlu od hemoterapije.
8. Može pomoći u smanjenju sezonskih alergija
Studija koja je ispitivala efekte meda i polena breze na alergije dala je izvanredne rezultate. Učesnici su prijavili 60% niži ukupni rezultat simptoma, dva puta više asimptomatskih dana i 70% manje dana sa teškim simptomima, a koristili su 50% manje antihistaminika u poređenju sa kontrolnom grupom.
Stoga, redovno uzimanje manuka meda može potencijalno pomoći vašim simptomima sezonske alergije i smanjiti vašu potrebu za lekovima.
9. Tretmani lepote
Svakodnevno konzumiranje manuka meda ima efekat eliksira koji može povećati energiju, podržati detoksikaciju i možda pomoći u poboljšanju tonusa i teksture kože.
Možete ga koristiti u prirodnim pomadama za pranje i piling lica ili kao masku. Ovaj med sprečava pojavu slobodnih radikala. Još jedna korisna upotreba je u napitku za detoksikaciju – kako biste dobili najviše koristi iznutra i spolja.
10. Može poboljšati san
Manuka med može pomoći u poboljšanju kvaliteta sna. Polako oslobađa glikogen koji je potreban za osnovne telesne funkcije tokom spavanja. Dodavanje meda u mleko pre spavanja pomaže telu da oslobodi melatonin u mozak, koji je neophodan za dubok san.
11. Može smanjiti simptome cistične fibroze
Cistična fibroza je genetski poremećaj koji uzrokuje neispravnost specifične vrste proteina, što dovodi do prekomerne proizvodnje guste sluzi koja može začepiti pluća i povećati rizik od respiratornih infekcija.
Obećavajuća istraživanja pokazuju da bi manuka med potencijalno mogao pomoći u ubijanju bakterija u borbi protiv infekcije, posebno kod onih sa cističnom fibrozom.
Prema studiji objavljenoj u Archives of Microbiologi, Manuka med je bio u stanju da blokira rast Pseudomonas aeruginosa i Burkholderia spp, dva soja bakterija koja mogu biti posebno problematična za one sa cističnom fibrozom.
Da biste dobili najbolji manuka med, važno je razmotriti kako planirate da ga koristite. Odabir medicinskog manuka meda je ključan ako planirate da koristite njegova antibakterijska svojstva za zdravlje probave ili ga mešate u domaće proizvode za negu kože, kao što je maska za lice od manuka meda.
Rizici i neželjeni efekti
Uprkos mnogim prednostima koje su povezane sa ovim moćnim sastojkom, postoji nekoliko nuspojava meda od manuka koje biste takođe želeli da uzmete u obzir.
Kao i druge vrste zaslađivača, med ima puno šećera. Zbog toga je važno da vodite računa o svom unosu, posebno ako imate dijabetes ili druge probleme sa regulisanjem nivoa šećera u krvi.
Oni koji su alergični na pčele ili med mogu takođe iskusiti alergijsku reakciju kada koriste manuka ili zdravlje kože ili je konzumiraju oralno.
Pored toga, med se ne preporučuje za bebe mlađe od jedne godine. Ovo je da bi se smanjio rizik od botulizma kod novorođenčadi, ozbiljne bolesti koja može biti uzrokovana konzumiranjem meda kontaminiranog određenom vrstom bakterija.
Foto: Maridav / gettyimages.com